banner716
banner401
banner422

ÇEVREDE İYİ SAĞLIKTA YETERSİZ KALDIK
 

Türkiye İstatistik Kurumu, bireylerin ve hane halklarının yaşamını objektif ve subjektif göstergeler kullanarak yaşam boyutları ayrımında il düzeyinde ölçmeye, karşılaştırmaya ve zaman içinde izlemeye yönelik bir endeks çalışması yaptı.

İllerde yaşam endeksi; konut, çalışma hayatı, gelir ve servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım, altyapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti olmak üzere yaşamın 11 boyutunu kapsamakta ve 41 gösterge ile temsil edilen bu boyutları tek bir bileşik endeks yapısı içinde sunuldu.

TÜİK tarafından gerçekleştirilen çalışmaya göre Bilecik, yaşam endeksinde 0,6256 endeks değeri ile 13 sırada yer aldı. Isparta, yaşam endeksinde en yüksek endeks değeri 0,6745 ile ilk sırayı aldı. Endekste son sırayı en düşük endeks değeri 0,2765 ile Muş aldı.

Barınma ve yaşam alanı olarak kullanılan ve özellikleri itibariyle birey ve hane halkının yaşam kalitesinde etken olan konut boyutu endeksinde Bilecik 0,8966 endeks değeri ile 6. sırada yer aldı. Yaşam kalitesinde etken olan konut boyutu endeksinde en yüksek değeri 0,9369 ile Sakarya aldı.

Kişilerin maddi olarak daha çok kaynağa erişebildiği bir hayat sürmelerini sağlayan, onlara yeteneklerini geliştirme, toplum içinde yararlı hissetme ve özgüvenini arttırma yoluyla yaşamını iyileştirme imkânı sunan çalışma hayatı boyutunda en yüksek endeks değerini 0,7921 ile Zonguldak aldı. Zonguldak’ı 0,7063 ile Bilecik ve 0,7023 ile Kütahya takip etti. Çalışma hayatında son sırayı en düşük değer 0,0890 ile Batman aldı. Batman'ı 0,0956 ile Mardin ve 0,1663 ile Şırnak takip etti.

Kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılama ve ekonomik ve kişisel risklere karşı korunma imkânı sunan gelir ve servet boyutunda Bilecik 0,5179 endeks değeri ile 21. sırada yer aldı. Gelir ve servet boyutunda en yüksek endeks değerini 0,8788 ile İstanbul aldı. Gelir ve servet endeksinde son sırayı 0,0191 ile Adıyaman aldı.

Bireylerin genel sağlık durumu, sağlık altyapısı ve imkânlarının yeterliliği, sağlık hizmetlerinden memnuniyet açısından yaşam kalitesi ile doğrudan ilgili olan sağlık boyutu endeksinde Bilecik 0,5685 endeks değeri ile 54. sırada yer aldı. Bu alanda en yüksek değeri 0,8408 ile Isparta aldı. Sağlık endeksinde son sırayı 0,3014 ile Ağrı aldı.

Bireylerin topluma ve ekonomiye verimli bir şekilde katılması için gerekli bilgi, beceri ve yeterliliklerin sağlanmasında büyük öneme sahip eğitimde Bilecik 0,6195 endeks değeri ile 25. sırada yer aldı.  İlk sırayı 0,7468 değeri ile Tunceli aldı. Eğitim endeksinde en düşük endeks değeri 0,0966 ile son sırayı Hakkâri aldı.

Bireylerin mevcut ve gelecekteki sağlığına ve sürdürülebilir yaşamına doğrudan etkisi bulunan çevre boyutuna ilişkin endekste ilk sırayı 0,8111 değeri ile Kastamonu aldı. Kastamonu’yu sırasıyla 0,7949 ile Karabük ve 0,7558 ile Bilecik izledi. Çevre endeksinde en düşük endeks değeri 0,1955 ile son sırada Iğdır yer aldı. Iğdır’ı, 0,2469 ile Muş ve 0,3111 ile Hakkâri takip etti.

Bireylerin en temel ihtiyaçlardan biri olan ve diğer yaşamsal faaliyetlerini sürdürmeleri için ön koşul sayılabilecek güvenlik boyutu endeksinde Bilecik 0,7337 endeks değeri ile 12. sırada yer aldı. En yüksek endeks değeri 0,8222 ile ilk sırayı Artvin aldı. Güvenlik endeksinde son sırayı 0,3210 ile Muğla aldı.

İnsanların yaşadıkları ilde yaşamını ilgilendiren konularda taleplerini, isteklerini duyurması ve yönetime katkı sağlaması açısından önemli bir boyut olan sivil katılımda Bilecik 0,5170 endeks değeri ile 11. sırada yer aldı. En yüksek endeks değeri 0,7967 ile ilk sırayı Sakarya aldı. Sivil katılım endeksinde son sırayı 0,1017 ile Hakkâri aldı.

