banner566
banner401
banner422

CHP’DE GERGİN KONGRE

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) 37. Olağan Kongresi gerçekleşirken, Başkan adayları Metin Yaşar ile Erdoğan Tüfenkçi arasındaki vesayet tartışması gergin anların yaşanmasına sebep olurken,178 oy kullanan delegenin 125’inin desteğini alan Metin Yaşar güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi.

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan kongre; divan heyetinin oluşturulması, çalışma ve hesap raporunun sunulması sonrası konuşmalar ile devam etti.

Kongrede Mevcut Başkan Mehmet Metin Yaşar yeniden başkan adayı olurken, karşısına eski il başkanlarından Erdoğan Tüfenkçi aday çıktı. Gerçekleşen kongrede konuşma yapan Başkan adayları arasında delegelere baskı yapıldığı ve partinin üzerinde vesayet oluşturulduğu yönünde sözlü tartışmaları salonda büyük bir gerginlik oluşturdu.

Divan Başkanlığına Ankara Milletvekili Nihat Yeşil getirilirken, heyet;Milletvekili Yaşar Tüzün,Avukat Çağatay Karaahmet ve Mehtap Sargıl’dan oluştu.

“SEÇİLMİŞ MİLLETVEKİLİ YAŞAR TÜZÜN, VESAYET UYGULAMADI”

Kongrede birçok delegeye ve konuşmacıya söz hakkı verilirken Milletvekili Yaşar Tüzün, parti ve delegeler üzerinde vesayet oluştuğu yönündeki konuşmasında, “Bilecik CHP örgütü her zaman olduğu gibi nezaketi zarafeti, saygınlığı yine bugünde göstermiştir. Geçmişte bu saygınlığı birbirlerine nasıl gösterdiyse bundan sonraki kongrelerde de aynı şekilde devam edecektir. Elbette bir siyasi parti var olan tüzüğü gereği demokrasi yarışını kendi içerisinde sürdürecektir.

Geçmişte olduğu gibi ilçe kongrelerimizde,merkez ilçemizde ve Bozüyük’te iki arkadaşımız yarıştı. Yarışın sonrasında iki arkadaşımızı da aldık kürsüde ellerini kaldırdık, “kazanan CHP olacak” dedik. Bugün birbirinden değerli iki öğretmenim bu yarışa dahil oldular.

“AKP iktidarına son vereceğiz”

Birlik ve beraberliğimize daha fazla katkı verecek,sinerji yaratacak,dayanışmayı göstereceğimiz dönemde nasıl 15 yıl önce “ artık bunlar gitmez “ algısı varken,son yerel seçimlerde el birliğiyle hepimiz bu algıyı “artık bunlar gidecek, bunlar değişecek” algısını nasıl yarattıysak,önümüzdeki ilk genel seçimde de aynı dayanışma,birlik ve beraberliği göstererek AKP iktidarına son vereceğiz.

“Bilecik Milletvekili olarak TBMM’de temsil etmenin onurunu yaşayan birisiyim”

Yerelde bu dayanışma ve birlikteliği sürdürürsek önümüzdeki genel seçimde de sürdüreceğiz. 2020 TBMM açılışının 100. Yılı. Böylesine bir yılda sizleri Bilecik Milletvekili olarak TBMM’de temsil etmenin onurunu mutluluğunu yaşayan, hisseden birisiyim. TBMM’yi kuran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun silah arkadaşlarına bir kez daha buradan Bilecik parti örgütünden, şükranlarımızı ve minnetlerimizi bir kez daha gündeme getirmenin faydalı olduğunu düşünüyorum.

Bir il kongresi gerçekleştiriyoruz. Bir konuya temas etmeden geçemeyeceğim. Beni parlamentoya gönderdiniz yetmedi, parlamentodaki milletvekili arkadaşlarım beni başkanlık divanı üyeliğine 4 defa üst üste seçti. 26. Parlamento döneminde yine milletvekili arkadaşlarım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğuna beni oturtturdu. Bunun onurunu ve mutluluğunu birey olarak yaşasam da biliyorum ki beni parlamentoya gönderen başta ön seçimde beni tercih edip oy veren CHP’liler. Sonrasında Bilecik’te yaşayan vatandaşlarımızın oyuyla parlamentoya gönderilen Yaşar Tüzün’ün bu onurunu içlerinde hissettiğini biliyorum. Dolayısıyla ben artık gerek CHP’de gerekse; Bilecik halkında eğer sizlerde uygun görürse bir “Yaşar Ağabey”, “Bilecik’in Yaşar’ı” ,“O bizim abimiz”, kültürünü oturttuğumuzu ve insanlarla bir şekilde diyalog kurduğumuzu bilmenizi istiyorum.

