banner401
banner422

Akademisyenlik, Belediyecilik ve Mühendislik tecrübesi ile memleketine vefa borcunu ödemek için Bilecik Belediye Başkanlığına talip olan ve partililerinin yoğun ilgisi ile CHP’den Belediye Başkanı Adayı olarak seçilen Semih Şahin, “Bilecik’e nefes aldıracak” projeleriyle sandığa iddialı bir şekilde gidiyor....

Parti içerisinde yapılan ön yoklamanın ardından üyelerin yoğun teveccühüyle CHP’nin Belediye Başkanı Adayı olarak seçilen Semih Şahin ile bir röportaj gerçekleştirdik.

“BİLECİK’TEN HİÇ KOPMADIM”

31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesi yoğun çalışmalar içerisinde olan Şahin, “Bilecik halkıyla biraraya gelerek kendimi hatırlattım. Tanıttım demiyorum çünkü zaten beni tanıyorlar. Ben burada doğmuş, gençliğini burada yaşamış bir insanım. Ailem de burada yaşıyor. Bu anlamda Bilecik’ten hiç kopmadım”dedi.

“KUTUPLAŞMAYI YOK EDEREK BİLECİK’E NEFES ALDIRMAK İÇİN ADAY OLDUM”

Gazetemizin sorularını dobra dobra yanıtlayan Şahin, “Bilecik’teki kutuplaşmayı yok ederek, bu  şehre bir nefes aldırmak için aday oldum”dedi.

 “BOĞULAN BİLECİK’E NEFES ALDIRACAĞIZ”

Bilecik ile ilgili kurduğu hayaller ve projeleri hakkında gazetemize önemli açıklamalarda bulunan Şahin, seçildiği takdirde ilimizde sosyal ve mimari alanda ciddi bir gelişmenin yolunu açacağının sinyallerini verdi. Şahin’in en dikkat çeken projeleri, imar ve kültürel boyutta boğulan Bilecik’in nefes almasına yönelik oldu. 

“EN ÖNEMLİ FARKIM; BİLGİM VE BİRİKİMİM

İddialı söylemleri ile dikkat çeken Şahin, diğer adaylardan en önemli farkını da çok yönlü bilgi ve birikimi ile ortaya koyduğunu ifade ediyor. Yurt içindeki tecrübe ve ilişkilerinin yanında uluslararası alanda da önemli temaslarda bulunan Şahin, bu anlamda  Eskişehir’i bir kültür başkenti haline getiren Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen gibi olacağını, “Eskişehir’in Büyükerşen Hocası  varsa Bilecik’in de Semih Hocası olacak” ifadeleriyle belirtti.

“BİLECİK’TEKİ KUTUPLAŞMAYI ÇÖZMEMİZ GEREKİYOR”

Bilecik’te çok büyük bir kutuplaşmanın oluştuğunu farkettiğini söyleyen Şahin, “bir tarafta yandaşlar var, bir tarafta da yandaş olmayanlar ... Bu kutuplaşmayı çözmemiz gerekiyor. Bilecik’te yaşayan herkesin Başkanı olarak bu kutuplaşmayı çözeceğime inanıyorum. Türk’ü, Kürt’ü Lazı, şuralısı, buralısı değil Bilecik’te yaşayan herkesin Başkanı olacağım” dedi.

“BU SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEYE GELİYORUZ”

Gazetemiz aracılığı ile Bilecik kamuoyuna seslenen Şahin, “Bilecik’te 20 gün içerisinde binden fazla insana dokundum. İnsanlarda bir memnuniyetsizlik var. Biz bu sistemi değiştirmeye geliyoruz. O’nun, bunun değil tüm Bilecik’in Belediye Başkanı olmak istiyorum” mesajını vurguladı.

CHP Bilecik Belediye Başkanı Adayı Semih Şahin ile gerçekleştirdiğimiz çok özel ropörtajımızın ayrıntıları şu şekilde:

ÇOK YOĞUN BİR NÜFUSA VE OLANAĞA SAHİP ŞİŞLİ’NİN BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI OLAN SEMİH ŞAHİN, NEDEN BİLECİK BELEDİYE BAŞKANLIĞINA TALİP OLDU?

