banner401
banner422
banner472

İlçe Müftüleri Ertuğrul Gazi’nin Otağında Toplandı


Göreve başlaması sonrası vatandaşlarımıza daha sağlıklı ve yaygın bir din hizmet sunmak için projelerini devreye koyan İl Müftüsü Necati AKKUŞ, il dışındaki ilk İlçe Müftüleri Toplantısını Ertuğrul Gazi’nin otağı, Dursun Fakih’in bucağı olan Söğüt İlçesinde gerçekleştirdi.

Hizmet ve faaliyetlerin gözden geçirildiği, yeni projelerin değerlendirildiği toplantıya İlçe Müftüleri ve Müftü Yardımcıları katıldı. İl Müftüsü’nün başkanlığında yapılan toplantı öncesi heyet Ertuğrul Gazi’nin ve Dursun Fakih Hazretlerinin türbesini ziyaret ederek dua ettiler.

İlçe Kaymakamı’nı da ziyaret eden İl Müftüsü Necati AKKUŞ; manevi yoğunluğu olan ve tarihe kayıt düşmüş bir ilçede toplantı yapmanın ve bu ilçede görev ifa etmenin önemini paylaşarak ilçedeki hizmetler hakkında Kaymakam Mitat GÖZEN’den bilgiler aldı.

Devlet-i Ali’nin ilk şeyhülislamı sayılabilecek Dursun Fakih Hazretlerinin ve bu çınarın kökü olan Ertuğrul Gazi’nin ve nice erenlerin medfun olduğu bir mekanda toplanmanın ayrı bir anlam taşıdığını dile getiren Necati AKKUŞ, onların manevi destekleriyle bu toplantımız bereket ve manalar kazanmıştır, diye konuştu.

Bizler mazisi şan ve şerefle dolu bir ecdadın mirasçıları olarak bu sorumluluğu taşımaya azami gayret göstermeliyiz. Özellikle din hizmeti sunan teşkilatımız mensuplarının mesuliyetinin önemi izahtan varestedir. İfa ettiğimiz her hizmette Dursun Fakihlerin, Ebussuudların ve diğer hizmet erbabı gönül erlerinin mümessilleri olduğumuzu hiç bir zaman unutmamalıyız, diyen Necati AKKUŞ bu toplantıların ortak aklı ve istişareyi ön plana çıkarması açısından önemli olduğunu hatırlattı.

İl ve ilçeler arasındaki diyalog ve hizmet akışının sürdürülmesi noktasında ilçe müftüleri görüş ve düşüncelerinin de dile getirildiği toplantıda; din hizmetlerinin daha etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesi, ilçe müftülükleri arasında iş ve işlemlerde birliktelik ve Ekim ayı hizmetleri, Dini ritüeller konusunda ilçe genelinde yapılacak değişikliklerin İl Müftülüğü bilgi ve koordinesinde yapılması, 2014 yılı Umre Sezonu ve yapılacak işlemler,Kur’an Kursları’nın yaygınlaştırılması çalışmaları, genel olarak hizmetlerin ifasında görülen eksiklikler, değerlendirildi.

 

HİZMETLERİN İFASINDA “GÖNÜLLÜLÜK” ESASI

İl Müftüsü Necati AKKUŞ, toplantıda İlçe Müftülerine; her kademedeki personelin hizmetlerini ifa ederken bir “memur” anlayışının ötesinde “Gönüllük” prensibini benimsemeleri gerektiğini hatırlatarak; meslektaşlarımızı bu konuda motive ediniz, kendiniz bu konuda örnek olunuz ki beklediğimiz ve arzuladığımız performansı, halkımızın teveccühünü ve nihayet HAKK’ın rızasını kazanalım, diye konuştu.

 

VAKIFLARA AİT CAMİLERİN KORUNMASI

Son zamanlarda gelen şikayetlerden ve bazı müşahadelerinden mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan bazı camilerin özüne ve esasına uygun olmayan küçük çapta da olsa tadilatlara maruz kaldığını belirten Necati AKKUŞ, bu konuda da İlçe Müftülerini uyardı. Bu tür camilerin en küçük çapta dahi olsa gerekli izinler alınmadan herhangi bir değişikliğe tabi tutulmaması gerektiğini hatırlatan Müftü AKKUŞ; varsa ihtiyaç onu gerçekleştirmenin yolu ve yöntemi belirli yasal prosüdürleri muciptir. Bu konuda gereken hassasiyeti göstermek hem tarihe sahip çıkma şuurunun, hem de resmi sorumluluğumuzun gereğidir, dedi.

 

NAMAZLARDA TA’DİLİ ERKANA RİAYET EDİLMELİDİR.

Çeşitli vesilelerle gelen şikayetlerin değerlendirilmesi sonucu namazlarda ta’dli erkan’a riayet edilmesi hususunun da altını çizen İl Müftüsü Necati AKKUŞ, bu konuda camilerde görev yapan görevlilerin zaman zaman takip edilerek, varsa usule uymayanların İlçe Müftüleri tarafından  edilmesi ve kendilerine rehberlikte bulunulması talimatını verdi.

 

KUR’AN KURSLARI’NIN YAYGINLAŞTIRILMASI

İl Müftüsü Necati AKKUŞ; Bilecik il ve ilçeler genelinde genç, yaşlı, kadın, erkek bütün vatandaşlarımızın Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in ruh-u manevisini ve bereketini hanelerinde hissetmeleri için bütün personelimizin seferber olmaları konusunda İlçe Müftülerinin gayret göstermelerini istedi.

 

 

BÖYLE BİR İKLİMDE GÖREV YAPMAK AYRICALIKTIR.

 

Buram buram tarih kokan ve aziz ecdadımızın ulu çınarın tohumlarını attığı, Şeyh Edebalı’nın, Dursun Fakih’in, Ertuğrul Gazi’nin, Mihal Gazi’nin ve daha nice erenlerin ruhaniyetiyle müeyyed bu güzel beldede hizmet etme fırsatını İlçe Müftülerinin de çok iyi değerlendirmesi gerektiğine vurgu yapan AKKUŞ; bu güne kadar bu güzel il ve ilçelerinde daha önce görev yapan her kademedeki personelin hizmet ve faaliyetlerini minnet ve şükranla yad ettiklerini, bu görevlilerden alem-i ukbaya göç edenleri rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.

 

Toplantı sonrası İl Müftü Yardımcısı Asım CEYLAN Söğüt Çelebi Sultan Mehmet Camii’nde cemaate vaaz verdi ve İl Müftüsü Necati AKKUŞ ta namaz sonrası vatandaşlarımızla tanışma konuşması icra etti.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
misafir 6 yıl önce

sn.müftümüzü tebrik ediyorum.gayretlerini,birleştirici isabetli düşüncelerini alkışlıyorum.iyiniyetle halkı bilgilendirmek amacında olduğunu görmekteyiz.olumsuzluklara,bazı şarlatanlara aldırmasınlar.hayırlı işlerin çok maniaları olur.lakin vücudun sıhhati için artık parmağın değil,kolun kesilmesi lazım ki,çok daha faydalı işlere kapı aralasın.

banner524

banner92

banner504

banner503

banner402

banner406

banner520

banner390

banner510