banner566
banner401
banner422

 

4 yılını dolduran okul müdürleri için yapılan değerlendirme sonucu açılanması ile birlikte eğitim camiasında sular durulmuyor. Türk Eğitim-Sen Bilecik Şubesi tarafından geçtiğimiz günlerde milli eğitim müdürlüğü önüne çelenk bırakılmasının ardından bugün başta il milli eğitim müdür İsmail Altınkaynak olmak üzere 6 İlçe Milli Eğitim Müdürü ve 8 Şube Müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusundan önce bir basın açıklaması yapan Türk Eğitim-Sen Bilecik Şubesi Başkanı Ömer Yel,  okul müdürleri için yapılan değerlendirme sonucunu Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş bir durum olarak niteledi. Yel, iktidara yakın sendikanın üyesi olmayan okul müdürleri için negatif ayrımcılık yapıldığını söyledi. Yel konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

“Bu bir fecaattir. Bu bir fikri soykırımdır, Bu bir tasfiye hareketidir.”

İnsanların kazanılmış haklarının kanun yolu ile ellerinden alındığı, kamu çalışanlarının karakterlerinin köreltildiği, herkesin tek tip düşünmeye zorlandığı bu dönem herhalde Cumhuriyet tarihinde görülmemiştir. Bu bir fecaattir. Bu bir fikri soykırımdır, Bu bir tasfiye hareketidir. Bu ötekileştirmenin en somut göstergesidir. Bu insan kaynakları israfıdır.

4 yılını dolduran okul müdürleri için yapılan değerlendirme sonucu özellikle Bozüyük ve Söğüt ilçeleri başta olmak üzere Pazaryeri ilçesi hariç Bilecik’in tüm ilçelerinde iktidara yakın sendikanın üyesi olmayan yöneticilere İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince negatif ayrımcılık yapılmıştır.

İlçe Milli Eğitim yöneticileri değerlendirecekleri okul ve kurum müdürlerini sağlıklı bir şekilde değerlendirebilmeleri için öncelikle onlarla beraber çalışması onların performansının yakından görmesi gerekir. Oysaki bu değerlendirmeyi yapan yöneticilerin hemen hemen hepsi ya rotasyonla ya da ilk atamayla göreve gelmişlerdir.

Mahkeme kararı ile iptal edilen mülakat puanlarına göre atanmış acemi şube müdürlerinin daha kendi durumlarının ne kadar hukuki olduğu tartışılırken verecekleri puanların ne derece hukuki olduğu zaten ayrı bir tartışma konusudur.

 

“Acemi şube müdürleri tanımadıkları okul müdürlerine puan vermişlerdir.”

Yine, Yenipazar ve İnhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri olmaması sebebiyle iki veya üç kişinin yerine puan vermiştir. Bazı ilçelerde değerlendirme yapan acemi şube müdürleri hayatlarında hiç okul müdürlüğü yapmadıkları halde tanımadıkları okul müdürlerine puan vermişlerdir.

Yine, Başta İl Milli Eğitim Müdürü olmak üzere İnhisar, Osmaneli, Gölpazarı ve Yenipazar İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile Söğüt İlçe Milli Eğitim Şube Müdür Vekili iktidar yanlısı sendikanın yönetim kadrolarında görev almış kişilerdir. Bu kişilerin tarafsız olamayacağı açık olmasına rağmen okul müdürlerimiz bu kişiler tarafından değerlendirilmiş ve puanlanmıştır.

Söğüt İlçe Milli Eğitim Müdürünün malum sendikanın ilçe temsilcisi gibi çalıştığı herkesin bildiği bir şeydir. Bu kişinin tarafsız olmadığı 4 Türk Eğitim Sen üyesi okul müdürünü puanlaması ile bir kez daha tescillenmiştir.


 

Bozüyük İlçe Milli Eğitim Müdürü çok kısa bir süre önce göreve başlamıştır. Her ne kadar daha önce Bozüyük’te okul müdürlüğü yapıyor olsa da değerlendirdiği okul müdürleri ile ast üst statüsünde çalışmadığı için sağlıklı değerlendirme yapması mümkün değildir. Kaldı ki tarafsız da değildir. Bir önceki Bozüyük İlçe Milli Eğitim Müdürünün kendisinden bazı okul müdürlerine düşük puan vermesi istendiği, İlçe Milli Eğitim Müdürünün bunu kabul etmediği için görevden alındığı iddialarını daha önce dile getirmiştim. Yeni Milli Eğitim Müdürü yaptığı puanlama ile bu iddiaların doğru olduğunu tescillemiştir. Ayrıca, bu arkadaş ile ilgili evrakta oynama yapmaktan soruşturma açıldığı kamuoyunun da malumudur. Yine, yapılan soruşturma sonucunda idari ceza aldığı, almış olduğu haksız burs miktarının faiziyle geri ödenmesi istendiği ve Cumhuriyet Savcılığında hakkında tahkikat yürütüldüğü dile getirilen iddialar arasındadır. Evrakta değişiklik yaptığı müfettiş raporu ile tescillenen bir kişinin nasıl ilçe milli eğitim müdürü yapıldığı ayrı bir konu olmakla beraber, bu kişinin okul müdürlerine vermiş olduğu puanlarda tartışma konusudur.

