banner566
banner401
banner422

“HEDEFİMİZ 7 HAZİRAN SEÇİMİNDE İKTİDAR OLMAK“


CHP’nin Bilecik’ten sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya dün CHP İl Başkanlığını ziyaret etti. Bursa’da gerçekleşen bir etkinlik için bölgemize gelen ve bu arada Bilecik’e uğrayan Akkaya, 7 Haziran’da yapılacak genel seçim öncesi il yönetimi, ilçe başkanları ve yöneticileriyle bundan sonraki süreçle ilgili fikir alışverişinde bulunacağını söyledi. Seçimlerde tek hedeflerinin CHP iktidarı olduğunu belirten Akkaya, son dönemde yapılan anketlerde AKP’nin oylarının %36’ya kadar düştüğünü, CHP’nin oy oranının ise %32’ye çıktığını söyledi.

Kendisi de eski bir gazeteci ve aynı zamanda Basın-İş Sendikası Genel Başkanı olan Yakup Akkaya, CHP Bilecik İl Başkanlığında yapacağı temaslar öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Akkaya, basın mensuplarının ve yerel basının sorunlarına değindiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ben de bir gazeteciyim, aynı zamanda Basın İlan Kurumu üyesiyim. Bunun için yerel basının sorunlarını, problemlerini yakinen bilen, takip eden, onlara katkı vermeye çalışan biriyim. Özellikle son dönemlerde yerel basın kendi içinde birleşmeye zorlandı. Bunlar reklam tehditleriyle yapılmaya çalışıldı. Tabi yerel basının içinden de eksiklikler var. Basının en büyük sıkıntısı tabi maddi. Emekçi arkadaşlarımızın sıkıntıları daha çok. Türkiye’de çoğu kayıt dışı çalıştırılıyor. Sendikadan hiç bahsetmiyorum zaten, sendika en büyük sorun. Basın alanında sendikaların göstermelik olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Arkadaşlarımız basın mensubu olmak için üniversiteye gidiyorlar ama 15-20 yıl sonra kendilerini gösterebiliyorlar. O da şansları yaver giderse ne yazık ki. Sadece bu yıl işten çıkartılan gazeteci sayısı 861. Aşağı yukarı 90’a yakın gazeteci de istifaya zorlandı. Ayrılmak zorunda kaldılar. E tabi işsizlik en büyük problem. İşsizlikle tehdit ediliyorlar.


“İktidarın hegemonyası altına girmiş bir basın dizayn edilmeye çalışılıyor”

Basının özgür olmadığı bir ülkede, demokrasiden, özgürlüklerden bahsetmek de mümkün değil. Çünkü 4’üncü güç diyoruz ama, sonuçta iktidarın hegemonyası altına girmiş bir basın dizayn edilmeye çalışılıyor. Bizim genel başkanımız dahil, sözcülerimizin, genel başkan yardımcılarımızın Türkiye’nin önemli konularına ilişkin görüşleri çok kısa başlıklarla, hemen hemen olmayacak şekilde basında yer alıyor. Ama Cumhuriyet Halk partisi içinde en ufak bir tartışma olsa hemen bize yer vermeyen basın bunları manşetlere taşıyarak, kamuoyunda Cumhuriyet Halk Partisi’nin kavgalı bir parti algısı yaratmaya çalışıyorlar. Mesela bir örnek vereyim, geçtiğimiz hafta biliyorsunuz AKP’nin kongreleri devam ediyor. Bir kongrede çift liste çıktı diye yönetim kongreyi terk ediyor. Tartışmalar oluyor. Ama basında çok yer almıyor. Tam tersini düşünün, Cumhuriyet Halk Partisi’nde öyle bir şey olmuş olsaydı, bugün hala onlar manşete gelirdi. AKP’nin içinde birçok belediyede sorunlar problemler var. Yönetimle AKP’li belediyeler arasında sorunlar var. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının milletvekili yapılıp yapılmama, onu tasfiye etme, Ümraniye Belediye Başkanı’nın büyükşehir belediye başkanı olup olmamasıyla ilgili tartışmalar çok cılız. Ama bizde Şişli Belediyesinde yaşananlar bu ülkenin birinci gündemi haline getirilmeye çalışılıyor. Böyle çok orantısız bir yaklaşım var Cumhuriyet Halk Partisi’ne karşı.

