banner566
banner401
banner422

Cafer Elmas Yazdı

MÜNÜR ŞAHİN, NEDEN ADAY YAPILMADI?

NEDEN ADAY OLMAYACAĞIM DEDİ?

SELİM YAĞCI FAKTÖRÜ NE?

Ülkemizde siyaset son yıllarda o kadar farklılaştı ki artık kimse anlam veremez oldu. Daha önceki yıllarda ideoloji, dava siyaseti yapılırdı.

       Hatta 12 Eylül öncesini her ne kadar biz görmesek de yakınlarımızın anlattıkları ile siyaset sağ-sol çatışmalarına dönse dahi dava, görüş uğruna insanlar sonsuz mücadele vermişlerdi.

       Şimdi ise siyaset artık rant, çıkar, menfaat uğruna yapılır oldu. Yapılan yanlışlıklara da çıkarlar uğruna ses çıkartılmazken,  bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığı ve insanlardaki pusturulma, korkutulma, bendensin veya değilsin, benim dediğim olacak ve bana yakın olacaksın düşüncesi ile koltuk kavgaları ve koltuk kaygısı siyaseti çekilmez duruma getirdi. Anlayacağınız artık siyaset kargaşası yaşanıyor.

       Hele ki son zamanlarda siyasette yaşanan değişiklik ve manevralar artık vatandaşı da şaşkına çevirirken; vatandaş kime inanacağını, kime güveneceğini şaşırır oldu.

       Dün dündür bugün bugündür deyip insanlar dediklerini dahi inkar eder durumda. Birbiri ardına her yıl seçim yaşanması artık vatandaşı da siyasetten ve sandıktan soğutur duruma getirdi.

       Böyle bir dönem yaşanırken bir de seçimler yaklaştıkça partilerde yaşanan sıkıntılar, koltuk kavgası ve eski hesaplar ortaya çıkarken olan yine vatandaşa oluyor. Koalisyon hükümetlerinin  ülkeyi çok yönettiği iddia edilir ve tek başına iktidarın çare gösterildiği ülkemizde artık ittifaklar seçimden önce yapılır oldu.  

Gelelim, aylardır Bilecik ve Osmaneli gündeminden düşmeyen Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin olayına. Bu yazı için aslında geç kaldım, daha önce yazdığım “AK Parti'de gergin bekleyiş” yazımda bazıları neler yazacağımı tahmin ediyordu.

Yaptığı başarılı Belediyeciliği ve halkın çok sevmesine rağmen yeniden AK Parti'den aday gösterilmesi ile ilgili yaklaşık 4 ay önceki köşe yazımda mevcut tüm Belediye Başkanlarını değerlendirirken; Münür Şahin'in de çok başarılı bir Belediye Başkanlığı yaptığını ve halk tarafından beğeni ve ilgi gördüğünü, her ne kadar bazıları tarafından karşısına aday çıkartılsa da yeniden aday olacağını düşündüğümü yazmıştım. Bahsettiğim yazımda, yazdığım birçok Belediye Başkanı yeniden aday oldular, fakat  Münür Şahin, adeta AK Parti'de bir krize neden oldu. Herkesin bildiği bilgi, Selim Yağcı tarafından aday gösterilmedi ve daha önceden karşısında rakip olan MHP'nin adayı Mustafa Kürek, AK Parti'ye geçerek karşısına aday çıkartıldı veya çıktı diyelim... Neden böyle bir süreç yaşandı? Selim Yağcı, geçtiğimiz gün Osmaneli'de AK Partililer ve Münür Şahin'i sevenler tarafından ummadığı bir tepki ile karşılaştı. Ona da değineceğim ama oradaki bir açıklamasını cımbızla almak istiyorum, diyor ki “Bilecik hariç 200 Belediyenin Başkanı'nı belirledim. Buraya diğer arkadaşlar baktı.” Sayın Vekil, bu dediğinize belki çocuklar inanır ama ne karşınızdakiler, ne bizler, ne de kamuoyu  inanır, güldürmeyin bizi. Siz, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olacaksınız, bir ilde aday gösterilecek, Başkan Adayını o ilin Milletvekiline sormayacaksınız. Siz gittiğiniz yerlerde Milletvekillerine sormadınız mı yoksa görüşünü almadınız veya Bilecik'e bakan başka Vekil arkadaşınız size sormadı mı? Sormadıysanız veya size sormadılarsa bu da düşündürücü değil mi?

