banner401
banner422

Gökay Şimşek

Kristal-İş Sendikası’ndan istifa ederek DİSK/Cam Keramik-İş Sendikası’na üye olan yaklaşık 90 işçi fabrikalarının önünde toplu iş sözleşmesi yapılması yönünde eylem yaptılar.

Aralarında Cam Keramik-İş Sendikası Genel Başkanı Birol Sarıkaş ve Genel Sekreter Ergin Ay’ın da bulunduğu işçiler üniversite kavşağının oradan sloganlar eşliğinde Şişecam Fabrikası önüne kadar yürüdüler. Burada 08.16 vardiyasını tamamlayan işçileri kapıda karşılayan 16.24 vardiyasındaki işçiler ortak bir basın açıklaması düzenlediler.

“ARTIK TEK BİR ARKADAŞIMIZIN DAHİ İŞTEN ÇIKARTILMASINI KABUL ETMEYECEĞİZ”

İşçiler adına açıklama yapan İşyeri Baştemsilcisi Lütfü Karataş, şu açıklamada bulundu:

“Bizler Şişecam’a bağlı Camiş Madencilik işçileri olarak dört sene önce sendikalı olmaya karar verdik ve Kristal İş Sendikası'na üye olduk. Şişecam’a bağlı fabrikaların genelinde Kristal İş Sendikası yetkili olduğu için, hammadde üretimi yapan bizim fabrikamızda da Kristal İş'e yetki verdik. Asgari ücret düzeyindeki ücretlerimizin düzeleceğini, diğer cam fabrikalarındaki ortalama ücretleri alabileceğimizi düşünüyorduk. Sendika tarafından bize verilen sözlerde bu şekildeydi. Ancak işverenimiz Şişecam buraya sendikanın girmesini engellemek için hem işkolumuza, hem de yetki için gerekli sayıya itiraz ederek işi yokuşa sürdü ve hukuki bir süreç başladı. Bununla da yetinmeyerek sendikalaşmamıza öncülük yapan işçi arkadaşlarımızın işine son verdiler. Tüm bu yaşananlar karşısında o zamanki sendikamız Kristal İş yöneticileri sanki yukarıda anlaşmışlar gibi hiçbir şey yapmadı. Biz işçilerin eylem yapalım gerekirse işi durduralım taleplerimize de kulak tıkadılar. Hukuki bir süreç başladı sonucunu beklememiz lazım diyerek biz işçileri yatıştırmaya ve oyalamaya çalıştılar. İşten atmalar devam ederken, onlarca arkadaşımız işten atılırken, mahkemelerde uzadıkça uzadı ve dört senedir devam eden mahkemeler bir dört sene daha devam edecek gibi görünüyor. Bu süreçte fabrikanın yolunu unutan sendikacılar ise bizlere sürekli yapacak bir şey olmadığını ve beklememiz gerektiğini söylediler.