“Yurtdışında basın mesleğini yapanlar ayrıca ticari faaliyet içinde bulunmuyorlar”

Tabi Türkiye’deki Basın Kanunu’ndan kaynaklanan eksiklikler de var. Bakın Avrupa ve Amerika’da basın mesleğini yapanlar ayrıca ticari faaliyet içinde bulunmuyorlar. Bizde tam tersine basın işi yapanlar, yani medya, televizyon, gazete sahibi olanlar aynı zamanda ticaretle de iç içeler. Ticari şirketleri var. Doğal olarak basını kendi ticari şirketleri avantajına kullanmak adına bunu yapıyorlar. Ticari amacı olmayanların iktidarla uzaktan yakından bir ilişkisi olmuyor. Çünkü bir çıkar ilişkisi olmadığı için. Ama Türkiye’de her şeyden önce Basın Kanunu’nun değişmesi lazım. Size bir örnek vereceğim. Yurtdışında, demokratik ülkelerde,  Amerika da dahil, aynı işle uğraşan iki fabrikanın sahibi bir arada yemek yese ‘tröst’ oluyor. Yani haksız rekabet denen ve ticari kanuna aykırı ve cezası var. Türkiye’de 4. Güç dediğimiz basının ticari amaçlar için nasıl kullanıldığını görüyoruz. Hem özelleştirmeler esnasında, hem kamu ihaleleri döneminde basınla olan bu durumu çok gördük geçmişte. Sabah Gazetesi’nin satış dönemine bakın. Türkiye’nin önde gelen 500 şirketi içine girmiş olan  kuruluşlardan, o gazetelerin alınması için o havuza ne kadar para aktarıldığı iddiaları hep kamuoyunda yer aldı. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz derler. Ve bu iddialar karşısında da “yok bu böyle değildir” diye inandırıcı bir açıklama içinde de bulunmadılar.”


“Hedefimiz, 7 Haziran'da yapılacak seçimlerde iktidar olabilmek”

Aynı zamanda Bilecik'ten sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olduğunu belirten Akkaya, 10 Şubat’ta açıklayacakları seçim takvimi öncesi, ilk kez geldiği Bilecik’te CHP’li yöneticilerle temaslarda bulunacağını söyledi. Akkaya açıklamasına şöyle devam etti:

“Bursa'da etkinliklerimiz vardı bu sabahtan öğlene kadar. Perşembe günü yine Bursa'da olacağız. Onun için programının bugün öğleden sonrası için Bilecik'e ayırdım. Bilecik'e ilk kez geliyorum. Ben aynı zamanda Basın Yayın Gazeteciler Sendikası’nın da Genel Başkanıyım. Türk-İş Konfederasyonu'na bağlı. Burada bir çok sendikanın etkinliklerine de geçtiğimiz yıllarda katıldım. Ama bir partinin il ziyaretine ilk kez geliyorum burada. Önümüzde bir seçim var. Seçim ile ilgili tek hedefimiz Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidarıyla ilgili çalışmalar yapmak. Bunu her gittiğimiz yerde görüyoruz. 81 ilde programlar yaptık. Sanırım Şubat'ın 10'una kadar seçim takvimimizi açıklayacağız. Şu anda seçimde söyleyeceğimiz vaatlerimiz konusunda gruplar oluşturduk. Bu gruplar çalışmalarına devam ediyor. Biz de gece gündüz çalışıyoruz. Hatta pazar günü Genel Başkanımızın başkanlığında 4 saat süren bir toplantı yaptık. Perşembe günü Bursa'da olacağız. Cuma günü yine ajanslarla birlikte sürdürdüğümüz seçim planlama toplantımız var. Hedefimiz, yoğunluğumuz 7 Haziran'da yapılacak seçimlerde iktidar olabilmek. Onu görüyoruz. AKP'nin oyu da düştü. %36-37'lerde. Kendi yaptırdığı anketlerde bunun böyle olduğu söyleniyor. Cumhuriyet Halk Partisi'nin %31-32 civarlarında kamuoyunda görünen, ciddi kuruluşların yapmış olduğu anket sonuçları onu gösteriyor. Tabi bu bizi umutlandırıyor. Umudumuzu korumalıyız. Umutsuz hiçbir şey olmaz. Yani biz bu umutla, bu hedefle yola çıkıyoruz.”

“Bunları paralel yaptıysa, bu paraları neden faiziyle geri aldılar?”

Türkiye'nin sorunları var. Biliyorsunuz AKP “3Y” ile gelmişti. Yolsuzluğu, yoksulluğu ve yasakları önleyeceğim demişti. Fakat şimdi yolsuzluk dediğimiz zaman, 17-24 Aralık sürecini biliyoruz. Diyorlar ki paralel yaptı, biz yapmadık. Ben tek bir soru soruyorum. Bunun yorumunu basın mensubu arkadaşlarıma bırakıyorum. Eğer onlar değil de bunları paralel yaptıysa bu paraları neden faiziyle geri aldılar? Faiziyle bu paraları geri alanlar niye iki yüzlülük yapıyorlar? Bu net ve açık. Bunlar bunu yapmamışlarsa, o paraları ayakkabı kutularına onlar koymamışsa bu paraları daha sonra niye faiziyle beraber geri aldılar? Güneşi balçıkla sıvayamayız. Gün gibi ortada her şey. Halkımız da bunun takdirini elbette ki verecektir.