       Münür Şahin'i neden aday gösteremediniz?  Çünkü kendinize rakip gördünüz. Münür Şahin, 2014 yılında siz Belediye Başkanıyken karşınıza  Bilecik Belediye Başkanlığı için aday adayı çıktı sonra da Osmaneli'ye aday yapıldı. O dönem Şahin'e, “Osmaneli'de Belediyeciliği iyice öğren sonra il Belediye Başkanlığına” gelirsin dendi. Şahin de, Osmaneli'ye aday oldu ve kazandı, 5 yılda gayet güzel Belediye Başkanlığı yaptı. Beğenen vardır, beğenmeyen vardır, takdir Osmaneli halkınındır, halk memnun ki aday gösterilmemesinin ertesi günü aday tanıtım toplantısı saatinde sosyal medyada kendilerince organize olan ve Münür Şahin'in haberi bile olmadan 1 saatte Belediye'nin önünde bin kişi toplandı. O gün Selim Yağcı ile aday gösterilmeyen Başkan Adayları ile ilgili ilk röportajı biz yaptık ve Vekil Yağcı, o gün ne dedi, “biz, Başkanların  çalışmalarına, halk ile ilişkilerine ve ÖZEL HAYATLARINA  bakarız” dedi. Röportajımız halen yarin11.com internet sitemizde duruyor,  izlemeyen varsa da izlesin.

       Münür Şahin'in yaptığı hizmetler ortada. 5 yıllık çalışması görmezlikten gelinemez, siz de iyi biliyorsunuz. Halk arkasında dedim ya 1 saatte kendiliğinden bin kişi toplanmış. Osmaneli seçim çalışmalarında size gelen tepkilerden de ortada bu durum. Sayın Yağcı, insanları zan altında bırakamazsınız, varsa bir bildiğiniz kamuoyuna açıklamak zorundasınız. Bu zan; insanları ve aileleri derinden yaralar, zamanında sizi de yaraladığı gibi. Siz de bu yönde mağdur olan bir siyasetçi değil misiniz? Siz de hakkınızda aslı astarı olmayan ve çıkartılan dedikodulardan dolayı bir personelinizi Belediye'den apar topar göndermek zorunda kalmadınız mı? Zamanında mağdur olan bir siyasetçi olarak o zaman insanları sizde mağdur edemezsiniz.  Varsa da bir bildiğiniz gerçek çıkıp açıklamak zorundasınız, aynı şey aday yapmadığınız mevcut Vezirhan Belediye Başkanı Mehmet Duymuş için de gerçerlidir. O da bu zanın altında kalmıştır.  Şimdi size soruyorum, siz Münür Şahin ile AK Parti il binasında biraraya gelip adaylık sürecinde konuştuğunuzda “sen benim karşıma ben Başkanken nasıl olur da aday çıkarsın” dediniz mi demediniz mi? O da size, “benim aday çıkmam konusunda üst makamlardan teklif geldi, çık dediler bende aday adayı oldum” dedi mi demedi mi? Hatta “onlar kim” diye sordunuz mu sormadınız mı?  Bu yönde ve daha detaylı diyoloğunuz geçti mi? İsterseniz inkar edin sizi yine Şeyh Edebali Türbesi'nde Kur'an-ı Kerim'e el basmaya davet edeyim. Gelin gelebiliyorsanız daha önce gelememiştiniz biliyorsunuz değil mi.

Mertçe çıkıp hem partililerinize, hem Osmaneli halkına, hem de kamuoyuna neden Münür Şahin'i ve Mehmet Duymuş'u aday yapmadığınızı açıklamak zorundasınız. Vezirhan Belediye Başkanı Duymuş, CHP'den seçildi, ardından kendisine oy verenlere, seçmenlere arka çevirdi, tüm tepkilere rağmen AK Parti'ye geçti  ve her etkinliğinize katıldı, destek oldu, buna rağmen aday gösterilmemesi kafalarda soru işareti oluşturur.