“Erdoğan hocam Coğrafya, Metin hocam İngilizce öğretmenim”

Sevgili Erdoğan hocam benim tam 35 yıl öncesinden Bilecik Ticaret Lisesi’nden Coğrafya öğretmenim, Sevgili Metin Yaşar hocam benim yabancı dil öğrenmenim. Yani her ikisini de 35 yıldır yakinen tanıyan bir ismim. Siyasette ters düştük,düz düştük, mücadele ettik, birbirimize rakip olduk, yarış içine girdik. Sizler tercihinizi kulandınız. Saygıda hiçbir kusur etmediğimi kendileri çok iyi bilir. Ve yine sevgili Erdoğan hocama asla saygıda kusur etmeyeceğimi bilmenizi istiyorum.

“Vesayeti yok edeceğiz” sözlerini duyduğumda gerçekten çok üzüldüm”

Ayrıca bu kampanya sürecinde özellikle gidilen ilçelerde; "vesayete son vereceğiz, vesayeti kaldıracağız, vesayeti yok edeceğiz" sözlerini duyduğumda gerçekten çok üzüldüm. Vesayet nedir, ne demektir? diye şöyle bir bakacak olursak. Vesayet, çeşitli sebeplerden dolayı kendi işlerine sürekli olarak yerine getiremeyecek durumda olan koruma altına alınması gereken kişilerin korunmasını sağlayan hukuki bir kurumdur.

“Hangi birinize “oyunuzu şu arkadaşa verin” diye telefon açtım”

Şimdi değerli ilçe başkanlarım, emekçi kardeşlerim, ilçe başkanlarım huzurunuzda sormak istiyorum:listelerinizi yaparken bir milletvekili olarak sizi arayıp, “ şu arkadaşı ilçe yönetimine yazın” dedim mi ? “Şu arkadaşımı il delegesi yazın” dedim mi ? “Şu arkadaşı yazmışsınız bunu çıkartın” dedim mi ? Peki, “delegesinde bunu yazmışsınız çıkarın” dedim mi ? Peki soruyorum gerek Bozüyük’te ikili bir yarış oldu. Her hangi bir delege arkadaşım bana burada Sayın Tüzün, “sen beni aradın bu ilçe başkanlarımdan buna oy ver dedin” diyebilir mi ? Varsa çıkın söyleyin. Demedim. Ne Bozüyük’te,ne Bilecik merkezde "oy verecek en iyi bir şekilde ifade edecek sizler nasıl uygun görürseniz" öyle yapın dedim. Şimdi geldiğimiz noktada il kongresindeyiz il kongre delegelerimiz burada. Hangi birinize “oyunuzu şu arkadaşa verin” diye telefon açtım veya söyledim? Demek ki, bu partinin seçilmiş Milletvekili Yaşar Tüzün, vesayet uygulamadı! Bunu duyduğumda çok üzüldüğümü ifade etmek istedim. Yoksa kimseyi kırmak,rencide etmek gibi bir anlayışım asla olmaz. Benim milletvekili olarak belki de talebim olabilir ama yapmadım arkadaşlar. Ben partinin bana vermiş olduğu bu yetkiyi, parlamentoda en iyi şekilde sizleri temsil etmek için uğraşıyorum. Bütün il genelinde herkesin partisiyiz. Her kim gelirse Yaşar Tüzün’e ulaşmışsa, Yaşar Tüzün ona kapısını açmıştır, karnını doyurmuştur,işine yardımcı olmuştur.Bir Bilecikli olarak parlamentoya gelmenin onurunu ve mutluluğunu yaşayarak tekrar Bilecik’e geri göndermiştir. Düne kadar böyleydim, bugünde böyleyim, yarın da böyle olmaya devam edeceğim.

Kazanan il başkalarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Pazartesi günü il başkanı değişirse, yönetim değişirse;parlamento milletvekili değişmeyecek, belediye başkanı değişmeyecek birlikte çalışacağız. Bu kişisel hırsımızı, partimizin ideolojisi önünde tutmamamız gerektiğine inanıyorum, bir mücadeleye çıkmışsınız başarılar diliyorum.” Dedi.

“VESAYETİ DEĞİŞİM OLARAK DEĞERLENDİRİYORUM”

Kongrede Başkanlığa adaylığını koyan Erdoğan Tüfenkçi ise, “Erdoğan Tüfenkçi siyasi hayatından hep dik oldu kimseye boyun eğmedi. Tüm kararlarını kendisi verdi, kendi yolunu kendisi çizdi. Arkadaşlarımın belirttiği gibi bu kongrede kişisel bir hırs, kişisel bir ego için aday olmuş değilim.