“20-25 yıllık okul müdürlerinin başarılı çalışmaları göz ardı edilmiştir”

Kısacası, yeterli görülmeyerek görevlendirilmesi yapılmayacak 20-25 yıllık okul müdürlerinin bilgisi, becerisi, kıdemi hiçe sayılmış, birçok okul müdürünün başarılı çalışmaları göz ardı edilmiştir. Bu durum eğitimde büyük infiale, kutuplaşmalara, çatışmalara yol açacaktır. Okul yöneticiliği koltuğunda artık hak eden değil; torpili olan, kişisel ilişkilerini kullanan, siyasi ve ideolojik davrananlar oturacaktır.Anayasa Mahkemesinde hala esastan görüşülen ve iptal edilmesi muhtemel bir kanun. Bu kanuna dayalı olarak çıkarılan ve hukuka uygun olmadığı ve adaletsizlikler yaşanacağı iddiası ile iptali için dava açılan bir yönetmelik. Bu yönetmeliğe dayalı olarak çıkarılan ve sürekli değerlendirme takviminin değiştirildiği bir kılavuz. Zaten bu durum; sürecin zorlamayla gittiği, türlü idari ve hukuki mevzuatın yandaşlara pozitif ayrımcılık yapmak için dizayn edilmeye çalışıldığını açık ve sarih bir şekilde ortaya koymaktadır.

“Sendikamız, her türlü hukuki yola başvuracaktır.”Herkes emin olmalıdır ki; Türk Eğitim-Sen bu işin peşini bırakmayacaktır. Sendikamız, her türlü hukuki yola başvuracaktır. Yanlı davranan, başta İl Milli Eğitim Müdürü olmak üzere, 6 İlçe Milli Eğitim Müdürü ve 8 Şube Müdürü hakkında biraz sonra suç duyurusunda bulunacağız.  Bu makamlar kimsenin orta malı değildir. Kişiye özel davranan, arkası sağlam olanı koruyan, milimetrik hesaplarla yandaş ordusu kurmaya heveslenenler yargı önünde hesap verecektir.

Türkiye Cumhuriyeti gelenekleri olan bir devlettir. Bir kabile devleti, bir muz cumhuriyeti değildir. Türk Eğitim Sen olarak soykırıma ve Cumhuriyet tarihinin en büyük tasfiye hareketine maruz kalmış tüm okul yöneticilerinin haklarının ellerinden alınmasına izin vermeyeceğiz, haksızlık yapanlara, usulsüz uygulamalarla insanların hayatını cehenneme çevirenlere bunun hesabını bağımsız yargıda en ağır şekilde soracağız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”


 

Basın açıklaması sonrası Türk Eğitim-Sen Bilecik Şubesi Başkanı Ömer Yel ve sendika üyeleri suç duyurusunda bulunmak için önce Valiliğe, ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ve son olarak Cumhuriyet Savcılığına gittiler. Ancak sendika üyeleri Vali Ahmet Hamdi Nayir ve İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak’ı yerinde bulamadı. İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak’a telefonla ulaşmaya çalıştığını ancak ulaşamadığını söyleyen Başkan Yel ve sendika üyeleri Cumhuriyet Başsavcılığına giderek suç duyurusunda bulundular.

 


Türk Eğitim-Sen Bilecik Şubesinin suç duyurusunda bulunduğu isimler arasında şu isimler bulunuyor; İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altın Kaynak, Bilecik İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Durgun, Erdoğan Kaba, Bozüyük İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Bozüyük İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sahil Aybaş, Bozüyük İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ufuk Arslan, Osmaneli İlçe Milli eğitim Müdürü Mahmut Ekinci, Osmaneli İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Aygül Akkaya, Osmaneli İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Halil Ulaş, Söğüt İlçe Milli Eğitim Müdürü Bektaş Uçkun, Söğüt İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili İbrahim Barış Kalın, Gölpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Turgut Akagündüz, Gölpazarı İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Handan İhtiyar, Yenipazar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Karaca, İnhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yıldırım.    

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 6 yıl önce

aman hocam peşini bırakmayın bu işin, cahil bir toplum yaratmak istiyor bunlar, düşünen insan istemiyorlar...

Avatar
vatandaş11 6 yıl önce

aman hocam yetişin anasol meeeee hükümetinde hiç sesiniz çıkmıyordu şimdi birden ne oldu bütün haksızlıklar şimdimi yapılmaya başlandı heeeeeeeee

Avatar
ÖTÜKENLİ 6 yıl önce

meb'de bilal oğlanın telkin, tavsiye ve talimatları doğrultusunda sürecin işlediği görülüyor. atatürk'ün "eğitim ordusu" teslim olmayacak, biat etmeyecektir. çünkü bu toplumun en büyük düşmanı cehalettir.

Avatar
söğütlü 6 yıl önce

hazımsızlığa renne iyi geliyor..

Avatar
söğütlü ye @söğütlü 6 yıl önce

az adam ol adam... haksızlık ayan beyan ortadadır... hazmedene ne lazım o zaman ?

banner524

banner92

banner503

banner520

banner390

banner510