banner401
banner422

CHP'de ismi geçen aday adayları kimler?

Yaklaşan yerel seçimlerde AK Parti'den sonra en güçlü aday olan CHP'yi kaleme alarak Belediye Başkanlığı için siyasi kulislerde ismi geçen aday adaylarını gündeme taşıyalım.  

AK Parti aday adaylarında oy oranlarını  kaleme almıştım, tekrar hatırlatırsak parti olarak da, güç olarak da, oy oranı olarak da AK Parti'nin en güçlü ve tek rakibi Bilecik merkezde CHP olur demiştik. CHP, bu seçime iddialı girerken aday adayı patlaması yaşayacağa benziyor.     

Her ne kadar ittifak senaryoları konuşulsa da bunun ne kadar gerçekleşeceği meçhul. Son yapılan seçimlerin rakamlarına bakıldığında Bilecik merkezde AK Parti’nin aldığı oy 17 bin 262, MHP’nin 4 bin 517, CHP’nin 12 bin 840, İYİ Parti’nin 6 bin 817, AK Parti ile MHP’nin ittifak yaptığını düşünürsek 21 bin 779 oy yapar ama ben Bilecik'te MHP'nin aday çıkartacağını düşünüyorum.

      CHP ile de İYİ Parti’nin ittifak yaptığını düşünürsek 19 bin 657 oy yapar, arada 2 bin 122 oy farkı var. CHP'nin iyi bir aday, İYİ Parti’nin desteği ve toplumda karşılığını bulacağı paylaşımcı bir Belediye Meclisi sıralamasıyla Başkanlığı kazanabileceğini belirtmiştim fakat şuna da değinmeden geçemeyeceğim.

      Son seçimlerde AK Parti'nin adayı Selim Yağcı'nın aldığı oya pek aldanmayın. AK Parti'de 1. sıra adayı kim olsaydı o da ona yakın oy alırdı. Çünkü CHP'nin adayı Yaşar Tüzün, Başkan adayı Muharrem İnce'nin yanında koşmaktan yerelde siyasetini çok fazla yapamadı. Eski seçimlerdeki gibi seçime tam asılamadı ve bugüne kadar en rahat seçimini geçirerek Milletvekili seçildi.

      Bir de daha önceki seçimlerde CHP'ye oy veren kesimler Meral Akşener rüzgarı ile İYİ Parti'ye oy verdi ama ne yazık ki Meral Akşener de hayal kırıklığı yarattı.

      Bilecik'te 2 referandum da "hayır" çıktığını unutmayalım bunda da öncülüğü CHP'nin çektiği bir gerçektir.

      Şimdi ben hem ülke genelinde, hem de Bilecik'te İYİ Parti'nin bu kadar oy alabileceğini düşünmüyorum. O yüzden geçişken oylar yerine gelir ve CHP oyunu yükseltir. Fakat tabi ki burada aday da önemli İYİ Parti ile kurulacak ortaklık ve Belediye Meclis üyeleri yönünde paylaşım ile yakalanabilecek bir hava Belediye Başkanlığı'nı kazandırabilir. Fakat seçimden seçime adlarını duyduğumuz yöneticiler azıcık gayret ederse ve bu ilde muhalefetin olduğunu seçmenlerine hatırlatırsa....

      CHP diğer partilere nazaran atama ile değil, adaylarını demokrasi içerisinde belirliyor. CHP'nin adayını ön seçim ile yapacağı konuşuluyor. Fakat il örgütünün vereceği karar doğrultusunda aday belirleme yöntemine gidileceği öğrenildi.

Yaşar Tüzün, Genel Merkez ile her nekadar Muharrem İnce için bir takım tatlı rekabet yaşasa da yine seçimlerde Tüzün'ün faktörünün çok büyük olacağını ve aday belirlemede yine Tüzün'ün sözünün geçeceğini düşünenlerdenim, fakat onun da bu süreçte pek riske girmeyeceğini ve ön seçim veya temayül yöntemi ile adayın belirlenmesi yönünde görüş vereceğini tahmin ediyorum.

      Ön seçim yapılırsa hatta üye bazında  çıkacak sonuca herkesin saygı duyacağı ve CHP'nin güçlenerek seçime gireceği bir gerçektir.

      Gelelim adaylara; Belediye Başkanlığı için CHP'nin seçimlerde iddialı olduğu gibi aday çokluğu yaşanması bekleniyor. Siyasi kulislerde konuşulan adayların yanısıra sürpriz adayların da çıkması bekleniyor.