Kendi öz irademle,tüm arkadaşlarıma inanarak gerçekten örgütte bir değişimin olmasına inandığım için aday oldum. Buna karar verecek olan saygıdeğer delegelerdir. Bunun değerlendirmesini yapacak olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin saygıdeğer delegeleridir.O delegeler üzerine kimse ipotek koyamaz,koymamalıdır! Ve çok üzülüyorum, müdahil olmasaydınız keşke bazı seçilmişler. Sadece işinizi yapsaydınız.Seçildiğiniz yerin gereklerini yapın,örgüt işine karışmayın.Örgütte iki tane değerli insan var.Biz kardeş kardeş onurlu bir şekilde seçimimizi yaparız.Kimsenin müdahil olmasına gerek yok.Artı bizim delegelerimiz böyle bir müdahaleyi kaldıracak yapıda insanlar değil,çünkü onlar Cumhuriyet Halk Partisi’nin delegeleri.Vesayet olur mu, baskı olur mu,onları yönlendirme olur mu!Sayın vekilim şahsınızda tenzil ederim.Siz bizi hiçbir zaman hiçbir yerde rencide etmediniz.Vesayetin anlamını değiştirmenin de hiçbir anlamı yok.Vesayeti değişim olarak değerlendiriyorum.Örgütte yeniden yapılanma,yeniden bir dizayn.Örgütümüze kan verelim,can verelim.” İfadelerine yer verdi.

“KİMİN VESAYETÇİ OLDUĞUNU DELEGELERİN TERCİHİNE BIRAKIYORUM”

Son konuşmayı yapan ve 125 delegenin desteği ile yeniden başkan seçilen Metin Yaşar ise,“Benim temel felsefem öncelikle parti içerisinde birlik beraberlik ve dayanışmayı sağlamaktı. Eğer bunu başaramazsanız, hiçbir şekilde başarılı olma şansınız olmaz düşüncesini kendime şiar edinmişim ve bu yönde yaptığımız çalışmalar bütün örgütümüz tarafından takdirle karşılanmıştır. 2017 yılında referandum sürecinde CHP öncülüğünde tüm örgütlerimiz birlik beraberlik ve dayanışma örneği gösterdiler ve bu tek adam rejimine karşı olan unsurları da yanına alarak bu süreçte büyük bir kampanya sergiledik ve CHP'nin Bilecik’te 'Hayır' oyu çıkarmasını sağladı. Bu işte örgütsel birlik, beraberlik,bütünlüktür. Ve yine 2018 seçimlerine geldiğimiz zaman hem milletvekili hem de cumhurbaşkanlığı seçimleri birlikte oluyordu ve bu seçimlerde yine CHP İl Başkanı Metin Yaşar’ın öncülüğünde bütün örgütünü arkasına alarak iki milletvekilinden birini çıkartmıştır ve Cumhurbaşkanlığı oylarını Türkiye ortalamasının üzerinde almıştır. Bu başarıdır arkadaşlar. Ve geldik 6 ay sonraki yerel seçimlere. Şimdi Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde çıtayı çok yükseltmiştik. Dedik ki bu defa olacak hem parlamentoda çoğunluğu sağlayacağız hem de Cumhurbaşkanlığını bizim adayımız kazanacak demiştik. Niçin dedik bunu ? Çünkü partimizin genel merkezi çok doğru hamleler yaptı. Buradan İYİ Parti'nin seçime girmeme riskine karşılık 15 tane milletvekilimizi İYİ Parti'ye gönderip grup kurmalarını sağlayarak onları seçime soktuk. Ve kurultayda karşı karşıya mücadele verdiği Muharrem İnce’yi cumhurbaşkanı adayı gösterdi. Bu çok güzel bir şeydi. Çünkü Muharrem Bey'in hem kamuoyunda hem de parti içerisinde çok büyük karşılığı vardı. Hepimizin çalışmalarını hatırlayın. Biz ilimizde başarılı olduk ama hepimizin arzu ettiği sonuç olmadı. Parlamento da çoğunluğu sağlayamadık. Bu kamuoyunda da,örgütümüzde de üzücü bir durum yarattı. 6 ay sonra yerel seçimler vardı, 'ne yapabiliriz?' dedik toplantılar yaptım. Partimizin moral ve motivasyonunu yükseltmek için bir şeyler yapmamız gerekiyordu ve bunun üzerine çok ön seçim istiyoruz dedik genel merkezimize. Ve bununda arkasında duracağız dedik. Hepinizin bildi gibi 31 Mart seçimlerinden önce CHP’nin adaylarını CHP’nin belirlemesini sağladık.Partimizin bize adayınız bu diyerekten gönderdikleri değil biz belirledik.Bunu ne için yaptık. Bu ön seçim sürecinde bütün parti dinamikleri harekete geçti. Partililerimiz hareketlendi kamuoyu hep bizi konuştu ve partimize bir ivme motivasyon kazandırdı. Bu bir başarı değil mi ? Türkiye’de 3 tane ilde eğilim yoklaması yapıldı. Yani kendi üyelerinin Belediye Başkan adaylarını belirlediği 3 ilden biri Bilecik. Şimdi bazıları bizden önce ne yaptı ? Konuşuyorlar ya ! 2014 seçimlerinde 3 tane partilimiz dosyasını vermiş bu partiye aday başvurulu için. Süre bitmiş. Biz o 3’ünden biri belediye başkanı olacak derken bir baktık ki paraşütle Ankara’dan bir aday geldi. Hatırlıyorsunuz değil mi o süreçleri? İşte vesayet dedikleri bu vesayet. İşte vesayet bu! Peki Metin Yaşar ne yaptı? Sandığı oraya koydu benim partililerim belirleyecek dedi. Kimin vesayetçi olduğunu delegelerin tercihine bırakıyorum.

