banner622
banner623
banner624

Gelir İdaresi Başkanlığı, Bilecik'te kira geliri elde eden vatandaşları uyardı
Zamanında vergisini ödemeyen ev sahipleri, yaklaşık 3 katı vergi, faiz ve ceza ödemek zorunda kaldı.
Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı Bilecik'te kira geliri elde eden tüm vatandaşlara mektup göndererek, beyanname vermeleri konusunda uyardı.
Kira geliri elde eden vatandaşlar için tanınan beyanname verme süresi 25 Mart 2013 tarihinde sona erecek. Süresi içerisinde kira beyannamesi vermeyen mükelleflerin Tapu, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, Banka, PTT, Toki, Elektrik, Su ve Doğalgaz şirketleri gibi kurumlardan alınan bilgilerin kullanılarak belirlendiği, nitekim kira beyannamesi vermesi gerektiği halde vermeyenler nezdinde gerçekleştirilen denetimler sonunda bu vatandaşların zamanında ödemeleri gereken verginin yaklaşık 5 katı vergi, faiz ve ceza ödemek zorunda kaldıkları belirtildi.
Son yıllarda inşaat sektöründe gözlenen hareketliliğin ardından Bilecik'te kira beyannamesi vermek zorunda olan mükellef sayısının ciddi oranda artış gösterdiği, bu yüzden PTT kanalı ile mükelleflere son 15 gün içerisinde binlerce uyarı mektubu gönderildiği bildirildi. Gelir İdaresi Baş-kanlığı, mektubun ekinde kira beyannamesi vermek zorunda olan vatandaşlara kolaylık sağlamak amacı ile bir de broşür gönderdi.
Broşürde neler var?
Sistemi kullanarak kira beyannamemi ne zaman vermeliyim?
1-25 Mart tarihleri arasında Sistem üzerinden beyannamenizi verebilirsiniz.
Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemini kullanarak internet üzerinden beyannamemi gönderdim. Ayrıca vergi dairesine gitmeme gerek var mı?
Bu sistemi kullanarak internet üzerinden beyannamenizi onaylayıp göndermeniz durumunda tekrar vergi dairesine gitmenize gerek bulunmamaktadır.
Gönderdiğim beyannamede sonradan hata yaptığımı farkettim. Bu hatayı vergi dairesine gitmeden sistem üzerinden düzeltme imkanım var mı?
Onaylayıp gönderdiğiniz beyannamede sonradan bir hata yaptığınızı farkettiğinizde, bu hatayı düzeltme beyannamesi ile düzelterek tekrar sistem üzerinden göndermeniz mümkündür.
Sistemi kullanarak geçmiş yıllara ait kira beyannamelerini vermem mümkün mü?
Sistem sadece 2011 ve takip eden yıllarda elde edilen kira geliri beyannameleri için hazırlanmıştır.
Bu sistemi kullanarak onayladığım kira beyanıma ilişkin ödememi nereden yapabilirim?
Anlaşmalı bankalardan veya tüm vergi dairelerinden ödemelerinizi yapabilirsiniz.
Ayrıca internet bankacılığını kullanarak da vergi borcunuzu ödemeniz mümkündür.
Bu sistemi herhangi bir uzmandan yardım almadan kullanabilir miyim?
Sistem, kolay ve basit kullanım için tasarlanmıştır. Bu bakımdan karmaşık vergi mevzuatı hükümleri mümkün olduğunca anlaşılır hale getirilmiş ve gerekli açıklamalar ile mükelleflerimizin herhangi bir uzmana ihtiyaç duymadan beyan-namelerini kendilerinin gönderebilmeleri sağlanmıştır.
Kira gelirimi herhangi bir banka kullanmadan elden tahsil ettim? Ben de bu Sistem'den yararlanabilir miyim?
Kirasını elden nakit olarak tahsil eden mükelleflerin beyannameleri, gelir kısmı hariç olmak üzere, önceden doldurulmuş bir şekilde hazırlanıp internet üzerinden mükelleflere yansıtılacaktır. 
Mükellefler nakit olarak tahsil ettikleri tutarı beyannamenin ilgili kısmına yazmak suretiyle beyannamelerini otomatik olarak kendileri doldurmuş olacaklardır.
Dolayısıyla bundan sonraki dönemlerde beyannamenizin daha sağlıklı ve kapsamlı olarak doldurulabilmesi için kira tahsilatlarınızı bankalar aracılığıyla yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner632

banner633

banner637

banner635

banner636

banner626

banner627

banner634

banner629

banner630

banner631