       Osmaneli gezinizde vatandaş size, Münür Şahin bağımsız aday çıkarsa yaptırımlara mağruz kalır mı? diye soruyor. Çünkü halk Şahin'i benimsemiş ve Belediye Başkanları olarak bağımsız da olsa görmek istiyor. Siz ne diyorsunuz, aba altından sopa gösteriyorsunuz. AK Parti'den çıkarak karşı aday olan biri yeniden AK Parti'ye geçemez diyorsunuz. İzlemeyenler varsa bu video da yarin11.com internet sitemizde, Osmaneli karıştı haberimizde mevcut bakın, izleyin. Ben de şimdi o zaman size soruyorum. Şahsen kendisini sever sayarım, Mehmet Duymuş Başkan AK Partili değil miydi? AK Parti'den aday olmak istedi, aday gösterilmeyince CHP'ye geçip CHP'den aday olarak Belediye Başkanlığını kazandı, ardından istifa ederek sizin partiniz AK Parti'ye geçmedi mi? O zaman onu neden aldınız? Ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa, hatam varsa lüften uyarınız. Şimdi çıkmışsınız Münür Şahin için bizden ayrılıp karşımıza aday olursa AK Parti'ye dönemez diyorsunuz. Siz mi bunun kararını veriyorsunuz? Hani siz karışmıyordunuz buradaki aday belirlemelerine, halkın arzusu, isteği sizin için bir önem arzetmiyor mu?

Siz bizleri, karşınızdakileri çok saf zannediyorsunuz ya da kendinizi çok kurnaz ama siyaseti iyi öğrendiğiniz kesin. Osmaneli Belediye Başkanı Münür Bey'i gerçekten sever sayarım ve kendisi ile dostluğum, abi kardeşliğim, Belediye Başkanlığından değil, çok eski yıllara dayanır. Düzgün bir insandır ama kusura bakmasın ona da birkaç eleştirim olacak. Münür bey o gün sizden habersiz  Belediye Başkanlığı önünde toplanan destekçilerinize  ne dediniz  düne kadar kenara çekilmeyi düşünüyordum, artık siz ne derseniz, halkım ne derse onu yapacağım demediniz mi? Bununda kayıtları yarin11.com internet sitemizde mevcut. Birçok partilerden size teklif geldiğini bizzat biliyorum, herkes sizin bağımsız aday olmanızı beklerken sosyal medyadan yaptığınız paylaşımlar ve “liderimiz Erdoğan'ın yolunda hizmet vermeye devam etmek en doğrusu”  açıklamanızı yaparak aday olmayacağınızı  duyurmanız ve hatta Vekiliniz ve size karşı aday çıkartılan Mustafa Kürek'le (AK Parti'nin yeni adayı Mustafa Kürek Beyi pek tanımam, bilmem, ona lafım yok. Duyduğum kadarı ile de iyi biriymiş fakat bu süreçte o da zarar gördü, yıprandı) pazar ve esnaf gezmeniz şaşırtıcı bulunurken, size gönül vermiş, arkanızda durmuş Osmaneli halkını da üzmüştür sanırım.

Selim Yağcı, bu kadar tepki ve size halk desteği olacağını tahmin etmiyordu sanırım, şimdi onuda kaybetme endişesi sardı  anlaşılan. Osmaneli kaybedilirse ona da bunun hesabı hem Genel Merkez, hem Osmaneli, hem de partilileri tarafından sorulur. Bakıyorum da sizi yanına çekme arzusunda ve gayretinde, daha adaylar açıklanır açıklanmaz diğer başkan adaylarını da alarak sizin yanınızda ziyarete geldi, aklı sıra gaz alacak, ortamı yumuşatacak, ardından yine siyasi seçim ziyaretlerine geldi, sizi de çağırdığını duydum. Bu sancılı durumdan tüm Bilecik'in etkileneceğini, oy kaybına neden olacağını ve sizin merkez, tüm İlçeler ve beldelerde   sevildiğinizin farkına geç de olsa vardı anlaşılan sizinle ilgili “yanımızda” imajı vermeye çalışıyor.

