banner566
banner401
banner422

Gezi Davası BARO’ları harekete geçirdi

Aralarında Bilecik, Ankara, Diyarbakır, Mardin ve Van barolarının da bulunduğu 30 Baro ortak bir açıklama yayınlayarak Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu üyelerini istifaya çağırdı.

HSK'nın açık bir şekilde Anayasa ihlali yaptığı belirtilen açıklamada, "Gezi davası olarak bilinen yargılama sonucunda sanıklar hakkında beraat kararı veren İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi Başkan ve üyeleri hakkında HSK tarafından soruşturma yapılmasına izin verildiği öğrenilmiştir. Beraat kararının hemen sonrasında kararı veren hakimler hakkında böylesi bir tasarrufta bulunulması tüm yargı görevi yapanlara açık bir gözdağıdır" ifadelerine yer verildi.

“Soruşturma yapılmasına izin verildiği öğrenilmiştir”

HSK'nin Gezi davasında tüm sanıklar hakkında beraat kararı veren İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve iki üyesi hakkında soruşturma izni vermesine ilişkin Bilecik Baro Başkanı Halime Aynur, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kamuoyunda Gezi davası olarak bilinen yargılama sonucunda sanıklar hakkında beraat kararı veren İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi Başkan ve üyeleri hakkında HSK tarafından soruşturma yapılmasına izin verildiği öğrenilmiştir. Beraat kararının hemen sonrasında kararı veren hakimler hakkında böylesi bir tasarrufta bulunulması tüm yargı görevi yapanlara açık bir gözdağıdır.

“Hakimler, görevlerinde bağımsızdırlar”

Anayasa’nın 138. maddesi yargı bağımsızlığını katı bir şekilde düzenlemiş; "Hakimler, görevlerinde bağımsızdırlar, Anayasaya, Kanuna ve Hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre karar verirler. Hiçbir organ, makam, mercii veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz. Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir surette değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez" denilmiştir.

“Anayasanın açık ihlalidir”

HSK’nın Anayasa'nın açık hükmüne rağmen -daha önce başka örneklerde gördüğümüz üzere- verilen özellikle beraat kararı sonrası böylesi bir tasarrufta bulunması benzer görev yapan mahkeme hakimlerinin açık bir şekilde baskı altına alınması ve Anayasa’nın açık ihlalidir. Bu ihlalin siyasal iktidarın yönlendirmesi ile olduğu izlenimi ise çok daha vahimdir.

“Uluslararası sözleşmelere uyulması gerekliliğini bir kez daha vurgularız”

Hukuk Devletinden bahsedilebilmesi için; Adil yargılanma hakkı, hakim ve savcı teminatı, doğal hakim ilkesi, masumiyet karinesi, düşünce ve ifade özgürlüklerinin yargı marifetiyle korunması, evrensel hukuk normları ile imzalanan uluslararası sözleşmelere uyulması gerekliğini bir kez daha vurgularız.

“HSK Üyelerini istifaya davet ediyoruz”

Bu çerçevede eğer HSK tarafından sadece verdikleri karar nedeniyle hakimler hakkında soruşturma izni verilmesi kararı alınmış ise bu kararı veren HSK Üyelerini istifaya davet ediyor, bu davetimizi tarihe not olarak düşüyoruz.”

Ortak metne imza atan BARO’lar ise şu şekilde: Adana Barosu, Aksaray Barosu, Amasya Barosu, Ankara Barosu, Ardahan Barosu, Artvin Barosu, Aydın Barosu, Bilecik Barosu, Balıkesir Barosu, Batman Barosu, Bingöl Barosu, Burdur Barosu, Bursa Barosu, Çanakkale Barosu, Diyarbakır Barosu, Denizli Barosu, Düzce Barosu, Gaziantep Barosu, Hakkari Barosu, Hatay Barosu, Isparta Barosu, Kırklareli Barosu, Kocaeli Barosu, Manisa Barosu, Mardin Barosu, Mersin Barosu, Muğla Barosu, Ordu Barosu, Siirt Barosu, Sinop Barosu, Şanlıurfa Barosu, Şırnak Barosu, Tekirdağ Barosu, Tunceli Barosu, Van Barosu, Yalova Barosu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sefa 8 ay önce

Gezi masum değildir. Beraat kararları düşündürücü, hsk gerekeni yaptı.

Avatar
Sedat 8 ay önce

masumiyet geçerli değildir . suç işlenmiştir suçu var ise savunmak hatadır . o günleri gördük ve yaşadık .

Avatar
Millet 8 ay önce

Memleketimize ne kadar maddi manevi zarar ne olacak baro başkanları

Avatar
Doğru 8 ay önce

Bu baro başka ne yapıyor mesela, arada sırada siyasi konulara giren bu tür olayların kararları hakkında demeçler veriyor, bir sosyal çalışmasına rastlayamadık .. zaten yıllardır aynı kadro burada da değişim şart bence ..

banner524

banner92

banner503

banner520

banner620

banner644

banner390

banner510