Bizim hukuka saygımız sonsuz, yasalara saygımız sonsuz ama artık beklemekten sıkıldık. Yapacak bir şey yok diyerek işçileri ortada bırakanlardan, fabrikanın yolunu unutanlardan sıkıldık. Çoğumuz bu fabrikada on yılını devirdiği halde asgari ücretle çalışmaktan sıkıldık. Borç içinde yüzmekten, ay sonunu zor getirmekten sıkıldık. Bize yasalardan bahsedenler tarafından sürekli yasadışı bir şekilde işten atılır mıyız kuşkusuyla yaşamaktan sıkıldık. Artık yeter diyoruz ve bugün itibariyle başka bir sürece giriyoruz. Tüm arkadaşlarımızla Kristal İş Sendikası'ndan istifa ederek Cam Keramik İş Sendikası'na üye olduk. Bundan sonra hak verilmez anlayışıyla daha örgütlü ve daha mücadeleci bir yol çizeceğiz ve bu yolda Cam Keramik İş Sendikasıyla yürüyeceğiz. Artık tek bir arkadaşımızın dahi işten çıkartılmasını kabul etmeyeceğiz. Hak ettiğimizi almak için ne gerekiyorsa onu yapacak ve kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Tek yumruk olacak ve çalışma şartlarımızı iyileştirmek için işverenlerimizle görüşmelerimize başlayacağız. Bizler yaşadığımız sıkıntıların karşılıklı konuşarak masada çözülebileceğine inanıyoruz. Sorunların çözüm yeri mahkemeler değil, ekmek teknemiz olan fabrikamızdır. Taleplerimiz oldukça makul taleplerdir. Ücretlerimizin iyileştirilmesini ve Şişecam’ın diğer fabrikalarındaki ücretlerle aynı seviyeye çekilmesini istiyoruz. Yaptığımız işler çok tehlikeli sınıfta yeralan işlerdir. Bütün gün kanserojen tozları soluyoruz, işçinin sağlığına daha çok önem verilmesini ve daha düzenli çalışma şartları istiyoruz. Anayasal hakkımızı kullanarak seçtiğimiz sendikanın işverenimiz tarafından tanınmasını, işçilerin bu kararına saygı gösterilmesini ve tüm sorunların masada tatlıya bağlanmasını istiyoruz. Hakkımız olan sözleşmeyi yapmak ve artık huzurlu bir ortamda çalışmak istiyoruz. İsteklerimizin karşılanmaması durumunda her türlü demokratik hakkımızı kullanacağımızı, gerekirse üretimden gelen gücümüzü kullanacağımızı da buradan ilan ediyoruz. İş barışının yeniden sağlanması için işverenimizi sendikamız ve seçilen temsilcilerimizle görüşmelere başlamak için masaya çağıyoruz. Başta tüm Şişecam işçilerinden, sendikalardan ve kamuoyundan bu mücadelemizde bizlere destek olmalarını bekliyoruz. Bugün burada yanımızda duran ve destek olan tüm misafirlere ve basın mensuplarına da teşekkür ediyoruz.”

“MASADA HER ŞEY ÇÖZÜLEBİLİR”

Cam Keramik-İş Sendikası Genel Başkanı Birol Sarıkaş, işçilerin biraraya geldiklerinde dünyayı yerinden oynatabileceğini belirttiği açıklamasında şunları söyledi:

“Biz dünyayı yerinden oynatabiliriz. Bu tarihin birçok evresinde görülmüştür. İşçiler birlik oldukları zaman neler yapabileceklerini göstermişlerdir. Bizler birliğimizi gösterebilirsek hakikatten dünyayı hepimiz için daha iyi yaşanılabilir bir hale getirebiliriz. Ama önce kendi evimizden, kendi fabrikalarımızdan başlayacağız. Önce Camiş Fabrikası'ndan başlayacağız.Arkadaşlar herkesin gözü bizde. Bizim kazanacağımız başarı, bütün Şişecam işçisini ilgilendiriyor. Şimdi burada şöyle bir şey söylenebilir. Denebilir ki; işçiler burada sendikalıydı, niye siz girdiniz? Arkadaşlar; göstermelik sendikalara işçilerin tahammülü yok. Dört senedir sözleşme denerek oyalanan işçiler, kendi tercihlerini yaptılar. Buradan Şişecam patronlarına sesleniyoruz. Sendika ayrımı yapmayın. Öncelikle biz bu işçileri dün tanıdık, siz 11 senedir çalışıyorsunuz. Bunlar kötü tercih yapmaz. Bunlar sizin üretiminizi sağlayan işçileriniz. Onların tercihlerine saygı duyun, onlarla masaya oturun. Masada her şey çözülebilir. Bizim üretimden gelen gücümüzü kullanmaya zorlamayın. İşveren çağrımıza bir cevap verdi bunu bekleyeceğiz. Ben biliyorum ki bu kararlılıkla biz kazanacağız.”

“SENDİKAMIZA ÜYE OLAN CAMİŞ MADENCİLİK İŞÇİLERİ BUNDAN SONRA BU YOLDA ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKTİR”

Sendika Genel Sekreteri Ergin Ay ise şu açıklamalarda bulundu:

“Dört yıldır sendikalaşma mücadelesi veren, emek mücadelesi veren, ekmek mücadelesi veren ve bu yolda birçok arkadaşları işten atılan Şişecam Camiş Madencilik işçileri bu kavgayı artık Cam Keramik İş Sendikasıyla sürdürmeye karar vermiştir. Sendikamıza üye olan Camiş Madencilik işçileri bundan sonra bu yolda asla yalnız yürümeyecektir. Başta sendikamız Cam Keramik İş ve bağlı olduğumuz Konfederasyonumuz DİSK, tüm gücüyle Cam işçilerinin mücadelesinin yanında olacaktır.

