banner566
banner401
banner422

BU SÜRECE NASIL GELİNDİ?

Bozüyük Belediyesi’nde yaklaşık 1 yıldır devam eden olumsuz gelişmeler ve Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu hakkında ortaya atılan iddialar önceki gün Berberoğlu ve ardından aynı gün içerisinde eski Danışmanı Mehmet Yaslan’ın tutuklanarak cezaevine konulması ile ilginç bir boyut kazandı.

Toplanan belgeler ve alınan ifadeler doğrultusunda düğmeye basılması ile ardı ardına gelen tutuklamaların önümüzdeki günlerde devam edip etmeyeceği kamuoyu tarafından merak edilirken, çok sayıda kişinin ifadesine de başvurulacağı iddia edildi.

FİTİLİ ATEŞLEYEN AÇIKLAMA

Bozüyük Belediyesi’nde yaklaşık 1 yıldır devam eden olumsuz gelişmeler, geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda gün yüzüne çıkmış, fitili ateşleyen ilk açıklama AK Parti Milletvekili Dr. Fahrettin Poyraz’dan gelirken Poyraz, AK Parti Genel Merkezi’nin Bozüyük Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu ile ilgili işlem başlattığını açıklamıştı.

BERBEROĞLU’NDAN REST

Bu gelişmenin arından Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu, Ekim ayı Belediye Meclis toplantısında adeta AK Parti’ye rest çekerek ‘bana değil, git Kandil’e operasyon’ yap şeklinde sert açıklamalarda bulunmuş, ardından basın mensupları ile sabah kahvaltısında biraya gelerek AK Parti Milletvekili Fahrettin Poyraz’a göndermede bulunup ‘amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek’ diyerek bayram öncesi yapılan karalama kampanyalarının ve basına havale edilen bu incelemenin daha önce geçirdikleri 100 adet incelemeden farkı olmadığını ifade etmiş, Bozüyük’te bazı kesim ve kişiler tarafından bir yıla yakın bir zamandır kendisine yönelik yok etme operasyonuna gidildiğini belirtmişti.

İstenildiği taktirde her türlü, belge, bilgi ve dökümanı kendi elleriyle isteyenlere verebileceğini, kendisine yapılan bu komploları manidar bulduğunu da belirten Ahmet Berberoğlu, veremeyeceği hesabının olmadığını da üstüne bas basa tekrarlamıştı.

ADAYLIK SİNYALİ

17 Ekim tarihinde yaşanan bir başka gelişmede ise makamında Eskişehir, Bozüyük ve Bilecik basınıyla buluşan Ahmet Berberoğlu, dikkat çeken konuşmasında adaylık sinyali vererek, “Ben bu kadar yeter artık kenara çekileceğim derken birileri damarıma basar gibi yarayı kaşır gibi yaparken bırakırsam 'Nasıl kaçırdım' diyecekler. O yüzden ne olur bilmem ama bu görev olmaz başka bir yer olur, aday olabilirim” demişti.

Muhataplarına zeytin dalı da uzatan Berberoğlu,“Ben kılıçların çekilmesi taraftarı değilim. Sadece yapılanlara üzülüyorum. Bu benim seviyeme de devlet anlayışıma da sığmaz. Bu güne kadar Belediye Başkanları arasında vekilimizin arkasında en çok duran ve en fazla destekleyen ben oldum. Manşetlerde savaşmak olmaz” şeklindeki görüşlere yer vermişti.

18 EKİM 2012

18 Ekim 2012 tarihinde yine makamında düzenlediği basın toplantısında Berberoğlu, AK Parti Milletvekili Fahrettin Poyraz'ın basına yapmış olduğu açıklamalara ilişkin Poyraz'ın hakim ve savcılara mahalle baskısı uyguladığını iddia ederek, kendisi hakkında basına verilen demeçlerin ve düşürüldüğü durumun zor, kötü ve namertçe olduğunu ifade etmişti.

Berberoğlu, ‘Bozüyük Belediyesi olarak 1999 yılından bu yana hesabını veremeyeceğimiz 1 tek kuruş yoktur. Yapmış olduğumuz her türlü işin, atmış olduğumuz her türlü imzanın arkasındayız. Başımız dik, alnımız açık. Bir tek Rabbimize hesap vermekten korkarız’ şeklinde beyanda bulunmuştu.

