banner566
banner401
banner422MHP Bilecik Belediye Başkan Adayı Hüseyin Şensoy, Pazar günü düzenlediği toplantıda birbirinden iddialı ve dikkat çekici projelerini açıkladı. Projeleri; Sosyal Hizmetler, Sosyal Yatırım Projeleri, Ticari Projeler, Sosyo-Kültürel Projeler, Ulaşım Projeleri ve Mahallelerin Sorunlarına Yönelik Projeler olarak 6 ana başlığa ayıran Şensoy, 50’den fazla irili ufaklı proje açıkladı. Ertuğrul Gazi Mahallesi’ne yeni bir gölet yapılmasından, dar gelirli vatandaşlara ücretsiz su verilmesine, Yeni Küçük Sanayinin kurulmasından, hayvanat bahçesine, Bilecik’in ufkunu açacak projeleri açıklayan Hüseyin Şensoy, “Artık kimse ‘Urfa Birecik mi, Bursa Bilecik mi’ demeyecek… Bilecik ‘Marka Şehir’ olacak, Tüm bu projeleri gerçekleştirebilmek için önce sağduyusuna inandığımız halkımıza, sonra genç ve dinamik kadromuza güveniyoruz.” dedi.

İşte Şensoy’un Projeleri:

 

SOSYAL HİZMETLERDE

- Huzur evindeki yaşlıların sosyal hayata kazandırılmasına yönelik çalışmalar yapacağız,

- Özellikle yaşlı ve engelli vatandaşlarımız için Belediye idari hizmetlerini ayaklarına götüreceğiz,

- Geliri ve sosyal güvencesi olmayan ailelere her fatura döneminde 10 ton suyu ücretsiz vereceğiz,

- Yeni binalarda engelli vatandaşlarımıza göre tasarlanacak, engelsiz Bilecik planlayacağız,

 

SOSYAL YATIRIM PROJELERİ

1.EDEBALI KÜLTÜR VE TURİZM ALANI:

Şehri marka yapacak bu projeye sözde değil, özde sahip çıkacağız, Bu alandaki projelerin hayata geçirilmesi ile Bilecik tanıtım sorununu aşacaktır,

Bu tanıtım çevre yolundan başlayıp, şehre yoğun nüfus hareketi yaşatan Üniversitemizde ve Askeri Birliklerde yapılacak tanıtımlarla arttırılacak, festivalle desteklenecektir. Turizm hareketi konusunda ilçelerle koordinasyon sağlanacaktır,

Bu proje aşağıda belirtilen hedeflerle yönlendirilecektir;

Akasyaaltı Park Alanı ve Dağıtım Noktası:

Amacımız Edebalı bölgesine yoğun bir turizm hareketi oluştuğunda tur otobüslerini bu alanda, yol kenarındaki genişliklere park ettirmek ve şehrin trafiğini etkilememektir. Genel bilgilendirme ve dağılım bu alandan yapılacaktır.

Geçit kafe ve seyir alanı: Kent ormanına geçiş asansörlü bir üst geçitle sağlanacaktır. Üst geçit kafe tarzında inşa edilecek ve seyir terası olarak da kullanılacaktır,

Edebali türbesine teleferik projesi: Eski Bilecik kalıntılarının üstünden Edebalı’ya geçiş Teleferik ile yapılacaktır, Böylece kentin modern yüzü ile tarihi yan yana getirilecektir, ziyaretçilere ise seyahatlerine ayrı bir aktivite katılmış olacaktır, Alana verdiğimiz değer tescillenecektir.

İpek yolu yürüyüş güzergahı: Alana yürüyerek gitmek isteyenler Akasya altı tesislerinden, eski imarethaneye varacaklar, korunması gereken Osmanlı mezar taşlarını görerek, eski Bilecik yıkıntıları arasındaki, arnavutkaldırımlı tarihi ipek yolunda yürüyerek geçeceklerdir,

Kentpark Seyir Terasları: Atatürk ormanında (Kent ormanı) bulunan içinde gerekli terasların oluşturulması, yürüyüş parkurlarının aydınlatılması, doğa aktivite alanları ve spor sahaları yapılması planlanmaktadır.

Tabiat tarihi müzesi: Bu alanda Mermer fosillerinden ve eski doğal kalıntılardan tabiat tarihi müzesi yapılması da planlanmaktadır.

Hayvanat bahçesi: Yediler tepesindeki Atatürk ormanı (Kent ormanı) içerisinde doğal yaşam parkı projelendirilecektir. Kent park içindeki, yol kıyısındaki çamlıklar çitler ile çevrilerek,  hayvanların dolaştığı doğal yaşam parklarına çevrilecektir.