Yerleşik nüfusu 350 bin olmasına rağmen yaşayan nüfusu 2.500 milyon olan bir ilçeden buraya geliyorum. İş tanımı olarak daha büyük bir yer. Birçok kişi, daha büyük olanakları olan bir işi bırakıp neden Bilecik’e geldiğimi sordu. Öncelikle ben, Bilecik’te doğup büyümüş bir insanım. Parasız yatılı olarak okudum. Çocukluğunu, gençliğini burada geçirmiş bir insanım. Yaklaşık 28 yıllık memuriyetim var. 25 yıllık Öğretim Görevliliği, 4 yıla yakın da Belediyecilik geçmişim var ve bu iş sürecinde çok önemli tecrübeler edindim. Hem bilgi birikimim, hem iş tecrübelerim ile memleketime bir katkı sağlamak istedim. Buna vefa borcu da diyebiliriz. Artık tecrübelerimizle buraya katkı sağlamak istiyoruz.

CHP ÜYELERİ ARTIK BAŞARI İSTİYOR VE BÜYÜK BİR OYLA SİZİ SEÇTİ, BUNU NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Türkiye’de toplam 3 ilde üye bazında ön seçim yapıldı. Bunlardan birisi de bizim ilimiz. Bunun Türk demokrasisine çok önemli bir katkısı olacağını düşünüyorum. Bu anlamda da Bilecik İl Yönetimine bir teşekkür etmem gerekiyor. Yapılan seçimde üyelerimiz büyük bir ekseriyetle beni tercih ettiler. Üyelerimize de teşekkür ediyorum. Seçim öncesi CHP üyelerine bir şeyler anlatarak bir oy çalışması  yapmadım. Hepsinin doğru karar verebileceğine inandığım için üyelerimize güvendim. Sonuçta,  onlar da bana güvendi. Onları güvendiği noktaya taşıyacağıma inanıyorum.

ADAY OLMANIZIN HEMEN ARDINDAN SAHA ÇALIŞMALARINA BAŞLADINIZ VATANDAŞLARIN  SİZE KARŞI İLGİSİ NE YÖNDE OLDU?

Seçimin bitmesinin ertesi günü çalışmaya başladık. Çünkü her ne kadar donanımlı bir insan olarak onların karşısında olsam da uzun yıllar burada olmadığım için insanların beni yeterince tanımadığını farkettim. Ben de bu açığı gidermek için sokaklara düştüm, tek tek herkese kendimi hatırlattım. Çünkü ben zaten buralıyım. Burada büyüdüm. Sadece iş hayatım dışarıdaydı. Yaptığım 20 günlük gezilerde binin üzerinde insana dokundum.  Aldığım tepkiler hep çok iyi oldu. 31 Mart’a kadar da herkese tek tek dokunup kim olduğumu, neler yapacağımı anlatacağım.

VATANDAŞLARDAN SİZE YOĞUN BİR ŞEKİLDE ULAŞAN TALEP VE ŞİKAYETLER NELER OLDU?

Hemen hemen herkes çarşı içerisinde trafik sorunu olduğunu söyledi. Daha genç kesimin ise inatla kullandığı cümle “Bilecik’te nefes alamıyoruz” oldu. “Sosyal bir yaşam yok. Eğlence, kültür yok. Yaşamımız çok kısıtlı. Biz nefes alan bir şehir istiyoruz” dediler. Ben de bununla ilgili çözüm yollarımızı gençlerle paylaştım. Gençler ile birlikte nefes alan bir şehir yapacağız burayı. Bununla ilgili çalışmalarım sürüyor. Projelerimi resmi seçim propogandası döneminde de herkese tanıtacağım.

