banner716
banner401
banner422

“DIŞI SÜSLÜ, İÇİ BOŞ SİSTEM”
 

Korkmaz Kesik

Türk Eğitim Sen Bilecik Şube Başkanı Ömer Yel, 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılına ilişkin yazılı basın açıklaması yayınladı. Yel, açıklamasında milli eğitimdeki sorunlara değindi. 13 yıldır siyasi aktörleri eğitimi yönlendirdiğini söyleyen Yel, kadrolaşma vurgusu yaparak , ‘Eğitimin asıl meselelerini göz ardı etmeleri bugünkü sonucu doğurmuştur.’ dedi.

Yel, binlerce Şube müdürü, okul müdürü, okul müdür yardımcısı Danıştay’ın kararı sonucunda atanmalarının hukuksuz olduğunu söylerken bu kişilerin görevlerine devam ettiğini belirtti. Yel, açıklamasında ülkenin eğitimdeki sorunlarını sıralarken açıklamasının tamamında şu ifadelere yer verdi:

“2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı başlıyor. Bu eğitim-öğretim yılı da yine büyük zorluklara gebedir. Ülkemiz hala eğitimde çağ atlamayı, dünya ülkeleri ile rekabet edebilmeyi, eğitimde kendini yenilemeyi başarabilmiş değildir. Bunda en önemli etken, yanlış eğitim politikalarıdır. Özellikle son 13 yıldır siyasi aktörlerin eğitime kendi çıkarları doğrultusunda yön verme çabaları, çözüme odaklı değil, sorun yaratan politika yürütmeleri, eğitime yatırım noktasında yetersiz kalmaları, kadrolaşmaktan, eğitimin asıl meselelerini göz ardı etmeleri bugünkü sonucu doğurmuştur. Dışı süslü, içi boş olan sistemler ihdas edilmesi, eğitimcileri mağdur ve mutsuz eden mevzuat düzenlemeleri, eğitimi koltuk kapmaca oyununa çeviren, yandaşı yücelten, yandaş olmayanı ötekileştiren uygulamalar, yeni eğitim-öğretim yılında eğitim çalışanlarını, öğrencileri, velileri olumsuz yönde etkileyecektir.

İşte çözülmeyi bekleyen sorunlar;

Atanmayan yüz binlerce öğretmen atanmayı beklemektedir.

İl içi özür durumu gözetilmeyen öğretmenler ailelerinden uzaklarda görev yapmaktadır.

MEB, özür durumu sorunlarını hep seçim öncesinde il emri ile çözmektedir. Bu soruna kalıcı bir çözüm bulunmalıdır.

Kendi alanında çalışmayan binlerce öğretmen alanlarında görev yapmayı beklemektedir.

Atanmaları Danıştay'ca hukuksuz bulunan binlerce Şube müdürü görevlerinin başındadır. Görevlerine Hukuksuzca devam etmektedir.

Görevden alınan Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Anayasa Mahkemesi kararı uyarınca görevlerine geri döndürülmemektedir. Bu yöneticilerin yerine atanan Milli Eğitim Müdür Yardımcıları görevlerine Hukuksuzca devam etmektedir.

Atanmaları Danıştay'ca hukuksuz bulunan binlerce Şube müdürü görevlerinin başındadır. Atanmaları Danıştay'ca hukuksuz bulunan binlerce okul müdürü görevlerinin başındadır. Atanmaları Danıştay'ca hukuksuz bulunan binlerce okul müdür yardımcısı görevlerinin başındadır. Hepsi de hukuksuzca görevlerine devam etmektedir.

Görevden alınmaları idare mahkemelerince hukuksuz bulunan binlerce okul müdürü görevlerine iade edilmemektedir.

Mesleki eğitim yüz yüze uygulamalarında hafta sonu görevlendirilen öğretmenler kurs ücretlerinin iki katına çıkartılması ile haksızlığa uğratılmışlardır.

Öğretmen dışındaki eğitim çalışanları öğrencilerini kontenjandan faydalanarak bursluluk sınavlarına girdirememektedirler.

Öğretmen dışındaki eğitim çalışanları eğitim öğretim yardımı alamamaktadırlar. Her yıl eğitim-öğretim yılı başında ödenen "Eğitim-Öğretime Hazırlık Ödeneği"; brüt bir maaş tutarında ve hizmet sınıfı ayrımı yapılmadan, personelinin tamamına ödenmelidir.

Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapanların görev tanımları yapılmamıştır. Bu insanlar angarya işlerde çalıştırılmaktadır, çalışma saatleri esnektir. Bu arkadaşlarımızın görevleri sayılırken 'idarenin vereceği diğer görevleri de yapar' şeklinde ucu açık bir ifade eklenmiştir. Bu durum uygulamada birçok keyfiliğe yol açmaktadır.

Öğretmen dışındaki eğitim çalışanları öğretmenler üç yılda il dışı yer değiştirebiliyor iken beş yılda bir il dışı yer değiştirme hakkına sahiptirler.

Memurun sağlık mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için; kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla yükümlü olduğu çocukları ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi gerekir, iken bu durum kılavuzda esnetilmiştir. Öğretmenin hasta anne ve babasının öğretmenin görev yaptığı yere göçe zorlanması yönetmelikten kaldırılmalıdır.

Öğretmenlerin ek derslerine ödenen ek ders ücreti çok yetersizdir.

2016 Ocak ayından itibaren ödenecek olan Nöbete ek ders ücretleri oldukça yetersizdir.

İlimizde Öğretmen, Sınıf ve Öğrenci var iken gereksiz yere sınıf öğrenci sayıları artırılarak öğretmenler norm fazlası yapılmaktadır. Bazı okul yöneticileri tarafından ise sınıflar keyfi olarak birleştirilmekte, bu yapılırken de öğretmen ve velilerle istişare yapılmadan ben yaptım oldu mantığı güdülmektedir.

Ulaşımı zor ve zorunlu hizmet olan köy okullarında çalışan öğretmenler teşvik edilmemektedir.

Stajyerlik sözlü ve yazılı sınava tabi tutularak bir dizi sınavdan geçmiş ve öğretmen olmuş insanlara mobbing yapılmakta bu öğretmenler siyasete kurban edilmektedir.

Yandaş kayırmacılığına devam edilmektedir.

Öğrenim özrü devre dışı bırakılmıştır.

Çocuğu, öğretmenin görev yaptığı il dışında başka bir ilde Fen veya Anadolu lisesinde okuyanların özrü devre dışı bırakılmıştır.

Rotasyon kılıcı hala öğretmenin boynundadır.

MEB'in görevde yükselme sınavlarının hem içerik olarak sadeleştirilmesi, hem de Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikteki sınav taban puanının 60'a düşürülmesi gerekmektedir. Ayrıca görevde yükselme sınavları yıllardır yapılmamaktadır. Taleplerimizden birisi de görevde yükselme sınavlarının bir an önce yapılması ve periyodik hale getirilmesidir.

Eşi Özel sektörde çalışan öğretmenler için; Aile bütünlüğü mazeretine başvurabilmek için yönetmelikte son 3 yıl çalışmış olmak şartı varken, kılavuzla beraber son iki yılda 360 gün prim ödemiş ve halen çalışıyor olmak yeterli görülmüştür Bu durum yönetmelikte çözülmelidir.

4/C li personel halen kadro beklemektedir.

Öğretmen dışındaki personelin fazla çalışmalarına ücret ödenmemektedir.

Bu vesile ile yeni eğitim-öğretim yılını tebrik ediyor, eğitim çalışanlarımıza ve öğrencilerimize başarılar diliyoruz

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503