      Konuşulan aday adaylarının başında CHP Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Seyfi Özgen var ve açıkça bunu her ortamda zikretti en son CHP il toplantısında da bizzat aday adayı olacağını açıklayan Seyfi Özgen, uzun yıllardır partide aktif olarak görev alıyor. CHP grup sözcüsü olarak yaptığı muhalefet ile göze çarpıyor, Meclis toplantılarında zaman zaman Belediye eski Başkanı Selim Yağcı, gerekse şimdi ki Başkan Nihat Can ile Meclis'teki sert muhalefeti basında yeralıyor.

      Diğer konuşulan bir isim Hüseyin Korkman. Uzun yıllar devlette yöneticilik yapan son olarak da İstanbul'da İcra Müdürlüğü'nden emekli olan ve memleketine dönen Korkman, son yıllarda CHP'de hem görev aldı, hem de aktif siyaset yapıp cenaze, düğün kaçırmamaya özen gösteren mütevazi kişiliği ile partide kendini kabullendirdi.

      2 dönemdir ilçe yönetiminde bulunan ve birkaç gün önce istifasını partiye sunan  Hüseyin Korkman, Belediye Başkanlığı'na aday adaylığını açıklayacağı belirtiliyor.

      Diğer konuşulan isim Hüseyin Yıldız. Uzun yıllardır ilimizde başarılı esnaflık yapan ve her dönemde partide görev alan, ayrıca adaylara bakmaksızın gece gündüz seçimlerde koşan adeta görev adamı konumundaki Hüseyin Yıldız'ın, ticaretteki başarısını siyasete de taşımak arzusunda olduğu aday adaylığını düşündüğü fakat oluşacak ortama göre aday adaylığını açıklayacağı konuşuluyor.

      Diğer bir aday adayı ise Yaşar Tüzün'ün eski danışmanı Ali Özdemir. Özdemir'in de aday adayı olabileceği konuşuluyor. Danışmalığı bıraktıktan sonra ticarete atılan Özdemir, partide her zaman görev aldı.  Ticarette başarılı olan Özdemir, partiden gelecek göreve hazır olduğunu her platformda dile getirdiği belirtiliyor. Kendisine görev düşmesi durumunda onun da aday adayı olabileceği gelen bilgiler arasında.

Diğer bir isim ise Recep Dindar, uzun yıllar ilimizde müteahhitlik yapan ve güzel projelere imza atan Recep Dindar, Belediye eski Başkanı Selim Yağcı yönetimdeki Belediye yönetiminde yaşadığı sıkıntılardan dolayı ilimizde müteahhitliği bıraktı. CHP’de her zaman görev alan ve her seçimde aday gözetmeksizin canla başla koşturan Recep Dindar'ın da görev verilmesi durumunda aday olabileceği ve görevden kaçmayacağı konuşuluyor.

Diğer bir konuşulan isim ise Mehmet Seven. Belediye eski Başkanı ve Milletvekili Seven, aday adaylığını partiden değil sosyal medyadan duyurdu. Vallahi ben Seven'in aday olabileceğine hiç ihtimal vermezken, artık yeni yüzlerin halk arasında rağbet göreceği, reklam amaçlı aday adaylıklarının pek ilgi görmeyeceği aşikar. Parti parti gezen son olarak da CHP'ye katılan Seven, artık siyaseti bırakmalı ve abi olarak gençlere destek vermelidir.

      Kamuoyunda diğer merak edilen bir aday ise Av. Faik Akarkarasu. Onun da aday adayı olup olmayacağı konuşuluyor. 2009 seçimlerinde 111 oy gibi az bir oy farkı ile  Belediye Başkanlığı'nı kaybeden Akarkarasu,   bir dönem sessizliğini korudu ve 2014  Belediye Başkanlığı seçimlerinde  aday olmadı. Adı son genel seçimlerde Yaşar Tüzün'ün arkasında 2. sıra Milletvekili adayı olarak duyuldu ve seçimlerde 1.sıra adayı gibi çalıştı.

      Yaşar Tüzün'ün el verdiği olarak düşünülen Akarkarasu, ikili görüşmelerimizde aday olmayacağını belirtti ama görev verilirse aday olur mu bilemem onun bir sonraki dönem Milletvekilliğini düşündüğünü zannediyorum.  Görev adamı olan Akarkarasu, kazanmak adına kim aday olursa onun yanında her türlü görevi alacağını bizzat her platformda belirtiyor.