SOSYAL YAŞAM DEMİŞKEN BİLİYORSUNUZ BİLECİK DOĞRU DÜZGÜN BİR SİNEMAYA SAHİP DEĞİL. KONGRE MERKEZİ’NDE BİR SİNEMA AÇILACAK DENDİ FAKAT OLMADI. SEMİH ŞAHİN, BİLECİK’E BİR SİNEMA SÖZÜ VEREBİLİR Mİ?

Bilecik’e en önemli sözlerimden birisi de sinema olacak. Bilecik’in sineması, benim çocukluk ve gençlik yıllarımda Türkiye çapında olan bir sinemaydı. Bilecik, 40 yıl önce Türkiye’nin sayılı güzel sinemalarından birine sahipken 40 yıl sonra sinemasız kalmış durumda. Bilecik’in sinemasının olmaması trajikomik bir durum. 

Kültür ve Kongre Merkezi ile ilgili olarak da şunu söylemek isterim ki bu merkezi kimin yaptığı önemli değil, çok güzel bir iş olduğunu düşünüyorum. İyi ki de yapılmış. Biz, bu tür Kültür Merkezlerini kültürel gelişim açısından, özellikle gençlerin sosyal hayatlarını genişletmek açısından  çok daha iyi değerlendirebiliriz. Yapanlara da teşekkür ediyoruz ama biz bunu daha iyi kullanacağımızı iddia ediyoruz.

BİLECİK’TE ŞEHİRLEŞME OLARAK RAHATLIK SAĞLANACAK MI?

Bilecik’te hem sosyal hayatın kısıtlanmasından hem de mimari sorunlardan kaynaklanan bir nefessizlik var. Her yere bina doldurmakla olmaz. Bilecik’te bir meydan yok. Şeklen oluşturulsa da kullanılır bir yeşil alan yok. Yeşil alan metrekaresini çoğaltmak için kullanılmayan bölgelerde yeşil alan üretmek çok bir anlam ifade etmiyor. Halkın kullanımında olan yerlerin kullanılması gerekiyor. Bir kenti kent yapan özellik, o şehirdeki meydanlarıdır. Maalesef ki bizde meydan yok. Meydanlar, kullanılır yeşil alanlar üreteceğiz. Halkımızın nefes almasını sağlayacağız.

Şehir merkezi o kadar dar bir alana sıkıştırılmış ki insanlar daha da nefessiz kalıyor. Bunu çözmenin yolu, şehirdeki merkezlerinin sayısını arttırmaktır. İnsanlarımızın nefes alması için önemli olan şehrin içine  AVM, bina dikip bir şeyler yapmak değil, birden fazla merkez oluşturmaktır. Bir AVM yapılacaksa; kolay ulaşımlı, otoparklı, yeşil alanlı, Belediyenin mücavir alanları içerisinde, mevcut merkeze daha uzak noktalarda yeni merkezler oluşturarak bu merkezdeki boğulmayı önlemek gerekiyor.

BİNALAR ARASINDAKİ KAT FARKLILIĞINDAN DOĞAN BİR GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ VAR. SEMİH ŞAHİN, BUNUNLA İLGİLİ FARKLI BİR TEDBİR ALACAK MI?

Bizim imar politikamız farklı olacak tabii ki ancak var olana ait yıkma, dökme işlemi yapmayacağız. Zaten İmar Barışı sonrası bu tür yasa dışı binaların hepsi yasallaştı. O yüzden var olana yapacak bir şeyimiz yok. Ancak şehrin gelişim noktalarını belirleyip bu alanlardaki imarı çağdaş, modern kentler ne gerektiriyorsa o şekilde düzenleyeceğiz. Şehirde nasıl farklı merkezler oluşturulur? Mücavir alanda seçtiğiniz bir yere, belli bölgeleri toplayabilirsiniz. Örneğin bankaları bir yere toplayabilirsiniz.  Bu tabii ki şehrin özelliğine göre değişkenlik gösterir ama şart olan merkez kaydırması yapmak. Merkezi kaydırma yapmadan bu şehrin içindeki trafik sorununu, nefessizliği çözmeniz mümkün değil. Bunu da cazip alanlar üreterek yapabiliriz. Biz yaptık oldu şeklinde değil. Seçtiğiniz alana gitmesini gerektirecek gerekli altyapıyı yaparsan; bankacısı da, esnafı da oraya gider, yoksa gitmez. Bunu doğru planlarsanız, merkezi dağıtırsanız, birden fazla merkez oluşturursanız o zaman bir rahatlama olur.