Edebalı Türbe Ziyaret Alanı: Edebalı kültürünü ve Ahilik geleneğini anlatan çalışmalar ve canlandırmalar yapılacaktır, Şeyh Edebalı’nın kişiliği, devlet adamlığı, din alimliği, ahilik misyonu ön plana çıkartılarak, yapılacak festival ile tanıtımı sağlanacaktır.

Kuruluş ve Ahi Kültürü Müzesi: Türbede küçük bir Türk – İslam Müzesi, Osmanlı Kuruluş Müzesi olacaktır.  

Hamsu Deresi Islahı ve Otoparkın Düzenlenmesi

Hamsu köprüsünün Çakır pınar köyü tarafındaki Tugay altı yanı kademeler halinde doldurulup, dere ıslah ve düzenlemesi yapılacak, küçük bir gölet, park, otopark ve sosyal tesislerle mevcut alana giriş İŞKUR önünden eski köprüye inen yoldan sağlanacaktır. Bu noktadan sonra parklar kademe kademe yükselirken, her kademede bir şelale oluşturulacaktır. Şelale Park ile birlikte önemli bir yaşam alanı inşa edilecektir.

Edebalı Yolu Ticaret Alanı:

Edebalı yolundaki evlerine Türk mimarisine uygun motifler kullanılarak, dış cephe restorasyonu yapanlara Ticari Ruhsat verilecektir. Bu şekilde dış cephede, boya tarzıyla, kapı ve doğrama tarzları ile eski kent görüntüsü yakalanacak, Yapılacak tüm onarım ve yenilemelerde bu tarz desteklenecek.  Bu proje öncelikle 

- Dutluk Sokak, Refik Öztürk Caddesinde

- Şerefiye sokak ve Edebali sokağında

- Bahar sokak ve Belediye sokakta uygulanacaktır,

Bu projenin en ağırlıklı konularından biri olacaktır.

Yeni bir turizm amaçlı tarihi ticaret alanı oluşturulacaktır.

Türbeye günün her saati ulaşabilmek için Şeyh Edebali Türbe yolunun tamamı tarihi dokusuna uygun bir şekilde aydınlatılacaktır.

Osmangazi Evi: Sit alanı dışında, vadiye hakim bir ev temin edilerek, Bina projelendirme desteği ile Türk mimarisine uygun öğelerle restore edilecektir. Bölgenin Harekât merkezi olacaktır.

Bina ziyaretçi bilgilendirme, alanda çalışanları barındırma amaçlı kullanıma açılacaktır. Etnografya müzesi: Bina giriş katında küçük ölçekli bir etnografya müzesi oluşturulacak ve ipek böcekçil iği, Yörük kültürü vb. ilimize özgü değerler ile ilgili eserler sergilenecektir. Bu  müzeler ile bölgenin tur operatörleri için cazibesi arttırıldığı gibi kültürel mirasa da sahip çıkılacaktır.

Bilecik Kent Kalesi ve Arkeopark Projesi: Osmanlı Dönemi - Geç Bizans Dönemi arkeolojik kazıların devam ettirilmesi, tarihi şehir yerleşiminde kazıların arkeolojik park alanı olarak korunması sağlanacaktır,

Mevcut kazı alanlarında doğal tahribatı durdurmak, tarih katliamına son vermek için Üniversite ile proje geliştirilecektir,

Kale kazılarının üniversite işbirliği ile tamamlanması ve bu tarihi değerlerin Bilecik kültür mirasına katılması sağlanarak şehrin tarih dokusu canlandırılarak turizme katkısı sağlanacaktır

Kentimizde tescilli yapıların proje ve restorasyon desteğinin sağlanması öncelikli hedefimizdir.

 

 2. ERTUĞRUL GAZİ GÖLETİ PROJESİ

Ertuğrul Gazi mahallesinde, Abbaslık Köyü yolunda, 400m su üstü kotu olan 15 m maksimum derinliği olan yeni bir gölet yapılarak yürüme mesafesinde yeni bir sosyal yaşam alanı oluşturulacaktır.

Gelecekte şehrin su ihtiyacına potansiyel rezerv kaynağı bu göletten sağlanma imkanı olacaktır.

Bölge zemini su tutma özelliği ve çevre jeolojik özelliği nedeniyle bu gölet alanında kumsal oluşturulabilir, Alan bataklıklaşma tehlikesi taşımayacaktır, Su sporları merkezi burada oluşturulacaktır,

Ertuğrul gazi Mahallesi Gölet’i ve Sosyal Tesis Alanları

1.Kamping, karavan ve piknik alanları,

2.Spor alanları,

3.Kafeterya ve restoran alanları

4.Yürüyüş yolları,

5.Kumsallar, su ve doğa sporları alanları,

6.Otopark alanları,

yapılması planlanmaktadır.