"Partinin zorlu süreçlerinde Metin Yaşar hep görevinin başındaydı"

Ben hep şunu söyledim;Metin Yaşar’ın il başkanlığında CHP’de herkes özgürce siyaset yapma hakkına sahip olacaktır. Ben il başkanı olarak herkese eşit mesafede davranacağım ve herkesin bu partide siyaset yapma kanallarını açacağım demiştim ve bunu da başarmanın mutluluğu ve huzurunu yaşıyorum. Şimdi tabi ki de bu süreçte beni oldukça yaralayan bazı gelişmeler oldu,il başkanlığı sürecinde şahsımla ilgili dediler ki Metin Yaşar zaten isteksiz ya zorla il başkanı oluyor. Birkaç ay sonra Metin Yaşar sağlık sorunlarını ileriye sürecek ve Gültekin Çalışkan il başkanı olacak.Ben 35 yıldır siyasetçiyim bu partide emek harcamışım öyle omurgasız adam mıyım? Bu yakıştırmalara maruz kaldım. Hakikaten çok rahatsız oldum. Vesayeti söyledik bizim CHP’de hiçbir şekilde vesayete uygulamak bir düşünde aklımızdan geçmediği halde zaten CHP’nin üyelerinin bünyesi bunu kabul etmez. Çünkü biz parti olarak hem askeri vesayete, sivil vesayete, siyasi vesayete hep karşı duruş sergilemişizdir. Siz CHP üyelerini duvara zincirleseniz vesayet altına almaya çalışsanız burada vesayet kabule edecek tekbir CHP’li olduğuna düşünmüyorum,inanmıyorum.” şeklinde konuştu.

Kongreye; CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Fikret Karabıyık, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Sarı, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Nail Öztürk, Demokrat Parti İl Başkanı Ali Bedel, Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Hayati Çakır ve Yönetim Kurulu Üyesi Recep Çanakçı ,Sinoplular Dernek Başkanı Çetin Kaya, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gürses,İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Mustafa Sadık Kaya,ADD Başkanı Rasim Yıldırım, Bilecik Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Selman Aydeniz katıldı.

GERGİN GEÇEN KONGRE COŞKUYLA BİTTİ

Seçimler sonrasında Milletvekili Yaşar Tüzün’ün çağrısı üzerine sahnede bir araya gelen CHP’liler gerginliği marşlar eşliğinde coşkuya çevirirken, İzmir Marşı kapanışa damga vurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin yeni İl Yönetimi ise şu isimlerden oluştu: 

Mehmet Metin Yaşar (Başkan),Vural Bozkurt, Cengiz Çevik, Recep Dindar, Pelin Gırça, Ahmet Kara, Ahmet Karabıyık, Hüseyin Korkman, Sevcan Kurnaz, Abdullah Olcay, Cengiz Özer, Cihat Sargıl, Gökhan Sınmaz, Altan Şahin, İsmail Şahin, Erhan Toka, Hikmet Turhan, Sevim Tuzak, Fatma Yerci, Nurcan Yılmaz, Cansu Yiğit.

Disiplin kurulu

Erkut Akkoy, Akif Ata, Barış Fındık, Fatma Kaya, Hülya Kayhan, Ahmet Öner, Ahmet Özkaynak, Erdem Sağır, Recai Yılmazbaş.

Kurultay delegeleri

İsmail Er, İhsan Esel, Berna Pamukçu, Mehmet Metin Yaşar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Akpartili 8 ay önce

Eğer akparti il ilçe silbaştan yeniden yapılandırmaz ise yine kaybederiz. burnu hava da ,vatandaşa uzak ,kendi işlerini koşturmaktan başka bişey yapmayan insanlar yerine DAVA derdi olan ekip lazım demedi demeyin

Avatar
Mehmet Aydın 8 ay önce

Her zaman söylüyorum CHP yönetimi beldelerden ve köylerden niye yönetime kimseyi almaz

banner524

banner92

banner503

banner520

banner620

banner644

banner390

banner510