banner716
banner401
banner422
Memleket Partisi Bilecik

BİREYSEL SULAMA SİSTEMLERİ HİBE DESTEĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi başvuruları başladı.

Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş, Bakanlığın 2022 yılına yönelik Uygulama Rehberi'ni yayınladığını belirtti.

İl Müdürü Yoldaş, ilimizde üreticiler ve tüzel kişiliklerin ilgili yatırımlar kapsamında %50 hibeden yararlanabilmek için 10 Ocak tarihi itibariyle başvuru dosyası ile birlikte 28 Şubat 2022 mesai bitimine kadar İl Müdürlüğü'ne başvuru yapmaları gerekmektiğini belirtti.

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne güncel veriler ile kayıtlı olan gerçek ve tüzel kişilerin başvuruda bulunabileceklerini belirten İl Müdürü Yoldaş, "Resmi Gazete'de yayınlanmış 25 Şubat 2021 tarih ve 31406 sayılı "Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Bireysel Sulama Makine Ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2021/07)" ile 18 Aralık 2021 tarih ve 31693 sayılı değişiklik yapılmasına dair tebliğ (Tebliğ No: 2021/47) kapsamında Bakanlığımız 2022 yılına yönelik Uygulama Rehberi'ni yayınlamıştır.

İlimiz üreticileri ve tüzel kişilikler tarafından başvuru yapılarak,

a) Tarla içi damla sulama sistemi kurulması,

b) Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması,

c) Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması,

ç) Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması,

d) Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması,

e) Tamburlu sulama sistemi kurulması,

f) Güneş enerjili sulama sistemi kurulması ile ilgili yatırımlar kapsamında %50 hibeden yararlanabilmek için başvuru ile ilgili bilgi ve 10 Ocak 2022 tarihi itibariyle başvuru dosyası ile 28 Şubat 2022 mesai bitimine kadar İl Müdürlüğümüze başvuru yapılması gerekmektedir.

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne güncel veriler ile kayıtlı olan gerçek ve tüzel kişiler başvuruda bulunabilecektir. Kolektif şirket, limited şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş olan şirketler, ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin belirtilmesi şartı ile tüzel kişilik olarak başvurabilir.

Gerçek kişiler ve yukarıda belirtilen şirketler kendilerine ait arazilerde veya yukarıda (a), (b), (c) ve (ç) bentlerinde belirtilen yatırım konularında en az üç yıl ve üzeri süreyle, (d), (e) ve (f) bentlerinde belirtilen yatırım konularında en az beş yıl ve üzeri süreyle kiralama yaparak başvuru yapabilirler. Sulama kooperatifleri, tarımsal kalkınma kooperatifleri, tarım kredi kooperatifleri ve sulama birlikleri de ana sözleşmelerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla, kendilerine ait arazilerde veya kamu arazilerinden on yıl ve üzeri kiralama yaparak tüzel kişilik olarak başvuru yapabilirler.

Hibeye esas mal alım tutarı 1.000.000-TL'yi geçemez. Hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç %50'sine hibe yoluyla destek verilir.

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında, yukarıdaki (a), (b), (c) ve (ç) bentlerinde belirtilen yatırım konularında son üç yılda, (d), (e) ve (f) bentlerinde belirtilen yatırım konularında ise son on yılda daha önce bireysel sulamaya ilişkin hibe desteği alınan yer için başvuru yapılamaz. Ancak, parselin bir kısmı için daha önce hibe desteği alınması halinde parselin kalan kısmı için yukarıdaki şartları sağlamak koşulu ile başvuru yapılabilir.

Uygulama hakkında İl / İlçe Müdürlüklerimizden bilgi alınabilecek olup, başvurular için temel kriter olan Bakanlığımız kayıt sistemlerine kayıtların yapılması/güncellenmesi hususunda üreticilerimizin dikkat etmesi gerekmektedir" görüşlerine yer verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503