banner566
banner401
banner422

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada pik yapan illeri sıralarken, son günlerde en az vaka görülen illerin arasında Bilecik’inde olduğunu belirtti.

Bakan Koca, “son 3 gün en az vaka görülen 7 il sırasıyla, Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bilecik" diye konuştu.

Covid-19’un tüm dünyayı, ülkemizi ve ilimizi etkisi altına alması ile birlikte topyekun bir mücadele başladı ve bu süreçte Bilecik pendemi ile savaşta iyi bir sınav verdi ve vermeye de devam ediyor.

Tabiki Covid-19 ile mücadele noktasında en büyük pay sağlık çalışanlarının olurken, Vali Bilal Şentürk’ün öncülüğünde İl Hıfzıssıhha Kurulunun ve Emniyet personelinin ilimizde almış olduğu gerek karantina uygulamaları gerekse de şehre giriş ve çıkışlarda yapılan sıkı tedbirlerin yanı sıra ateş ölçme işlemleri, maske dağıtımı, dezenfekte ve uygulanan sosyal mesafe kuralları da pandemi ile mücadelede başarısında büyük rol oynadı.

Bilim Kurulu’nun önerileri ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın çalışmalarının yanı sıra Bilecik’te İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin ile Başhekim Uz. Dr. Hüseyin Üçkardeş’inde gecesine gündüze katarak bu süreci tanı ve tedavi noktasında iyi bir şekilde koordine etmeleri Covid-19 ile mücadelede büyük etki gösterdi.

Bilecik’te salgının görüldüğü günden itibaren özellikle Osmaneli ve Bozüyük ilçelerinde görülen çoklu vakalar sonrası birçok bölge karantinaya tabi tutulmuş ve Covid-19 ile mücadelede sıkı tedbirler uygulanmıştı. Bu noktada ilimizde Covid-19 ile mücadelede büyük bir sınav veren sağlık çalışanların başarısı Türkiye’ye örnek gösterilecek bir boyuta ulaşırken,İl Sağlık Müdürü Serkan Kadir Keskin ile Başhekim Hüseyin Üçkardeş’in göstermiş olduğu özveri vatandaşlarda yine ayrı bir güven yaratırken, ‘Bilecik’te Covid-19’un kahramanları’ diye adlarından söz ettirdiler.

Bunun yanı sıra yine kurum ve kuruluşların mücadelesi de göz doldururken, belediyelerin pandemi ile savaşta özellikle maske ve dezenfekte noktasındaki çalışmaları vakaların artış sayısında düşüşe neden oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada son 3 gün en az vaka görülen illerin bir tanesinin Bilecik olduğunu belirtti.

Bakan Koca filyasyon çalışmalarına göre vakaların kaynağının düğünler olduğunun tespit edildiğini söyleyerek, "Filyasyon çalışmalarında çok sayıda vakanın kaynağının düğünler olduğunu gördük. Sağlık Bakanlığı özellikle bugünlere öncelik risklere karşı birçok bakanlıkla iş birliği içindedir. Covid-19'la mücadele, birlikte mücadele verilmesi gereken mücadeledir. Kendini düşünen toplumu da düşünendir. Son 1 hafta içinde 81 ilimizde kurallara uymadığı için 18 bin kişiye para cezası kesilmek zorunda kalınmıştır. Bu yaptırımlar devam etmektedir. Kabul edelim ki mücadelenin uzunluğu dünyada olduğu gibi bizde de rehavete yol açtı. Yeni vaka sayılarımız 1000 seyrinde. Diyarbakır, Konya, Adana, Gaziantep'te vaka sayıları yüksektir. Hastalığın şu an tırmanışta olduğu ülkeler sonbahar için karamsar. Koronavirüsle mücadele hayatımızın bir parçasıdır. Mücadelemizi verirken hayatın da hakkını verelim. Yeter ki kurallara uyalım" dedi.

