banner401
banner422
banner472

BOZALAN YUMURTA, İHRACATA DAMGASINI VURUYOR
Kıymet ASLAN

Kurulduğu günden itibaren hızla büyüyen ve yumurta sektöründe her alanda adından söz ettirmeye başlayan Bozalan Yumurta'nın Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen İhracatçılar Birliği fuarındaki standını Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ziyaret ederek plaket verdi.

Bozüyük'ün önemli sanayi kuruluş-larından biri olan Bozalan Tavuk Çiftliği, 1982 yılında kuruldu. Bölge insanına taze ve kaliteli ürünler sunan ve 4000 adet tavuk sayısı ile başlayan bu serüven bugün kendi civcivlerini büyütme tesisleriyle birlikte 200.000 adetlik kapasiteye ulaşmış bulunuyor.

Bozalan çiftliğinin temel ilkesi “kaliteli, sağlıklı” yumurtalar üretip en kısa zamanda tüketiciye ulaştırmak olarak belirginleşmiş. Sahiplerinden İsmail Özcan'ın ifadesine göre, bu temel, şaşmaz doğruların tüketiciler tarafından keşfedildiği, benimsendiği ve dolayısıyla çok beğenildiği hiçbir satış sorunlarının olmadığıdır. Bu konuda çok iddialı olduklarını, ürünlerinin her zaman arkasın-da durduklarını, bu yüzden hemen her yerde “Bozalan Yumurta”nın satıldığını özellik-le belirtiyorlar.

Yumurtada kaliteyi belirleyen ana unsurun, sağlıklı hayvan, kaliteli yem olduğu belirtilirken, bu bölgede başka çiftlik olmadığından tavuk hastalığı oluşma riski de çok düşük. Bu yüzden hemen hiç hastalık yaşamadıklarını, kendi yem tesislerinde bölgeden alınan buğdayın diğer mısır, ayçiçeği küspesi gibi tahıllarla karıştırıp yem yaptıklarını belirten İsmail Özcan, bunun da yumurtada vazgeçilmez bir aroma yaşattığını ifade ediyor.

Bozalan Yumurta, çevreye de önemli katkılar sağlıyor. Örneğin çevre köylerin buğdaylarını alıyorlar. 2012 yılında 1350 ton buğday alırken, bu durum üreticinin başka pazar aramasına gerek kalmadığını gösteriyor.

Ayrıca çiftlikte ve satış bölümünde toplam 26 kişinin istihdam edildiğini, zaman zaman da günübirlik işçi çalıştırdıkları belirtiliyor.

Ayrıca ülke ekonomi-sine de katkılarının yüksek olduğunu, Türkiye'nin ilk yumurta ihracatçısı olduklarını ve bu konuda takdirname aldıklarını da belirten, İsmail Özcan, 2012 yılında 2.500.000 dolar tutarında ihracat yaptıkla-rını söyledi.

Özcan, İstanbul İhracatçılar Birliği yönetiminde görev almış. Yine bu birlik içinde oluşturulan Türk kanatlı ürünlerini yurtdışında tanıtmak, yeni pazarlar bulmak, yeni ihracat olanakları sağlamak, ihracatta tüm sorunların giderilmesi için organizasyon-lar yapmakta olup “TÜRK KANATLI ÜRÜNLERİ TANITIM GURUBU” nun yönetim kurulu üyeliğini de yapıyor.

Bu amaçla yurt dışına, özellikle Orta Doğu'da Türk ürünlerinin tanıtılması progra-mı çerçevesinde, bütün Orta Doğu ülkelerini gezdiklerini, oralardan ticaret heyetleri geti-rip Türk üreticilerle buluştur-duklarını anlattılar.

Örneğin bizzat İsmail Özcan; Ekonomi Başkanı Sayın Zafer Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükek-şi'nin de bulunduğu Suudi Arabistan İş Konseyi toplan-tısında, Türk kanatlı ürünlerine mal satmanın sağlanmasının gururunu yaşıyor.

Yine çok önemli bir başarı olan, Başbakan'ın 2012'de Mısır seyahatinde yapılan görüşmelerde vergi kolaylıklarının sağlanması anlaşmasının yakında çıkacağı da dikkate alınarak 23-26 Haziran 2013'te tanıtım grubu olarak Mısır'a çıkarma yapa-caklarını, 2012 yılında 1 milyar doları bulan kanatlı ürünleri ihracatının, (yumurta, piliç, hin-di, damızlık civcic) 2013'te 1.5 milyar dolar olarak hedeflen-diğini anlattılar. Bozalan Yu-murta geçtiğimiz ayda da  Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen İhracatçılar Birliği fuarına damgasını vurdu.

Fuarda gözde stant-lardan biri olan Bozalan Yu-murta'nın standına Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehti Eker de ziyaret ederek plaket verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bay bilen 6 yıl önce

bozalan yumurta önce pis kokularına engel olsun, ulusal basında bile çıktı köyleri sinek bastı diye, ölü tavuklarını sağa sola atıp bizleri rahatsız ettiler, çevre müdürlüğünde dayıları olunca ceza yemektende yırttılar...şimdi çıkmış bakanla poz veriyor...yazın tarlada duramıyoruz kokudan....diğer firmalarda koku yokken bunlarda oluyor...

Avatar
NEZİHE SEMERCİOĞLU 5 yıl önce

değerli üretici,bozalan yumurtayi bu gün tanidim.biz tüketiciler maalesef çok derin bir güvensizlik yaşiyoruz.pazardan tutun da hemen her marketten yumurta aldim.metro'dan organik sertifikasi olan yumurta da denedim.gerçekten çocukluğumuzda yediğimiz yumurta görünümü ve tadinda.sarisi eskiden olduğu gibi açik sari.tadi da güzel.emekli maaşi ile geçinen bizlere bu yumurtanin fiyati oldukça yüksek.başka şeylerden kisip almaya çalişacağim yine.yalniz bozalan yumurtayi biraz araştirmaya çaliştim.yem konusu beni sevindirdi.umarim bundan taviz vermezler!eğer gerçekten gdo lu misir yedirmiyorlarsa ki buna inanmak istiyorum,tüm dualarim onlarla olacak.ey üreticiler diyorum sağlik elden gidiyor her kesin bir türlü yakinmasi var.bunub vebali çok büyük,ülkemizin her konuda olduğu gibi bu konuda da bir seferberliğe ihtiysci var.ismail özcan beyefendiyi televizyonda gördüm proğrami izledim.bozalan yumurtayi anlattilar.alip denemeye karar verdim ankara da yaşiyorum.elvankent civarinda.hangi markette

banner369

banner92

banner504

banner503

banner402

banner406

banner520

banner390

banner510