DİĞER PARTİLİ VATANDAŞLARDAN GELEN TEPKİLERİ NASIL YORUMLUYORSUNUZ?

Diğer partilere oy veren vatandaşların bana olan ilgisine çok şaşırdım. İnsanlarda 15-20 yıldır bir bıkkınlık oluşmuş ve kendi partilerinin iktidarı olmasına rağmen bana gösterdikleri ilgi çok yoğun bir şekildeydi. Bu belki de benim Akademisyen, İnşaat Mühendisi olmam; Belediyeciliğe daha çok yakışıyor olmamdan kaynaklanıyor ve bana daha kolay yaklaşmalarını sağlıyor. Birçok kişi zaten tanıdığımız, bildiğimiz insanlar. Hepsi de oldukça sahip çıktı bana. Diğer partili vatandaşlarımızdan bana karşı umduğumun çok üzerinde bir sahip çıkma var. Ben hepsine samimi davranıyorum. Hepsinin de bana karşı samimi olduğuna inanıyorum.

SİZCE BİLECİK DEĞİŞİKLİK, FARKLILIK İSTİYOR MU?

Bilecik, farklılıktan öte bir nefes almak istiyor. İnsanlarda bir memnuniyetsizlik var. Bunu aşabilecek, Bilecik’i daha iyi yerlere taşıyabilecek kişi olarak beni görüyorlar. Ben de tecrübe ve bilgimle Bilecik halkıyla oluşturacağımız akıllı, katılımcı projelerle insanların daha mutlu olabileceği bir kent yaratacağımıza inanıyorum.

SEMİH ŞAHİN, SEÇİLDİĞİ TAKDİRDE DİĞER CHP’Lİ  BELEDİYELER GİBİ İŞÇİLERE 2.200 TL MAAŞ VERECEK Mİ? ÖNCEKİ BELEDİYE BAŞKANI YAĞCI GİBİ BELEDİYE ÇALIŞANLARININ EKMEĞİYLE OYNAYACAK MI?

İşçilere 2.200 TL asgari ücret verilmesi, CHP’nin uzun yıllardır sürdürdüğü bir politikadır. Asgari ücreti belirleyen parti, CHP olmuştur. CHP’nin “şunu istiyorum” dediği şeylere iktidar partisi sadece yaklaşabilmiştir. Bunu en iyi somutlaştırdığımız yer de bütün CHP’li belediyelerdir. Vaat edilen asgari ücreti kendi Belediyelerinde uygulamıştır. Şişli Belediyesi’nde olduğum dönemde de ne vaat edildiyse onu uyguladık. Bununla ilgili hem parti kararı hem de benim emekten yana biri olmam sebebiyle asgari ücret bizim Belediyemizde de 2.200 TL olarak uygulanacaktır.

Diğer bir nokta da işçi çıkartma konusu. Şişli Belediyesi’nde benim olduğum dönemde bütün kararlar emekten yana alınmıştır ve Türkiye genelindeki Belediyelere kıyasla en iyi ücreti veren Belediye, Şişli Belediyesi olmuştur. Bu da Sayın Hayri İnönü ve benim çabalarımla oluşmuş bir durumdur. İşçi çıkartma mevzusu, bizim mantığımızda olan bir şey değil. İnsanların ekmeğiyle oynamak bizim hiçbir görüşümüze uymaz.  Bilecik’te daha önceki dönemde Başkan Adayları söz vermelerine rağmen iktidar olduklarında bir işçi kıyımı yapmıştır. Çok sayıdaki insanı grup halinde, mobing uygulayarak ya da doğrudan olmak üzere işten çıkartmışlar ve kendi adamlarını doldurmuşlardır. Kimsenin ekmeğiyle oynamayı düşünmüyorum. Belediye çalışanları olarak işini gücünü doğru yapan herkes benim ekibimdir.