Şişecam Camiş işçilerinin yaşadığı sıkıntıları ve mağduriyeti herkesin doğru okuması ve doğru anlaması gerekiyor. Meseleyi çarpıtmak isteyenler, suyu bulandırmak isteyenler mutlaka olacaktır. Buradaki mesele bir sendikal rekabet meselesi değildir. Başka bir sendikanın sürdürdüğü bir örgütlenmeye ya da mücadeleye başka bir sendikanın çomak sokması asla değildir. Burada yasadışı hiçbir durumda söz konusu değildir. Bir sendikaya üye olmak nasıl Anayasal bir haksa, işçilerin istediği zaman istifa edip başka bir sendikaya geçmesi de yine Anayasal bir haktır. Hatta bir toplu sözleşme imzalanmış olsa dahi işçiler yetkili sendikadan istifa edip başka bir sendikaya üye olabilir ve sözleşmedeki haklardan faydalanabilir.

Burada işçi kardeşlerimiz mücadeleden kaçan, topu mahkemelere atarak yapması gerekenleri yapmayan, işçiden kopmuş bir sendikal anlayışa itiraz etmektedir. Kendi özgür iradeleriyle kendi yolunu kendi çizmek ve mücadele ederek haklarım almak istemektedir. Uzun yıllar düşük ücretle ağır şartlarda çalıştığı fabrikasında artık bir söz hakkı olsun istemektedir. İşçilerin bu kararma emekten yana herkesin sendika ayrımı yapmadan saygı duyması bu mücadelede yanlarında olması gerekir. Cam Keramik İş Sendikası olarak önceliğimiz örgütsüz işyerleri ve işçi sınıfının birliğini çıkarlarını savunmaktır. Ancak sendikamız çatısı altında mücadele etmek isteyen işçiye bizimde oturup mahkemenin kararını bekleyin dememizi kimse beklememelidir. İşçiler sorunlarını mahkemelerin çözmesini bekleyecekse sendikalar ne iş yapacaktır. Sendikalar işçi sınıfının birlik ve mücadele örgütleridir. İşçiyi mağdur eden, uyuşmazlıkları mahkemelere havale eden bürokratik sendikacılık anlayışı ile mücadeleden yana sınıf sendikacılığı arasında bir seçim yapılmış ve cam işçileri sendikamız Cam Keramik İş’e yetkiyi vermiştir. Asıl olan yetkide işçinin verdiği bu yetkidir.

Hem Anayasamız, hem de Türkiye’nin altına imza atmış olduğu yasalar çerçevesinde Şişecam işvereni ile sendikamız arasında bir sözleşme yapılmasının önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Bizler de üyelerimizle birlikte masaya oturulmasını ve sorunların tartışılarak çözülmesini istiyoruz. Cam Keramik İş Sendikası olarak iş barışını bozan taraf asla biz olmayacağız. Ancak yeni bir işten atma olması veya çözümsüzlüğün dayatılması durumunda meşru tüm haklarımızı kullanacağımızdan, üretimden gelen gücümüzü kullanmakta dahil her türlü mücadeleyi vereceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır. İşçilerimiz işlerine son derece bağlı, yıllardır fedakarca çalışan ve Şişecam’ın bir dünya devi haline gelmesinde emeği geçmiş insanlardır. İnsanca bir ücreti, insanca çalışma şartlarını ve biraz olsun saygıyı haketmektedir. Bu haklı mücadelede başta Şişecam’a bağlı diğer fabrikaların işçileri olmak üzere, tüm işçilerle, sendikalarla, emek örgütleriyle, Bilecik'teki tüm emekçilerle dayanışma içinde sürdürecek ve birlikte kazanacağız. Burada da kazanım işçi sınıfımızın da bir kazanımı olacak aynı zamanda. Buradan işverene bir kez daha görüşme talebimizi yineliyor ve işçilerin kararına saygılı olmaya davet ediyoruz. Tarihsel olarak da direnç ve kararlılığın sembolü olmuş cam işçilerinin buradan da kazançla çıkacağına inanıyor ve kamuoyuna dayanışma çağrısı yapıyoruz.”

Ayrıca Genel Sekreter Ay, Toplu İş Sözleşmesi’nde MESS ile anlaşmaya varamayan ve fabrikalarının önünde eylem yapan Demisaş ve Mefro Wheels (Tekersan) işçilerine de selam gönderdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner369

banner92

banner417

banner466

banner406

banner461

banner390

banner404