banner716
banner401
banner422

İl Emniyet Müdürlüğü’nden dolandırıcılıkla etkin mücadeleGamze Elmas

İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, iletişim yolu ile dolandırıcılık suçuyla mücadelede bugüne kadar yapılan çalışmaların yerinde ve faydalı olduğu belirtilerek, dolandırıcılık suçlarına karşı her kesimden vatandaşların katkılarıyla çalışmalara hız verilerek devam edileceği belirtildi.

Mücadele çalışmalarından biri olan “Poşet Broşür” uygulamasının il merkezinde hayata geçirildiğini, bu çalışmanın ilimizde toplumsal farkındalığın arttırılarak mücadelenin etkin ve hızlı şekilde yürütülmesinde katkı sağlayacağını belirten yetkililer, yaptıkları açıklamada şu görüşlere yer verdiler:

“İletişim yolu ile dolandırıcılık suçuyla mücadele çalışmalarımızdan biri olan “Poşet Broşür” uygulaması il merkezinde hayata geçirildi. Bu çalışmanın ilimizde toplumsal farkındalığın arttırılarak mücadelenin etkin ve hızlı şekilde yürütülmesinde katkı sağlayacağı değerlendirildi. 

Her geçen gün farklı yollarla ve yöntemlerle denenen ve sürekli artış gösteren iletişim yoluyla dolandırıcılık olayları, ilimizde de önemli bir risk faktörü olarak karşımızda çıkmakta ve çok sayıda vatandaşımızın mağdur olması ile sonuçlanmaktadır.

İletişim yoluyla dolandırıcılık olayları, 2006 yılında ve mağdurların MSN şifrelerinin kırılması, irtibat listesinde yer alan kişilerden mağdur adına kontör-para talep edilmesiyle başladı. Zaman içerisinde ortaya çıkan teknolojik gelişmelere bağlı olarak suç yöntemini değiştiren dolandırıcılar, vatandaşlarımızı doğrudan telefonla arayarak, çeşitli rütbe ve unvanları kullanarak para / altın talep etmeye başladı.

Dolandırıcılar tarafından çeşitli yollarla tuzağa düşülerek mağdur edilen kişilerin o an içinde bulundukları ruh hali neticesinde para ve ziynet eşyalarını kendi rızaları ile teslim ettikleri görüldü. Bu kişilerin toplumun her kesiminden değişik yaş ve mesleğe sahip, çeşitli eğitim seviyesinde insanlar oldukları anlaşıldı. Hatta bunlar arasında yaptıkları iş ve meslek nedeniyle kamuoyu tarafından yakından bilinen iyi eğitimli, kariyer ve meslek sahibi kişilere de rastlanıldı. Buradan da anlaşılacağı üzere iletişim yoluyla dolandırıcılık; yaş, meslek ve cinsiyet ayrımı yapmaksızın her kesimden vatandaşımızın karşılaşabileceği bir suç türü olarak toplumsal hayatta yer almaya devam etti.

Bu suçun mağdurları; dolandırıldığını fark etmeyenler, fark ettiği halde yetkililere bildirmeyenler, dolandırıcılığa maruz kaldığı yetkililerce kendisine anlatıldığı halde inanmayanlar, dolandırıldığını fark edip yetkililere bildirenler olarak gruplandırıldı.

İletişim yolu ile dolandırıcılık suçuyla mücadelede İl Emniyet Müdürlüğümüzce bugüne kadar yapılan çalışmaların yerinde ve faydalı olduğu değerlendirildi. Buna rağmen devam eden dolandırıcılık suçlarına karşı her kesimden vatandaşlarımızın katkılarıyla çalışmalara hız verilerek devam edilmesinin gerektiği anlaşıldı.                                       

İletişim yolu ile dolandırıcılık suçuyla mücadele çalışmalarımızdan biri olan “Poşet Broşür” uygulaması il merkezinde hayata geçirildi. Bu çalışmanın ilimizde toplumsal farkındalığın arttırılarak mücadelenin etkin ve hızlı şekilde yürütülmesinde katkı sağlayacağı değerlendirildi.

Bilecik Emniyet Müdürlüğü olarak suç önleme çalışmalarımıza katkıda bulunanlara teşekkür eder, suçun önlenmesi ve suçluların yakalanarak adalete teslim edilmesi sürecinde tüm vatandaşlarımızın katkı, görüş ve önerilerini her türlü iletişim vasıtaları ile müdürlüğümüze bildirebileceklerine dair inancımızı ifade eder, saygılar sunarız.

         Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”                                                                 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503