SEÇİLDİĞİNİZ TAKDİRDE ŞİŞLİ BELEDİYESİ BİLECİK BELEDİYESİ İÇİN BİR AVANTAJ OLUŞTURUR MU?

Öncelikle; bilgi, birikim ve ilişkiler olarak faydası olur. Kaynakları bir yardımlaşma biçiminde kullanma şekli ile olur. Benim Şişli Belediyesi ile olan ilişkilerimin yanında akademik bir çevremin ve uluslararası birçok tecrübemin olmasının yanında Avrupa Birliği Projelerim, Dünya Bankası Projelerimin olması sayesinde  bütün Uluslararası kuruluşlarla, yabancı ülkelerin hepsi ile ilişkilerimizi geliştirecek durumdayım.

BİLECİK BELEDİYESİ’NİN 85 MİLYON BORCU OLDUĞU SÖYLENİYOR. SEÇİLİRSENİZ BÖYLE BİR YÜKÜN ALTINA GİRMEK SİZİN İÇİN SIKINTI  YARATIR MI?

Bütçenin 2 katını aşan bir borçlanma olmadıkça çok sorun değil. Tabi ki bu borç, yeni yatırımlar yapmak için bir sorun ama yeni yatırımlarımız için  yurtdışı kaynaklarından projeler hazırlayarak Belediyemizi destekleyeceğiz. Bunun örneğini Sayın Hocamız Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’de göstermiş oldu. Bu benim çıkarttığım bir slogan değil ama Eskişehir’in Büyükerşen Hocası varsa Bileciklilerin de Semih Şahin Hocası var sloganı herhalde bu çerçevede söylendi. Borçlu bir Belediye alsak da doğru ve akıllı projelerle kaynak sağlayabilecek durumdayız. Bu nedenle bu konuda bir sorun yaşayacağımızı zannetmiyorum.

MEVCUT BELEDİYE BAŞKANI NİHAT CAN, ÖNCEKİ BELEDİYE BAŞKANI SELİM YAĞCI’NIN ARDINDAN YAĞCI’NIN DA DESTEĞİ İLE BAŞKAN OLARAK GÖSTERİLDİ. BAŞKAN CAN, İLK DEFA HALK SEÇİMİNE GİRECEK, BU SİZİN İÇİN BİR AVANTAJ MI, YOKSA DEZAVANTAJ MI OLUR?

Benim açımdan bi avantaj olduğunu düşünüyorum. Nihat Bey benim çocukluk arkadaşım. İyi, sempatik, sevdiğimiz bir arkadaşımız. Ancak geliş biçimi Selim Yağcı Bey’in Milletvekili olmasının ardından yedeği gibi olması, Nihat Bey için bir dezavantaj diye düşünüyorum. İnsanlar kimsenin vekilini sevmez, kendisini ister. O yüzden birisinin vekili olarak karşıma çıkması benim avantajımdır. Selim Yağcı, Nihat Can’da ısrar ediyor çünkü 3 dönemdir oluşturdukları bir sistemleri var. Bu sistemin bozulmasını istemiyorlar. Bu sistemin devamını sağlayacak kişinin de vekil olan Nihat Can olacağını düşünüyorlar ama biz bu sistemi beğenmiyoruz, bu sistemi değiştirmeye geliyoruz.

BİLECİK’TE MAĞDUR KESİMİN SESİNİ DUYURACAK BİR MUHALEFET EKSİKLİĞİ VAR. SEMİH ŞAHİN, BU EKSİKLİĞİ DOLDURACAK MI?

Biz, bu şehirde oluşan birçok olumsuzluğu dile getireceğiz. Bu muhalefeti de yapıcı bir biçimde, mutlaka altını doldurarak yapacağız. Zaten, 31 Mart’a kadar muhalefet yapacağız daha sonra yapmayacağız çünkü biz iktidar olacağımız için muhalefeti yapacaklar düşünecek.