EN AZ VAKA GÖRÜLEN EN AZ İLLER ARASINDA BİLECİK’İ DE SAYDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gösterdiği grafikleri şu sözlerle yorumladı:

İllerimizin pik yapma durumunu gösteren tablo. İstanbul'un piki tamamladığını görüyoruz. Ama Anadolu'daki illerimizin bu piki daha tamamlamadığını gösteren Sakarya, Ankara, Eskişehir gibi. İstanbul, İzmir, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir'de 5'inci haftada piki yaptığını görüyoruz. 14'üncü haftada ise Hakkari ve Kütahya. Ayrıca son 3 gün en az vaka görülen 7 il ise, sırasıyla, Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bilecik. Filyasyon çalışmalarımızı önemsiyoruz. Burada yüzde 94.4'e kadar ulaştığımızı görüyoruz. Ortalama filyasyon süremizin 48 saatten 26 saate indiğini söyleyebilirim" diye konuştu.

'İL BAZINDA KISITLAMALAR OLABİLİR'

Bakan Koca açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Koca, Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma kısıtlamasının olup olmayacağı yönündeki soruya, "Bugün bu konu kısmen Bilim Kurulu'nda gündeme geldi. Ama bir öneri noktasına gelmedi. Özellikle önümüzdeki haftalarda salgının seyrine göre netleşmiş olur. Ülke genelinde sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi. Birtakım tedbirlerin olabileceği il bazında kısıtlamalar söz konusu olabilir. Bunun da bayrama doğru illerdeki vaka seyrine göre birtakım kısıtlamalar söz konusu olabilir" yanıtını verdi.

'TEST SONUÇLARI ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA AÇIKLANACAK'

Bakan Koca, antikor test sonuçlarının sorulması üzerine ise "Testler geçen hafta tamamlandı. Fakat çalışmayı kabul etmeyen her birey için belirlenen iki yedek belirtilmişti. İki yedeğin de kabul etmediği 18 bine yakın kişi oldu. 18 bin kişi olmayınca biz bitirmek istemedik. Çünkü önemli bir çalışma olacak. Yeni 18 bin kişinin bize sunulmasını istedik. 1-2 gün içinde belirlenecek. Tahmini önümüzdeki hafta açıklamış olacağız" dedi.

'SALGININ SEYRİNDE FARKLILIK OLMAZSA OKULLAR 31 AĞUSTOS'TA AÇILIR'

Bakan Koca, 31 Ağustos'ta okulların açılacağının anımsatılması ve 4 metrekare kuralının uygulanırlığının sorgulandığının bildirilmesi üzerine, şunları belirtti:

"Uygulanamayacak hiçbir şeyi biz önermeyiz. Uygulanabilir olduğunu tartıştıktan sonra en uygun çözüm biz seçmiş oluruz. 31 Ağustos'ta okulların açılacağı bir takvim belirtileceği için oldu. Eğer salgının durumunda bir değişme olursa uzaktan eğitim ya da hibrit gibi bir tavsiyeyi Bilim Kurulu önerebilir. Bu anlamda bizim önerdiğimiz 4 metrekare kapalı alanın olduğu. Bazı okullar için beden eğitimi ya da hareketin yoğun olduğu yerler için bu mesafenin 4 metrekareye kadar olduğu şeklinde ifade edilebilir. Detayları önümüzdeki haftalarda daha netleştirmiş olacağız. Bununla ilgili çalışma yapılıyor olacak. Salgının seyrinde bir farklılık olmazsa 31 Ağustos'ta okullar açılır. Fakat farklılık olursa eğitim devam eder ama uzaktan eğitim tarzında olabilir."

'GEÇEN SENEYE GÖRE DAHA FAZLA GRİP AŞISI SİPARİŞİ VERDİK'

Bakan Koca, mevsimsel grip aşılarının bu sene daha fazla talep göreceğinin hatırlatılması üzerine "Grip aşısını bildiğiniz gibi riskli grubu için, belirli bir yaşın üstünde olan hasta grubu için önerdiğimizi biliyorsunuz. Geçen seneye göre daha fazla talep olacağını biliyoruz. Geçen seneye göre bu sene daha fazla grip aşısı siparişi verdik. Bir sorun yaşanmayacağını söyleyebilirim" dedi.