AK PARTİ İL BAŞKANI RAMAZAN KURTULMUŞ’TAN AÇIKLAMA

20 Ekim 2012 tarihinde AK Parti İl Başkanı Ramazan Kurtulmuş, Milletvekili Fahrettin Poyraz ve Bozüyük Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu arasındaki basın üzerinden atışmalara açıklama getirerek, ‘bu konu siyasi bir konu değil, tamamen yargıya intikal etmiş bir konudur. Yanlış yapan, her kim olursa olsun hakkettiği muameleyi görecektir’ demişti.

BELGELERLE AÇIKLAMA YAPTI

24 Ekim 2012 tarihinde yaptığı açıklamalarda ise Ahmet Berberoğlu, hesabını veremeyecekleri hiçbir olay ve hiçbir konu olmadığını açıklayarak İl Başkanına  ve Milletvekiline belgeleri de ortaya koyarak açıklama yapmıştı.

POYRAZ’DAN AÇIKLAMA

2 Kasım 2012 tarihinde Ak Parti Milletvekili Fahrettin Poyraz, partisinin Bozüyük ilçe başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Bozüyük Belediyesi ve Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu ile ilgili açıklamalarda bulunarak, ‘Bu bir siyasi konu değildir, gerekiyorsa hukuki ve gerekiyorsa da yargısal çerçevede takip edilmesi gereken, hazırlanacak olan raporlara verilmesi gereken kararlara saygı duyulması gereken bir süreç olmasını düşünüyorum” şeklindeki görüşlere yer vermişti.

AK PARTİ BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNDEN TEPKİ!

5 Aralık 2012 tarihinde AK Parti Bozüyük Teşkilatı Medya ve Tanıtım Başkanı Abdurrahman Kırgız basın açıklaması yaparak, 'Belediye Meclis üyeleri, Bilecik Cumhuriyet Başsavcılığı'na haklarındaki her türlü karalama ve iftiralara karşı gerekli işlemleri başlatmışlardır' şeklinde açıklama yaparak, Meclis üyelerinin tepkisini ortaya koymuştu.

‘ARKADAŞLARA ÖNERİM İYİ BİR AVUKAT TUTMALARIDIR’

      Bu açıklamanın hemen ardından 6 Aralık 2012 tarihinde Bozüyük Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu'nun Danışmanı Fevzi Bubilik, AK Partili Belediye Meclis Üyelerinin şahsı hakkında yapmış olduğu açıklamalar üzerine toplantı düzenleyerek, hiç kimse ile bir problemi olmadığını, mücadelesinin hukuksal bazda devam edeceğini söylemiş ve ‘Belediye Meclis üyeleri tarafından belediye rant kapısına dönüştürülmüştür. Hiç kimse elindeki yetkiyi kullanarak rant elde etme gayreti içerisinde olamaz. Olanlarda sonuçlarına katlanacaklardır. Yanlış yapan yanlışın hesabını hukuk önünde verecektir. Arkadaşlara önerim iyi bir avukat tutmalarıdır. Siyaset böyle yapılmaz.' şeklindeki görüşlere yer vermişti.

BERBEROĞLU, GÖREVDEN ALINDI

Yaşanan tüm bu gelişmelerin ve olumsuz sürecin ardından 16 Aralık 2012 tarihinde Ahmet Berberoğlu’nun AK Parti üyeliği askıya alınırken, görevinden de alındı.

Bu gelişmeyle ilgili açıklama yapan AK Parti Milletvekili Fahrettin Poyaz, Berberoğlu'nun AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) kararıyla, kesin ihraç istemiyle Merkez Disiplin Kurulu'na sevkedildiğini bildirerek, Berberoğlu'nun AK Parti üyeliğinin askıya alındığını söylemişti.

Poyraz, hakkındaki iddialar sebebiyle AK Parti Genel Merkez yönetiminin Bozüyük Belediye Başkanı Berberoğlu hakkında bir süredir inceleme çalışması yaptığını hatırlatarak, Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mustafa Baloğlu tarafından hazırlanan raporun Merkez Yürütme Kurulu'na sunulduğunu da açıklamıştı.

‘GÜCÜN YETİYORSA BENİ TUTUKLATTIR’

Ahmet Berberoğlu, görevden alınmasının ardından sert bir basın açıklaması yaparak, AK Parti Milletvekili Fahrettin Poyraz’ı hedef almış, ‘Onurun, şerefin varsa Fahrettin Poyraz, gücün yetiyorsa beni tutuklattır’ diyerek tepkisini ortaya koymuştu.

