banner716
banner401
banner422

DEVLET MEMURU ENDİŞELİ
 

Devlet Memurları Kanunu’nun değiştirilmesi hakkında çıkan iddialar devlet memurlarını endişelendirmeye başladı. Birleşik Kamu-İş İl Temsilcisi Mustafa Aksu, yasa değişikliği ile memurların iş güvenliğinin ortadan kalkacağını belirtirken kamu hizmetlerinde özelleştirmenin de önünün açılacağını ifade etti.

Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu  (Birleşik Kamu-İş) Bilecik İl Temsilcisi Mustafa Aksu, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu değiştirilmesi ile ilgili yazılı basın açıklaması yayınladı. Kanun değişikliğinin memurların iş güvencesini ortadan kaldıracağını savunan Aksu, kanun değişikliği ile birlikte kamu hizmetlerinin özelleşmesinin gündeme geleceğini belirtti. Aksu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“1 Kasım Seçimleri ile yeniden tek başına iktidara gelen AKP iktidarı, terör gibi, yoksulluk gibi, işsizlik gibi, yolsuzluk gibi bunca sorun dururken gözünü devlet memurlarına iş güvencesi sağlayan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na dikmesi, kabul edilemez bir durumdur.

Memurun iş güvencesine göz dikmek, ulusumuzdan alınan yetkiyi kötüye kullanmaktır. Ulusumuz, AKP’ye yönetme yetkisini ülkemizin temel sorunlarını çözmesi  için vermiştir. Memurlara iş güvencesi getiren 657 Sayılı Devlet Memurları Yasası ve bu yasanın dayandığı Anayasa’nın 128. Maddesi sorun değil, aksine sosyal devlet olmanın şartlarından bir tanesidir.

Siyasi iktidarın yapması gereken, memurların iş güvencesini ortadan kaldırmaya yeltenmek yerine tüm çalışanlara (işçi-memur) iş güvencesine getirmek; kölelik sistemi olan taşeronluğu ortadan kaldırmaktır.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değiştirilmesi, memurların iş güvencesinin ortadan kaldırmasının yanında kamu hizmetlerinin özelleştirilmesine veya yerel yönetimler eliyle yürütülmesine, ulus devletin zayıflamasına, uluslaşma sürecinin kesintiye uğramasına, etnik kimliklerin ön plana çıkmasına, yerel güç odaklarının etkin olmasına yol açacaktır.

Siyasi iktidar, öngördüğü değişikliklerle haklarını aramaktan korkan, sendikasız, ürkek, siyasi iktidara bağlı kapıkulu yaratmak istemektedir.

Kamu işgörenleri, Anayasa’da ve iş yasalarında yapılmak istenen değişiklilere karşı birlikte mücadele etmelidir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, bağlı sendikalarımız (Eğitim-İş, Büro-İş, Kültür Sanat-İş, Tarım Orman-İş, Ulaşım-İş, Genel Sağlık-İş, Tüm Yerelsen, Enerji-İş, Tapu Çevre Yol-İş) ile birlikte “Yaşamak, direnmektir.” Şiarı ile çıkartılmak istenen tüm kölelik yasalarına karşı ortak eylemleri örerek siyasi iktidara tepki koyma sorumluluğu almaya hazırdır.

Kamuoyuna saygı ve sevgilerimizle…”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503