banner566
banner401
banner422

İlimizin geneli denetimden geçecek

Covid-19 tedbirleri kapsamında yarın(Cuma) ilimiz genelinde bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri ve özel kolluk görevlilerinin katılımıyla denetimler gerçekleştirilecek.

Uyarmıştık

İlimiz genelinde gün be gün artmaya devam eden Covid-19 salgını korku yaymaya devam ederken pozitif vaka sayısı 1000 kişiye yaklaştı. Geçtiğimiz günlerde, “Bugün itibari ile Bilecik’te Covid-19 pozitif 900 vaka var. Rehavete kapılan Bilecik’te patladı” haberimiz kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Haberimizde yeni denetimlerin gevşetilmesinin vatandaşlarda rehavete kapılmaya neden olduğunun altını çizmiştik. Haberimiz sonrasında Bilecik genelinde İçişleri Bakanlığının talimatları doğrultusunda denetimlerin gerçekleşeceği öğrenildi.

Buna göre; Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde temel prensipler olan temizlik, maske v e mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere/kurallara uyulması ve vali/kaymakamların koordinasyonunda sürdürülen denetim faaliyetleri salgınla mücadelenin başarısı açısından büyük önem taşımaktadır.

Farklı tarihlerde çıkardığımız Genelgelerle, Sağlık Bakanlığı Salgın Çalışma ve Yönetim Rehberi doğrultusunda hazırlanan formlar kullanılarak süreklilik taşıyacak şekilde denetimler yapılması hususunda Valiliklerimiz talimatlandırılmıştır. Salgının son günlerdeki yayılım seyri göz önünde bulundurulduğunda, hayatın her alanında mevcut tedbirlere uyulmasının önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır.Bu çerçevede;

1. Koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için 4 Eylül Cuma günü tüm il ve ilçelerimizde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk görevlilerinin(zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosu ile yaşamın tüm alanlarını kapsayacak şekilde genel denetimlerin gerçekleştirilmesi,

2. Bu denetimlerin konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikâh yapılan yerler, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, otogarlar, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve bilumum yaşam alanlarını(plajlar, cadde ve sokaklar vb.) kapsayacak şekilde planlanması,

3. İçişleri Bakanlığı İl Salgın Denetim Merkezi (İSDEM) yazılımı üzerinden yapılacak denetimlere ilişkin genel raporlama 5 Eylül 2020 saat 12.00 itibariyle yapılacağından veri girişlerinin bu saate kadar tamamlanması gerekmektedir.

4. Denetim faaliyetleri aşağıda belirtilen esaslar çerçevesinde yerine getirilecektir: Denetim ekipleri her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.), köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecektir.Denetimlerde vatandaşlarımızın kalabalıklar halinde bir araya gelebildikleri etkinlik (nikâh merasimi şeklindeki düğün, nikâh, cenaze, taziye vb.) ve yerlerde (plajlar, cadde ve sokaklar, park alanları vb.) temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uyulup uyulmadığına özellikle dikkat edilecektir.

· Denetim faaliyetlerinin etkinliği ve görünürlüğü en üst seviyede tutulacaktır.

· Denetimler sırasında vatandaşlarımıza yönelik rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilecektir.

· Hemen giderilebilir nitelikte anlık uygulamalardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar için birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, işyeri, ticari taksi ve toplu ulaşım araçları için üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde faaliyet durdurma cezası teklifleri mülki idare amirine iletilecektir.

· Halk sağlığı açısından ciddi anlamda risk oluşturan ve süreklilik oluşturan ya da kurallara/önlemlere aykırı davranışlarda ısrar edilen aykırılıklar için ise İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek cezalar mülki idare amirlerince uygulanacaktır.

· Denetimlerde Sağlık Bakanlığı Salgın Çalışma ve Yönetim Rehberi ve daha önce denetimler ile ilgili gönderilen Genelge eklerinde yer alan formlardan yararlanılacaktır.” denildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bilecikli 5 ay önce

4 eylül cuma gününün ertesinde,yine herşey aynı tas aynı hamam devam ederler.
Çarşıda maske takmayan takandan daha çok.
Kolluk kuvvetleri iyi niyetli ceza kesmiyor uyarıyor yada görmemezlikten geliyor lakin cezai uygulama olmalı

banner524

banner92

banner503

banner620

banner390

banner510

banner658