BELEDİYE’YE OPERASYON

Bozüyük Belediyesi’ne polisler tarafından operasyon düzenlenirken, Berbeoğlu ve danışmanının odasında arama yapılmıştı. Sadece gazetemiz tarafından görüntülenen bu operasyon anı ulusal basında ve televizyon ekranlarında geniş yer almıştı.

POYRAZ’DAN TEPKİ

Fahrettin Poyraz, Bozüyük Belediye Başkanı Ahmet Berberoğlu'nun danışmanı Fevzi Bubilik tarafından hazırlandığı ve fişleme dosyaları olduğu iddia edilen belgelerin Bozüyük Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, ‘Belediye'deki devir teslimde şahsım olmak üzere birçok kişi hakkında fişleme dosyaları hazırlandığı tespiti yapılmıştır’ diyerek tepkisini ortaya koymuştu.

‘BİZ FİŞLEMEDİK, FİŞİ ÇEKTİK’

Poyraz’ın bu açıklaması üzerine Başkan Ahmet Berberoğlu basın açıklaması düzenleyerek Danışmanı Fevzi Bubilik’e sahip çıkmış, ‘biz fişlemedik, fişi çektik’ şeklinde Fahrettin Poyraz’a göndermede bulunmuştu.

26 PERSONELDEN 17’SİNE SORUŞTURMA

Bu gelişmelerin ardından, İçişleri Bakanlığı Müfettişlerinin hazırladığı rapor dönemin Bakanı İdris Naim Şahin tarafından imzalandı ve bu rapora istinaden, ön inceleme yapılan 26 personelden 17’sine soruşturma izni verildi. Ayrıca, 12 konunun da soruşturulması istendi.

Bu sırada, Bozüyük Savcılığı da konuyu ele alarak incelemelerine devam etti. Çok sayıda kişinin ifadesi alındı ve belgeler toplandı.

MECLİS ÜYELERİ YENİ BAŞKAN VEKİLİNİ SEÇTİ

Ahmet berberoğlu’nun geçici olarak görevden alınmasın ardından Bozüyük Belediye Meclis üyeleri yaptıkları seçimde AK Parti Belediye Meclis Üyesi Fatih Bakıcı’yı yeni Beldiye Başkan Vekili olarak seçtiler.

 ‘BEN HALA BOZÜYÜK BELEDİYE BAŞKANIYIM’

Yeni Belediye Başkan vekili Fatih Bakıcı’nın göreve başlamasının ardında evinde basın mensupları ile biraraya gelen Ahmet Berberoğlu, yaşanılan sürece değinerek kendisinin halen Bozüyük’ün Belediye Başkanı olduğunu belirtmiş, ‘Başkan burada dimdik ayakta. Burada İçişleri Bakanlığı görevden geçici bir süre el çektirmesinden doğan bir olay yaşanmıştır. Beni kimse başkanlıktan almadı. Ben hala Bozüyük Belediye Başkanıyım. Soruşturmanın ve incelemelerin selameti açısından kenarıya dinlen-mem için alındığım söylendi’ şeklinde açıklama yapmıştı.

VE DÜĞMEYE BASILDI….

Yaşanan tüm bu olumsuz gelişmelerin ardından önceki gün düğmeye basıldı ve Bozüyük Cumhuriyet Savcısı Başkan Berberoğlu’nu savcılığa çağırarak yaklaşık 5 saat ifadesini aldı. Alınan ifadenin ardından Savcı tutuklama talebiyle Berberoğlu’nu mahkemeye sevketti. Mahkeme ise duruşmanın ardından Berberoğlu’nun tutuklanarak Bilecik Cezaevine konulmasına karar verdi.

Berberoğlu Bilecik’e gelerek cezaevine girerken, ikinci bir gelişme daha yaşandı. Berberoğlu’nun eski danışmanı Mehmet Yaslan’da, tutuklandı ve Berberoğlu ile aynı cezaevine konuldu.

Tüm bu gelişmelerden sonra ilerleyen zaman diliminde tutuklamaların olup olmayacağı yada yeni gözaltıların devam edip etmeyeceği merak ediliyor.

Anahtar Kelimeler:
BU SÜRECE NASIL GELİNDİ?
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner503

banner620

banner390

banner510

banner658