banner716
banner401
banner422

“FIRINCILAR 'BAŞKANDAN OLUR ALDIK' DEYİNCE…”
Ekmeğe yapılan %33’lük zam sonrası Bilecik TSO’dan açıklama geldi. Zam talebinin fırıncılardan geldiği belirtilen açıklamada, fırıncıların Belediye Başkanı Selim Yağcı’yla görüşüp olumlu yanıt aldıklarını beyan etmeleri üzerine yeni fiyat tarifesi sürecinin başladığı ifade edildi. Yazılı açıklamada “Odamız tarafından onaylanan fiyatların ilgili tarafların rızası olmaması durumunda itiraz komisyonu kararı ile uygulanmayacağı ve belirlenen yeni fiyatların kabul görmeyeceği açıktır” ifadesine yer verildi. Bilecik TSO Başkanı Fevzi Uzun’un konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Bugün yerel basınımızda yer alan Ekmek zammı ile ilgili çıkan haberler üzerine değerli halkımızı bilgilendirmek maksadıyla bu açıklamayı yapmayı faydalı görüyorum.

15.12.2004 tarih ve 25671 sayılı Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmelik” ile Odalarımıza bağlı üyelerimiz tarafından üretilen ve 507 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Kanununa tâbi esnaf ve sanatkârlar odaları tarafından belirlenmiş tarifelere konu mal ve hizmetlerin üyelerimiz tarafından talep edilmesi durumunda azami fiyat tarifelerinin düzenlenmesi Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından yapılmaktadır.

Tarifelerin hazırlanış süreci ise, üyelerimizin Odamıza iletmiş oldukları yazılı talepleri Yönetim Kurulumuz tarafından incelenerek konu hakkında detaylıca görüşülmesi ve değerlendirmesi üzere ilgili Meslek Komitesine havale edilir, İlgili meslek komitesi azami fiyat tarifesi yapılacak mal ve hizmetler için, varsa bir önceki dönemde tespit edilmiş olan tarifedeki hadler üzerinden, gerekli maliyet hesaplarını yaparak yeni döneme ait talebin uygun olup olmadığı hakkında görüşünü bildirerek konuyu Oda Meclisine havale eder, Oda Meclisi ise gerek talep, gerekse Meslek Komitesinin çalışmasını göz önünde bulundurarak onaylar veya reddeder. Onaylanan tarifler ise en geç on gün içinde o yer belediye ve mülki idare amirliği ile esnaf ve sanatkarlar odaları birliğine bildirilir.

Belediyeler ve o yerin mülki idare amiri, odalarca tespit edilen tarifeleri uygun bulmadıkları takdirde, ayrı ayrı veya birlikte tarifelerin kendilerine yazılı olarak bildirildiği tarihten itibaren on beş gün içinde reddeder. Odalarca düzenlenen tarifelere ilişkin itirazları karara bağlamak üzere, o yerin mülki idare amirinin veya görevlendireceği kişinin başkanlığında, ilgili belediyenin konunun uzmanı belediye personeli arasından görevlendireceği bir üye ile tarifeyi düzenleyen oda ve ilgili esnaf ve sanatkarlar odaları birliğinin temsilcilerinden oluşan dört kişilik bir komisyon oluşturulur ve itiraz karara bağlanır.

Odamız tarafından en son 26.03.2013 tarih ve 2013/49 sayılı Meclis kararı ile 250 gr ekmeğin fiyatı 75 kr olarak tespit edilmiştir. 14.09.2015 tarihinde yapılan başvuru üzerine ilgili tarihten sonraki işçi maliyetleri, doğalgaz, ve diğer temel ihtiyaç malzemelerindeki % 40’a varan fiyat artışları Meslek komitemiz tarafından göz önünde bulundurularak talebin uygun olduğu bildirilmiş ve Meclisimiz tarafından onaylanmıştır.

Süreci anlatmamızdaki maksat şudur. Odamız üyesi fırıncılarımızın fiyat tarifesi değişikliği hususunda Odamıza yazılı talepleri olmuştur. Ancak fırıncılarımızın Odamıza taleplerini vermeden önce düşündükleri zam hakkında Belediye Başkanımız Sayın Selim YAĞCI’yı bizzat ziyaret ederek konu hakkında bilgilendirdiklerini ve kendisinin ilgili zam hakkında olurlarını aldıktan sonra müracaatta bulunduklarını belirtmişlerdir. Bizde bu beyanlarının üzerine yeni fiyat tarifesi sürecini başlattık.

Aksi halde Odamız tarafından onaylanan fiyatların ilgili tarafların rızası olmaması durumunda itiraz komisyonu kararı ile uygulanmayacağı ve belirlenen yeni fiyatların kabul görmeyeceği açıktır.  

Değerli halkımızı ve kamuoyunu bilgilendirir, Saygılar sunarım.”

Anahtar Kelimeler:
Bilecik TSO Ekmek Zammı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bilecikli 6 yıl önce

Zaten tso ve selim yağcı arasında problem olduğu sölemiyordu..
Kılıçlar çekildi demekki...

Avatar
S.i 6 yıl önce

Bursada 50 kuruş boklu bilecikte 1 lira yazık.

Avatar
bilecik @S.i 6 yıl önce

bursada nerede 50 kuruş besaş normal ekmek 90 kr yulaf,çavdar,tam tahıl vb 1,25.

Avatar
Tso 6 yıl önce

Seçimden önce zam ak partiye zarar tso zam yapıyor ak parti yaptı zannediyor

Avatar
Bizzat frncı 6 yıl önce

selim yağcı 6 tane fırıncıya söz veripte neden sözünden dönüyor ve frncılarla alay ediyor gururlanma ey selim insanlarla oynama

Avatar
mahmut 6 yıl önce

biz selim yağcı başkanımıza güveniyoruz.fiatı geriçeker.gerekirse 50 krş ekmek satar.

Avatar
mahmut 6 yıl önce

biz selim yağcı başkanımıza güveniyoruz.fiatı geriçeker.gerekirse 50 krş ekmek satar.

Avatar
misafir 6 yıl önce

Ekmegi ilcelerden ithal etsek yada 50 kurusa alip 1 tl yemi satsak %100 kar.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503