Yaşanılan alanda altyapı hizmetlerine erişilebilme kapasitesi ve memnuniyetini göstermesi açısından yaşam kalitesinin önemli bir boyutunu temsil eden altyapı hizmetlerine erişimde, Bilecik 0,5607 endeks değeri ile 16. sırada yer aldı. En yüksek endeks değeri 0,9592 ile ilk sırayı İstanbul aldı. Altyapı hizmetlerine erişim endeksinde en düşük değer 0,0320 ile son sırayı Hakkâri aldı.

Güçlü toplumsal ilişkilere, çeşitli sosyal faaliyetlere sahip olma yoluyla bireylerin sağlık, çalışma hayatı gibi diğer yaşam boyutlarını da olumlu etkileyen sosyal yaşam endeksinde Bilecik 0,4017 endeks değeri ile 45. sırada yer aldı. Sosyal yaşam endeksinde ilk sırayı 0,6747 ile İstanbul aldı. Sosyal yaşam endeksinde en düşük değer 0,1912 ile Şırnak son sırada yer aldı.

İnsanların yaşamlarının farklı zamanlarında ve alanlarında ortaya çıkan ihtiyaç ve isteklerinin karşılanmasından doğan tatmin düzeyini ifade eden yaşam memnuniyeti boyutunda Bilecik 0,6045 endeks değeri ile 30. sırada yer aldı. Yaşam memnuniyeti boyutunda en yüksek endeks değeri ile ilk sırayı Sinop aldı. Yaşam memnuniyeti endeksinde son sırayı Tunceli aldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mermer kent 6 yıl önce

kalır tabi 2 bakanı olan bir cok brokratları olan sözde herkez osmanlıcı olan ama tounlarına sahip çıkmayan bir sehir olursaa

Avatar
misafir 6 yıl önce

Tunceli(memleketim) her zaman olduğu gibi eğitime yatırım yapmıştır Bu durum Türkiye geneline yayıldığı zaman kimse bizi tutamaz.Bu ülkede hırsızlarin ve sapıkların verdiği fetvalar geçmez.Herkesin bir sure burada yaşamasını isterdim.

Avatar
TEACHER 6 yıl önce

eğitim de de yetersiziz... kamunun eğitim hizmetlerinden memnuniyet oranı 76.8 ile 35 inci sırada
fakülte veya yüksekokul mezunlarının oranında 13.9 ile 35 inci sırada
ygs puan ortalamasında 198,1 ile 45 inci sırada
teog sistemi yerleştirmeye esas puan ortalamasında 314,3 ile 19. sırada
okul öncesi eğitimde (3-5 yaş) net okullaşma oranında 39.6 ile 20. sıradayız
sonuç olarak afyonkarahisar, kütahya, yalova, artvin, tunceli, burdur, iğdır gibi illerin çok çok gerisindeyiz.

Avatar
KAMU SEN 6 yıl önce

kamunun eğitim hizmetlerinden memnuniyet oranı burada dikkat çekici görülüyor. bütün müdürler deği̇şti̇, müdür yardimcilari deği̇şti̇, eği̇ti̇m di̇be vurdu, sonuç olarak memnuni̇yette azaldi... sözde meb bakaninin memleketi̇...

Avatar
memnune 6 yıl önce

buradan çikarilmasi gereken sonuç önceli̇kle hastaneni̇n bi̇r an önce yapilmasi, ardindan sosyal yaşamin i̇yi̇leşti̇ri̇lmesi̇ i̇çi̇n faali̇yetleri̇n artirilmasi ve eği̇ti̇m hi̇zmetleri̇ni̇n i̇yi̇leşti̇ri̇lmesi̇ bu kri̇terler i̇yi̇leşti̇ri̇li̇rse sonuçta yaşamdan memnuni̇yet orani artacaktir.

Avatar
Hoca Efendi 6 yıl önce

milli eğitim müdürü i̇smail altinkaynak; "bu başarı seviyesini çok çalışarak elde ettiğinizi biliyorum. bunda payı olan öncelikle öğrencilerimiz ile öğrencilerimize her türlü fedakarlıkla eğitim öğretim hizmeti veren öğretmenlerimize, idarecilerimize ve maddi manevi desteklerini esirgemeyen velilerimize teşekkür ediyorum" demiş ama şunu da görsün 4 birinciden 3 ü sevgi çiçeğinden çıktı ve bu okullu yıpratmak ve kapatmak için herşeyi yapıyorlar...

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503