Vallahi Münür abi, Selim Yağcı meğer seni ne kadar çok seviyormuş da haberimiz  yokmuş.

Şimdi siz dik durmak zorundaydınız, Münür Bey  eğer faklı bir vaatle geldiyse veyahut birtakım tehdit ve imalara mı mağruz kaldınız? Çevrenizdeki ve arkanızda duran insanların baskı ve zarar göreceğinden mi korktunuz bunu bilemem ama çünkü size haksızlık yapıldığını ve zan altında bırakıldığınızı düşünenlerdenim.

       Siz, ben halkımı ve ailemi dinlerim, başka kimseyi dinlemem dediniz, size bu süreçte herkes geldi gitti, aradı, birçok şey anlattı, akıl verdi, kafanız balon gibi şişti, sağlıklı düşünemez oldunuz. Osmaneli halkına, siz ve ailenize yapılan bu haksızlığa sessiz kalırsanız, Münür Şahin siyaseten silinip gidecektir. Elinizde çok önemli mesleğinizin olduğunu da biliyoruz. Belediye Başkanı maaşından çok daha fazla da kazancınız vardı fakat Belediye Başkanı olunca o kazançtan hatta elinizdeki bazı mal varlıklarından da kayıplar yaşandığını herkes biliyor. Bazıları malları üzerine mal katarken siz elinizdekilerden de oldunuz. Biz Belediye Başkanı olmadan, kimlerin ne haldeyken şimdi ne halde olduklarını da gördük, biliyoruz.

Bal tutan parmağını yalarmış, siz balı tutamadınız sanırım. Onlara da çok kısa zamanda değineceğim  ama Münür Şahin, sen dik durmak zorundasın.  Arkanızda sizi seven, dik duran Osmaneli halkına vefa borcunuz var. Ben siyasette bir günün çok uzun ve çok kısa olduğunu, her saatin an itibari ile değişebileceğini bilen biri olarak halen sizden son bir bomba yapıp bağımsız aday olabileceğinizi bekleyenlerden biriyim. 19 Şubat son tarih,  bekleyeceğiz göreceğiz, benim bildiğim Münür  Şahin kendine yapılana sessiz kalmaz. Hoşçakalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
K 1 yıl önce

Bilecik Bilecik olalı böyle köşe yazısı gormedi okumadi. Kaleminize saglik

Avatar
Firat 1 yıl önce

Milletin tokadı sandıkta olur.Mevlam neyler neylerse guzel eyler

Avatar
Lefke 1 yıl önce

Ey osmaneli halkı biz hep diyoruz bağımsız aday ol diye ama şunu unutuyoruz bağımsız aday olduğu zaman partilerden para gelmiyor adaya onun için ağır bir mali problem olduğu için aday olmak istemiyırdur belki hep birlikte bu işin üstesinden gelebliriz yardım konusunda haydi osmaneli el birliğiyle münür başkanı çıkaralım aday nasıl bir organizasyon yapılabilir çok acil bilgi paylaşalım zaman dar

Avatar
Misafir 1 yıl önce

Vala hı helal olsun.Yazdıklarini okuyunca hakkında ki fikrim değişti Cafer bey.

Avatar
Remzi 1 yıl önce

Asıl bomba il genel ve belediye meclisinde. Ne adamlar cizildi

Avatar
Vatandaş ve arkadaş 1 yıl önce

Bence de bağımsız başkan adayı olur inşAllah

Avatar
Misafir 1 yıl önce

Münirbey sessiz kalmamalıdır selim yağcı bey kendini halktan ustun gordugunun cevabını yine halktan alacaktır

Avatar
Misafir 1 yıl önce

Ak parti Selim Yağcı değil milletin partisidir Münir şahin kardeşimize ak parti de bazı kişiler rakip gördü akılları sıra karşısındakiler saf okuuor

banner524

banner92

banner503

banner520

banner390

banner592