banner566
banner401
banner422
banner695

HAVA KİRLİLİĞİ İLE MÜCADELE
 Emine Türksoy

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Akat, ilimizdeki hava kirliliği durumu ve hava kirliliği ile mücadeleyle ilgili olarak bilgilendirmede bulundu.

Akat, yaptığı açıklamada şu detayları paylaştı:

“Hava kirliliği AB Limit Değerleri SO için yıllık ortalama 20 µg/mᶾ ve PM₁₀ için 40 µg/mᶾ olup, 24 saatlik ölçümlerde SO oranı 125 µg/mᶾ’ü yılda 3 kez, PM₁₀ oranı 50 µg/mᶾ’ü yılda 35 kez aşması normal kabul edilmektedir.

Ülkemizde limit değerler, yıllar itibarıyla azalarak belirlenmiş ve AB limit değerlerinin, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olması kararlaştırılmıştır. Ülkemizdeki 2014 yılı limit değerleri SO için yıllık ortalama 20 µg/mᶾ, PM₁₀ için ise 60 µg/mᶾ olarak belirlenmiş olup aynı zamanda 24 saatlik verilerde de SO için 250 µg/mᶾ, PM₁₀ için 100 mg/ mᶾ sınır değer kabul edilmiştir.

Bu kapsamda, Bakanlığımızca Türkiye için temiz hava eylem planlarının hazırlanıp uygulaması konusunda çalışma başlatılmış ve iller 2 gruba ayrılmıştır. 1. Grup kirlilik derecesi yüksek illerin sayısı 60 olup, bu iller temiz hava eylem planlarını ( 2014-2019 ) hazırlayıp, onaylatmış ve uygulamaya geçirmiştir. İlimiz ise, temiz havaya sahip 2. Grup illerden olup, ileriki dönemlerde ihtiyaç duyulduğunda temiz hava eylem planının hazırlanması gündeme gelecektir. Ancak, İl Müdürlüğümüzün teklifi ve 24.12.2014 tarihli M.Ç.K.’da alınan karar ile  ilimizde de temiz hava eylem  planı hazırlanma çalışmaları başlatılmıştır.

Bununla birlikte gerek yerel gerekse ulusal bazda bazı basın organlarında çıkan haberler 2011 yılı verilerine ait olup İlimizdeki 2013 yılı yıllık ortalama SO değeri 9 µg/mᶾ’ ve PM₁₀ değeri ise 50 µg/mᶾ olarak ölçülmüştür. Oysa 2011 yılı verilerinde yıllık ortalama SO değeri 14 µg/mᶾ, PM₁₀ değeri ise 58 µg/mᶾ’ tür. Sonuç olarak 2 yıllık süreçte PM₁₀ değerinde % 14 ve SO değerinde % 36 oranında azalma mevcuttur. SO için AB- Limit değerleri olan 20 µg/mᶾ değerinin çok çok altında olduğumuz gibi 1 Ocak 2019 tarihine kadar PM₁₀ için AB limit değeri olan 40 µg/mᶾ değerinin altına düşebilmek için gerekli çalışmalar yapılmakta ve yapılacaktır.

Hava kirliliği ile mücadele kapsamında İlimizde bugüne kadar sanayi tesislerine yönelik 141 adet hava konulu denetim gerçekleştirilmiştir. Ayrıca hava kirliliği konusunda en önemli etkenlerden biri olan motorlu taşıtların egzoz emisyonları konusunda 611 denetim yapılmıştır. Bununla birlikte Kocaeli Tübitak MAM ile gerçekleştirdiğimiz protokol kapsamında kirletici riski yüksek kabul edilen bazı tesislerde ani ortam bazlı hava emisyon denetimleri gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilmeye devam edecektir.

Isınmadan kaynaklı hava kirliliği ile mücadele kapsamında gerek İl Müdürlüğü olarak gerekse Bilecik Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediğimiz yakıt ve ilk ateşleme saatleri denetimlerimizde kış ayları boyunca sürekli olarak devam edecektir.

Sonuç olarak, Bakanlık ve İl Müdürlüğü olarak İlimizde hava kirliliği ile mücadeleye gereken önem verilmektedir.

24.12.2014 tarihli M.Ç.K.’da aldığımız karar doğrultusunda kalorifer ilk ateşleme saatleri 6.30-8.30, 15.30-17.30 saatleri arasında yasaklanmıştır. Bu konuda halkımızın gereken hassasiyeti göstermelerini arzu etmekteyiz.

Ayrıca vatandaşlarımız, İlimizin hava kalitesi ile ilgili anlık verilere online olarak www.csb.gov.tr/iller/bilecik ve www.havaizleme.gov.tr adreslerinden ulaşabileceklerdir. Bu adreste bulunan sayfadaki  tabloda kullanılan ölçüm veri değerleri EPA Hava Kalitesi indeksi değerleri olup, 0-50 arası iyi, 51-100 arası orta, 101-150 arası hassas,151-200 arası  sağlıksız, 201 300 arası kötü, 301-500 arası tehlikeli olarak nitelendirilmiştir. İlimizin hava kalitesi indeks değeri 2014 yılı içerisinde günlük ortalama olarak 51-100 arası “orta” değeri hiç aşmamıştır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bilecikli 6 yıl önce

müdürüm gurur duyuyoruz sizinle başarılarınızın devamını dileriz

Avatar
yaa 6 yıl önce

bazı akşamlar hürriyet mahallesinin tepesini simsiyah duman kaplıyor bir fabrika akşamları pisliğini salıyor.çevre müdürlüğününde bilgisi var o fabrikanın ismini yazmama gerek yok o konuda neden birşey yapılmadı.

Avatar
başka bilecikli 6 yıl önce

hangi başarısı bir tana say çok başarılı veya seviliyorsa bilecik sokaklarında gören var mı
bilmeden sallama

Avatar
afşin 6 yıl önce

bilecik çimento geceleri ve hafta sonları bacayı açıyor onuda biliyor mu? yoksa dilekçemi bekliyorlar.o fabrika o coğrafyayı bitirecek hani bir tek sigara kadar kirletegek ti bu sözünde durmayanlar allahından bulsun

banner524

banner92

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503