banner716
banner401
banner422

“GEÇİNEMİYORUZ İSYANDAYIZ!”

Tüm Emekliler Sendikası Bilecik İl Temsilci Janrat Karaahmet emekli aylıklarının kendilerini açlığa ve yoksulluğa mahkum ettiğini söylerken, “Yeter artık, geçinemiyoruz, isyandayız” dedi.

Emeklilerin sıkıntıda olduğunu dile getiren Tüm Emekliler Sendikası Temsilcisi Karaahmet, maddeler halinde hükümetten talep ettiklerini sıraladı.

Karaahmet açıklamasında şunları söyledi:

“Çok uzun yıllardan beri emekli aylıkları açlık ve yoksulluk sınırının altında sürdürülmektedir. Ülkenin bütün değerlerini yaratan, emekleriyle bugünleri yaratan emekliler açlığa yoksulluğa mahkum edilmiş durumdadırlar.

Temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan zam oranları nerdeyse yüzde 50 civarındadır. Asgari ücretin 2 bin 825 TL olduğu ülkemizde emekli aylığı alan 8 milyon hak sahibinin aylığı 2.000 liranın altındadır. Bu da göstermektedir ki, emeklileri böylesi yoksulluk İçinde bırakmak yetmezmiş gibi, açlığa mahkûm etmişlerdir. Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanlar, hayatlarında bir gün bile pazara çıkmamış, elinde file ile alışveriş yapmamışlardır. Ama hayatlarımız üstünde söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Kaşıkla verdikleri kırıntı sayılacak zamları kepçeyle geri almaktadırlar.

İkramiye adı altında iki dini bayram öncesi verilenler ise bayram harçlığına dönüşmüş. Sözün kısası geçinemiyoruz.

Emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir maaş verilmesi zor değil, siyasi bir tercihtir. Siyasi iktidar tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullanmaktadır. Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır.

Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır. Yeter artık, geçinemiyoruz, isyandayız. Emekliler kendilerini açlığa mahkûm edenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere karşı seslerini duyurmaya, demokratik tepkilerini göstermeye kararlıdırlar.

Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır ve bir kez daha buradan sesleniyoruz ki;

1-Bizler emekliyiz, İnsanız ve insanca yaşanacak bir gelirimiz, insanca yaşanacak bir hayatımız olsun istiyoruz. Artık markete gidemez, çarşı, pazara çıkamaz olduk.

2-Bir yılı aşkın zamandan bu güne yaşanmakta olan salgın sürecinin yaratığı maddi ve sağlık sorunları koşullarında yaşamsal olarak en mağdur durumuna düşen kitleyiz. Zaten yetersiz olan maaşlarımızla daha da yaşam şartlarımız yok olup, tükendi. Acilen tüm emeklilerimize salgının devam ettiği sürece ve her ay olmak üzere maaşlarımız harici en az 2 bin lira salgın yardımı başlığı altında ek bir ödeme yapılmasını bir zorunluluk olarak talep etmekteyiz.

3- En düşük emekli aylıktan acilen Asgari Ücret seviyesine yükseltilmeli ve emekli maaş bağlama statüsünde sürdürülen ve yüzde 30 oranlara kadar düşürülen uygulamalara derhal son verilmelidir..

4- Bayram ikramiyesi başlılığı altında başlangıçtan bu yana yıllardır sürdürülen 1.000’er Liralar adeta kendi aile yakınlarımız ve çevremiz gözünde bizleri rencide etme, hatta sözde bir avutma ve aldatma uygulamasına dönüşmüştür, ikramiyelerimiz kazanılmış bir haktır ve bundan böyle birer maaş olarak uygulanmalıdır.

5- Her 6 ayda bir sözde enflasyon orantılı yüzdelik emekli maaş zam uygulamasına son verilmeli ve Emekli Sendikasıyla masaya oturularak yapılacak müzakere sonucu belirlenecek seyyanen maaş zammı ve ülke kalkınmasından da pay oranı tespit edilmiş maaş uygulamasına geçilmelidir.

6- ileri yaş gurubu içinde bulunmaları nedeniyle sık sık hastalanan emekli ve yaşlılarımızdan poliklinik ve hastanelerde, “Muayene, İlaç ve tedaviler de uygulanan destek katkı paylan alınmamalıdır. Sağlık hizmetleri ve Belediyelere bağlı kent içi toplu taşıma araçtan kesinlikle sınırsız ve ücretsiz olmalıdır.

Emekliler olarak bu yaşam koşullarımızı elde etmek için bütün örgütlülüğümüzle ve inancımızla mücadele etmeye kararlıyız, bu böyle biline.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503