BİLECİKLİ SEÇMEN NEDEN SEMİH ŞAHİN’İ SEÇSİN? DİĞER ADAYLARDAN FARKI NEDİR?

Daha önce de belirttiğim gibi ben eski bir Akademisyenim, Belediyecilik yaptım, yani masanın her tarafında bulunmuş bir kişiyim. Diğerlerinden en önemli farkım bu. Her zaman bürokrat olmadım, her zaman memur olmadım, yani masanın dört yanını da biliyorum. Bu yüzden kendimi sorunları çözebilecek biri olarak görüyorum.

Bu farklılıklar sadece eğitimle ilgili değil, benim yaşantımda elde ettiğim tecrübelerimle de ilgili bir şey. O yüzden diğer adaylara göre daha farklıyım diye düşünüyorum. Bu farklılık bize neler sağlar? Bunun en güzel örneği olarak yine komşumuz olan Eskişehir Belediyesini görebiliriz. Büyükerşen Hoca, Belediyeciliği sosyal Belediyecilik, Kentsel Tasarım gibi bütün boyutlarıyla becerebilmiş bir Hocamız. Ben de bütün bu birikim ve bilgimi birleştirip Bilecik’in Semih Hocası olacağım. Herkesin Başkanı olacağım. Kazandığım gün rozetimi çıkartıp bütün Bilecik’in Başkanı olacağım. Şuralı veya buralı olması önemli değil. Bilecik’te yaşayan herkes benim için Bileciklidir. Bilecik’e aday olmaya geldiğimde en başta farkettiğim sorunlardan birisi de Bilecik’te bir kutuplaşma olduğu... Bu şehir, benim gençlik dönemlerimdeki farklı görüşlerde olan insanların birbirine saygı duyduğu, sarıldığı bir şehirden kutuplaşmış bir şehre dönüşmüş. Bir tarafta yandaşlar var, bir tarafta da yandaş olmayanlar… Bu kutuplaşmayı çözmemiz gerekiyor. Bilecik’te yaşayan herkesin Başkanı olarak bu kutuplaşmayı çözeceğime inanıyorum. Türk’ü, Kürt’ü Lazı, şuralısı, buralısı değil Bilecik’te yaşayan herkesin Başkanı olacağım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Oyum size 6 ay önce

Yıllardır denedik olmuyor insanlar birbirine tahammül edemez oldu.ekonomı zaten felaket carsı market. Dunya kadar faturalar.. Umudumuz olun kardeşlik kazansin..

Avatar
Bilecikiler 6 ay önce

Güveniyoruz.

Avatar
ibrahim 6 ay önce

en başta suriyeli afgan vs sorunu çözülecekse en azından bilecik için oyumuz Semih beye

Avatar
semih hoca şart 6 ay önce

bilecik, asla semih kaybetmemeli. nihat can da olmayan eğitim semih hoca da var. ak partiye oy veren bi şahıs olarak, illk kez semih şahine oy vereceğim. bilecike vizyon şart.

Avatar
bilecikli 6 ay önce

nihat bey iyi insan ama iyi insandan iyi başkan olur diye bir şart yok.
biz iyi başkanlık yapacak bir belediye başkanı seçmek istiyoruz.
işte bunun için oyum semih beye.

Avatar
Bilecikli 6 ay önce

Semih Bey bağımsız aday olarak girseniz size oy verirdim ama chp den aday olduğunuz için size oy vermeyi düşünmüyorum bizim bildiğimiz ATATÜRKün kurduğu chp den nekadar uzaklaştığımız malumunuz umarım cafer bey bu yorumu yayınlar NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Avatar
mustafa11 6 ay önce

egitimli adamdan zarar gelmez... baskan semih sahin olacak...

Avatar
Örnek 6 ay önce

Chpli belediyeler çalışmaz diyenlere. Her fırsatta koşarak gittiğimiz Eskişehir'e bir bakın.
Siz Bileciğin Yılmaz Büyükerşen hocası olarak bize umut olun..

banner524

banner92

banner504

banner503

banner402

banner406

banner520

banner390

banner510