banner716
banner401
banner422

CHP İl Başkanı Metin Yaşar: “Dokunulamaz, devredilemez, ertelenemez olan temel hak ve hürriyetleri hiçbir iktidarın geri alma hakkı yoktur”

Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik il teşkilatı İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 72.yıldönümünde basın açıklaması yaptı.

Cumhuriyet Meydanı’nda biraraya gelen CHP örgütü adına açıklama yapan İl Başkanı Metin Yaşar, ülkemizin hak ve özgürlükler karnesinin eşit, özgür ve adil bir dünya için mücadele eden hak savunucuları açısından utanç tablosu olduğunu belirterek, “sahip olduğumuz hakların kilometre taşı olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 72.yılındayız.

Beyannamenin kabulünün yıldönümünde; ülkemizde temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olduğunu söyleyebilmekten COVİD-19 salgınında sağlıklı yaşam hakkımızı kullanabilmekten ne yazık ki çok uzağız. İçinde yaşadığımız tek adam rejimi; hukukun üstünlüğünün değil üstünlerin hukukunun meşrulaştırılmaya çalışıldığı çarpık, çürümüş bir rejimdir.

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından tek adam rejiminin yarattığı 20 Temmuz sivil darbesiyle birlikte ülkemizde hak ihlalleri katlanarak artmıştır. Ülkemizin hak ve özgürlükler karnesi; eşit, özgür ve adil bir dünya için mücadele eden bizler ve hak savunucuları açısından, hak etmediğimiz bir utanç tablosudur.

* Türkiye, Özgür Olmayan Ülkeler kategorisinde yer almış, son 10 yılda dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke konumuna düşürülmüştür.

* Hukukun Üstünlüğü Endeksinde; Türkiye 2020 yılında 128 ülke içinde 107.sıraya gerilemiş,

* Türkiye; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuruda 9 bin 250 başvuruyla ikinci sırada yer almıştır.

* Barış Bildirisine imza atan akademisyenlerin,düşünce ve ifade özgürlüğüne ilişkin haklarının ihlal edildiğine ilişkin Anayasa Mahkemesinin Temmuz 2019’daki kararına rağmen OHAL Komisyonu tarafından hala görevlerine iade edilmemişlerdir. KHK ile ihraç edilen, haklarında soruşturma sonrasında takipsizlik yada beraat kararı verilen vatandaşlar, yargı önünde aklanmış olmalarına rağmen, yargı kararları hiçe sayılarak görevlerine iade edilmemiş, çoklu hak ihlalleriyle baş başa bırakılmıştır. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan ve 37.Olağan Kurultay delegelerinin tamamı tarafından imzalanan ‘2.Yüzyıla Çağrı’ beyannamemizde de yer aldığı üzere;

* İktidarımız döneminde; Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sisteme geçilecektir.

* Düşünceyi ifade,örgütlenme ve basın özgürlüğü koşulsuz güvence altına alınacaktır.

* Meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları üzerindeki her türlü baskıya son verilecektir.

* Medya özgürlüğü evrensel ölçülerde güvence altına alınacaktır.

* Türkiye’nin toplumsal barışı ve huzuru sağlanacaktır. Toplumsal barış ve huzurun sağlanabilmesi için; başta Kürt Sorunu olmak üzere tüm toplumsal sorunlarımız demokrasi temelinde ve TBMM’nin öncülüğünde çözülecektir. Toplumsal barışın kalıcı hale getirilmesi için tüm terör örgütleri ve yeraltı suç örgütleri ile mücadele ödün vermeksizin südürülecektir.

* Türkiye’nin tam bağımsızlığı, demokrasisi ve üniter yapısı güçlendirilecektir. Kadın erkek fırsat eşitliği sağlanacak, kadına yönelik şiddetin önlenmesi öncelikli bir devlet politikası haline getirilecektir.

      Cumhuriyet Halk Partisi;sağlık hakkından yaşam hakkına,eğitim hakkından barınma hakkına temel haklarımızın önündeki erişim engellerinin kaldırılmasının ve insan hakları ihlallerinin önlenmesinin güvencesidir.

      Saray iktidarı unutmamalıdır ki; bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğar. DOKUNULAMAZ, DEVREDİLEMEZ, ERTELENEMEZ!!! olan temel hak ve hürriyetleri hiç kimsenin, hiçbir rejimin, hiçbir iktidarın geri alma hakkı yoktur” görüşlerine yer verdi.

Basın açıklamasına CHP İl Başkanı Metin Yaşar’ın yanı sıra, Belediye Başkanı Semih Şahin, Merkez İlçe Başkanı Berna Pamukçu, kadın kolları ve diğer örgüt üyeleri katılım sağladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503