“5 milyona yakın aile yardımlarla hayatını sürdürüyor”

Yoksulluğu bitireceğiz dediler. Aile ve Kadından Sorumlu Bakanın açıklamasına göre yaklaşık 4 buçuk, 5 milyona yakın aile sosyal yardımlaşma sandıklarından destek alarak hayatlarını sürdürüyor. Yani bu da 11, 12 milyon kişi yapar. Yoksulluk nasıl bitiyor? Bugün Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin 12 bin 500 dolar olduğu söyleniyor. Bu nedir? Ürettiğiniz malla hizmetin toplamının nüfusa bölümünün kişi başına düşen miktarıdır. Bu milli gelirin 12 bin TL olduğunu düşünelim. Bugün kişi başına ayda 2 bin TL bir gelirin olması gerekiyor. Böyle bir olgu var mı? Yok. Bugün Bursa'daydım, sabah çok kötü bir hava vardı. Bir başkanımız ile milletvekilimiz vardı Sena Hanım. "Bursa'da doğalgaz yok mu?" dedim. "Var ama kimse yakmıyor" dediler. "Niçin?" dedim." Bedava kömür dağıtıyorlar" dedi. Kömürler de düşük kalorili olduğu için çok fazla bir karbon kokusu vardı Bursa'da. İnsanlar pahalı diye doğalgaz kullanmıyorlar. Ayrıca oy hesabına doğalgaz kullananlara bile kömür veriyorlar. O kömür de belki de daha sonra tamiri imkansız bir takım sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Sabah kaldığım otelin camından baktığım zaman ilk önce sis olduğunu düşündüm. Ama daha sonra bunun sis olmadığını anladım. Bursa resmen karbon kokuyordu.

“İşsizlik %10.5 diyorlar ama doğru değil”

Yoksulluğu bunlar bitiremediler. İşsizlikle insanları terbiye etmeye çalışıyorlar. Yine TÜİK'in açıklamasına göre resmi rakamlar işsizlik oranının yüzde 10 buçuk olduğunu söylüyor. Ama bu doğru değil. Çünkü iş aramaktan umudunu yitirmiş olanlar bunların içine dahil değil. Yaklaşık yüzde 17 buçuk oranında.  Hem DİSK hem de TÜRK-İŞ'in bu konuda ciddi araştırmaları var. Özellikle üniversite gençliğinde.  Her 4 üniversite öğrencisinden 3'ü işsiz. Üniversiteli mezunu olup da iş bulanlar da kendi alanlarının dışında bir işte çalışıyorlar. Ne olsa yaparım anlayışı içerisindeler. Çünkü iş bulamıyorlar.


“Bir polis devletiyle karşı karşıyayız”

Yasaklar dediğimizde, bugün hala aşağı yukarı 35'e yakın gazeteci hapiste. Resmen bir sansür dönemiyle karşı karşıyayız. 187 ülke arasında basın özgürlüğünde 148’ncıyız. Bir Zambiya bile bizden daha ileride basın özgürlüğü konusunda. Bugün işçi-memur bir hakkını aramaya çıktığı zaman elinde gaz bombası yok, altında TOMA'sı yok, elinde copu yok, biber gazı yok. Sadece bir tepkisini dile getiriyor. Bir haksızlığı haykırıyor. O da demokratik bir hakkıdır. Toplantı ve gösteri yürüyüşü demokratik ülkelerde bir vatandaşın en doğal hakkıdır. Verdiği verginin hesabını sormak bile bu ülkede suç ve yasaktır. Bu da tabi ki kabul edilebilecek bir durum değil. Bunu en son yaşanan yargıdaki gelişmelerden de anlıyoruz. İç Hizmet Kanunu'nun güvenlik paketinden bundan sonraki süreçte daha ağır bir süreçle karşı karşıya geleceğiz. Önümüzdeki günlerde bunu hep beraber göreceğiz. Hatta yasa çıkmadan bile bazı uygulamalarını şimdiden görmeye başladık. Bir polis devletiyle karşı karşıyayız ve bunu resmileştirecekler. Böyle bir anlayış var. Elbette ki bu sorunlarımız karşısında bizim Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu ülkenin özgürleşmesi, demokratikleşmesi, üreten bir ülke olma konusundaki tavırlarımız, çalışmalarımız tehditlere rağmen, baskılara rağmen karalılıkla sürdürülecektir. Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner503

banner644

banner520

banner620

banner390

banner510