'İLACIN ÜRETİMİNİ 4 FİRMAYLA GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ'

Bakan Koca, aşı çalışmaları ve ilaç üretimine de değinerek, şunları kaydetti:

"Aşıyla ilgili hayvan çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar sürecin başarılı seyrettiğini söyleyebilirim. Eylül ve ekim ayında klinik çalışmalarına geçebileceğimizi düşünüyorum. Esas çalışmalar klinik çalışmalar. O zaman geldiğinde daha detaylı açıklama yapmış olabiliriz. Erken dönemde kullandığımız favipiravir ilacının kullanımının daha faydalı olduğunu biliyoruz. Bu ilacın kullanımı da her geçen gün artmakta. Antiviral ilaçlara göre de daha pahalı bir ilaç. Bu ilacın sentezi ve imalatı 4 firma tarafından müracaat edilmiş oldu. Önümüzdeki günlerde de ruhsat süreçleri de bitmiş olacak. Yani biz favipiravir ilacını artık Türkiye'de uluslararası boyutuyla gerektiğinde satabilecek olan kendi hastamıza yoğun olarak kullandığımız bu ilacın hem Türkiye'de hammaddesini sentezleyerek hem de yurt dışından hammaddesini getirip üreterek 4 firmayla gerçekleştirmiş olacağız. Bunu şimdiden müjdelemek istiyorum."

KORONAVİRÜS SALGININDA CAN KAYBI 5 BİN 282'YE YÜKSELDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu'nu paylaştı. Bugün yapılan 49 bin 302 testten 1041'i pozitif çıktı, yaşamını yitiren 22 kişi ile toplam can kaybı 5 bin 282 oldu. Toplam iyileşen kişi sayısı ise 187 bin 511'e yükseldi.

Bakan Koca'nın Twitter hesabından paylaştığı tabloya göre; son 24 saatte 49 bin 302 test yapıldı. 1041 kişiye daha koronavirüs teşhisi konuldu. Virüs nedeniyle 22 kişi hayatını kaybederken 2 bin 219 kişi de iyileşti. Bugünkü verilerle, toplam test sayısı 3 milyon 782 bin 520, toplam vaka sayısı 208 bin 938, toplam vefat sayısı 5 bin 282, toplam yoğun bakım hasta sayısı 1172, solunum cihazına bağlı toplam hasta sayısı 406, toplam iyileşen hasta sayısı 187 bin 511 oldu.

'YENİ VAKALAR BELLİ İLLERDE YOĞUNLAŞMAKTADIR'

Bakan Koca, günlük verilere ilişkin, "Bazı büyük kentlerde en yüksek haftalık vaka sayıları salgının 5'inci haftasında görülmüştü. Tedbirlerle bunu düşüşler izledi. 13 ilimizde en yüksek haftalık vaka sayılarına son 1 ay içinde veya yeni ulaşılmaktadır. Yeni vakalar belli illerde yoğunlaşmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hilmikaya 1 ay önce

tüm politika belirleyicilerine sesleniyorum .yeni hastane ye anjiyo labaratuvarı istiyoruz .siyasiler basın ilbaşkanları belediye başkanları ilgenelmeclis üyeleri sağlık bakan yardımcısı göreve ......

Avatar
Hayrullah 1 ay önce

Hilmikaya arkadaşımız çok doğru söylemiş.Kalp krizi dakikalar içinde insanı öldüren rahatsızlık.Eskişehir bursaya gitmek uçarak en az yarım saat.Bu nedenle yeni hastanede damar açma görüntüleme yani ANJİYO ünitesi kurulması çok gerekli ve hayati bir konudur.

banner524

banner92

banner503

banner520

banner620

banner390

banner592

banner510