      Gelelim sürpriz adaylara. İddialı olabileceği belirtilen ve aday adaylığında adı geçen diğer bir isim ise ilimizin köklü ailelerinden  olan, sevilen, sayılan emekli öğretmenler Halil ve Bahriye Şahin'in oğulları İstanbul Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Fen İşleri Daire Başkanı Semih Şahin.

      Semih Şahin de ikna edilmesi durumunda Bilecik Belediye Başkanlığı için adı geçen iddialı isimlerden biri. Kendisine bu konuda bir takım arkadaşları tarafından öneri geldiğini fakat yetkili parti organlarında şuan için bir görüşmesi olmadığını, İstanbul'da çalışsa bile Bilecik'ten hiç kopmadığınını ve kendisine bu anlamda görev verilmesi durumunda hiç çekinmeden memleketine hizmet anlamında çalışmaktan kaçınmayacağını belirten Semih Şahin’in de aday adayları arasında adı  geçiyor.

Bir diğer sürpriz isim ve iddialı olacağı belirtilen aday adayı ise Bilecik Baro Başkanı Av. Halime Aynur.

      Atatürkçü ve milliyetçi kişiliğinin yanında her kesimden oy alabilecek potansiyele sahip, sevilen, sayılan, mütevazi kişiliğini ikili ilişkileri ile pekiştiren Halime Aynur'un da ikna edilerek CHP'den aday gösterilebileceği iddia ediliyor. Bilindiği gibi, Halime Aynur'a daha önceki yıllarda yerel seçimlerde MHP'den teklif gelmiş ve tüm ısrarlara rağmen kabul etmemişti. Halime Aynur'un, CHP'den aday olması durumunda iddialı olabileceği de belirtiliyor.

      Sonuçta  bakıldığında CHP'den de önemli ve iddialı aday adayları siyasi kulislerde konuşuluyor. İYİ Parti ile kurulacak  Meclis'teki beraberlik ve paylaşımcı bir liste ile Belediye Başkanlığı'nın kazanılması zor olmayacaktır. CHP Genel Merkezi’ne, Milletvekili Yaşar Tüzün'e, İl Başkanı Metin Yaşar'a ve İlçe Başkanı Gültekin Çalışkan'a bu süreçte büyük görev düşüyor. Ülkedeki ekonomik kriz ve yaşananların insanlarda yarattığı umutsuzluğu umuda çevirebilmeleri bekleniyor. Çünkü karşılarında iktidar gücü ve mühürü elinde olan, seçimlere 1-0 önde başlayacak bir AK Parti var.

      Birlikteliği sağlayarak ve doğru kararı vererek CHP'de kırgınlık ve küskünlüğü  yaşatmadan güçlenerek seçime girmeyi başarmaları sonucunda özlenen Belediye Başkanlığı'nı iyi ve doğru bir aday ve iyi bir Meclis üyesi listesi ile kazanmak hiçte zor değil. Tabi bu süreci yetkili organlar iyi organize edebilir ve doğru kararları alabilirlerse.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
k.t 9 ay önce

semih şahin çok değerli bir insandır bilecik kendisini tanımaz lakin yurt içi ve yurt dışında çok önemli başarılara imza atmıştır adı parti organları tarafından değerlendirilmeli diye düşünüyorum.

Avatar
Misafir 9 ay önce

Kalemine kuvvet güzel özet lemişsin.

Avatar
misafir 9 ay önce

Bir CHP li olarak bu adayların hepsine mecburen oy veririm.Ama bu adayların hiçbiri ile Bilecik te seçim kazanılmaz.Vizyonu geniş bir aday bulunmazsa sonumuz hüsran.

Avatar
Misafir 7 ay önce

Semih şahin belediyecilik anlayisini cok iyi bilen oldukca donanimli biri chp artik bilecik icin birseyler yapmak istiyorsa kucagina basmali diyorum

Avatar
9 ay önce

Bence Recep Dindar adaylığa ikna edilirse rahatlıkla başkanlığı göğüsler, Akp’yi yıkacak tek isim

Avatar
Hatice Köse 7 ay önce

Semih şahin hayırlı, uğurlu olsun. Bilecik için en uygun ve yakışan, başkan olabilme olasılığı en yüksek bir aday.

banner524

banner92

banner504

banner503

banner402

banner406

banner520

banner390

banner510