 

3. KARASU VADİSİ FUAR ALANI VE KÜLTÜR PARKI

Karasu vadisinde uygun bir alanda Bilecik tanıtım fuarlarını düzenlenmesi, Kültürpark ve fuar alanı oluşturulmasına çalışılacaktır. Ülkemizde mermer ve seramik sektöründe önemli bir yere sahip olan kentimize bir fuar alanı kazandırılarak Bilecik iline ait marka değerlerimiz ve yöresel ürünlerle ilgili çalışmalar planlanmaktadır.

4. 1299 KURULUŞ VE 1923 KURTULUŞ BİLECİK PANORAMA MÜZESİ

Bahçelievler mahallesinde yapılması planlanan kent müzesinde; Kurtuluş savaşı dönemini kapsayan kurtuluş müzesi ve Osmanlı Devletinin Kuruluş dönemini anlatan Panorama Müzesinin yer alacağı çok amaçlı bir  gezi alanı olarak planlanmaktadır.

Tugayın dış duvarına, Kültür kongre merkezinin iç duvarlarına, Edebalı’ya inen yolun üstündeki duvarlara, Yeni yapılacak otogarda yerel ürünler satış ve tanıtım biriminin duvarlarına kuruluş ve kurtuluş savaşı rölyefi yapılarak tarihi canlandırma yapılacaktır.

 

TİCARİ PROJELER

1.YENİ GARAJ VE ALIŞVERİŞ MERKEZİ ALANI

Yönetime geldiğimizde bu projeyi Belediye ve Halk ortaklığı şeklinde yapmayı planlıyoruz, öncelikle çarşı esnafı destekli AVM projesinin yanında Bilecik Otağı kurularak, Aile ekonomisine yönelik çalışmalara ve yöresel ürünlere yönelik merkez yapılacaktır.

2. YENİ KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ

Mevcut küçük sanayi sitesi korunacak, çevre yolu kenarına, Belediye,  küçük sanayi esnafı ağırlıklı olmak üzere, ortak girişim ile yeni bir Küçük Sanayi Sitesi kurulacaktır.

3. KOZAHAN GENÇLİK MERKEZİ

Mevcut Koza birlik binalarının kullanılması planlanmaktadır.

Tescilli koza fabrikasının ipek ürünlerin üretimi için atölye yapılması kültür-sanat akademisi kurulması, Üniversite destekli Moda enstitüsü ve Aile ekonomisine destek projesi kapsamında üretim ve satış mekânları oluşturulması, İznik çiniciler çarşısı yapılanmasında ki gibi, Tarihi çarşı yaratılması amaçlanmaktadır.

4. JEOTERMAL ARAŞTIRMALAR, KAPLICA VEYA HAMAM PROJESİ

Bilecik civarındaki ve Edebali vadisindeki sıcak su potansiyeline bağlı sondaj çalışmaları yapılacak, bulunması durumunda termal tesis olanakları araştırılacaktır. Bulunamaması durumunda Türk mimarisine uygun olarak yeni Bilecik hamamı yapılması planlanmaktadır.

5- 3. OSB PLANLANMASI

Yeni organize sanayi bölgemizin oluşturulması çalışmalarına katılınacak ve sanayiciye tanıtıcı toplantılar düzenlenecektir. Bu alanda Bilecikli müteşebbisin taleplerini de karşılayabilecek küçük parsellerinde oluşturulmasına dikkat edilecek, Kadın işgücü istihdam edebilecek sektörlerin yatırım yapması ile ilgili özel çalışmalar yapılacaktır,

Çalışmayan tesisler ile ilgili çalışmalar yapılacak, bölgenin potansiyelleri fuar ve organizasyonlarda anlatılacak, Sanayici Bilecik iline davet edilecektir,

Sanayicimizin ağırlıklı kendi yönetimlerini kurmaları yönündeki destekler artacak, Bunaltıcı ve zorlayıcı talepler ile gidilmeyecek, Sanayicimizin Bilecik hemşerisi olmaktan mutlu olmalarını sağlayacağız,

6. KANALİZASYON VE ARITMA TESİSLERİ

İlimizde sıkıntılı olan kanalizasyon sistemi revize edilerek iyileştirilecektir.

Yurt içi ve yurt dışı çevre fonları: Bu kaynaklardan azami ölçüde yararlanmayı, Kanalizasyon ve atık su arıtma tesisini hayata geçirmeyi hedefliyoruz,

Yer Altı Çöp Konteynerleri Projesi: Yeni imar alanlarında, ana arterler ve yoğun olan noktalara, şehir estetiğine uygun, standart konteynerlerin görüntü kirliliğinden uzak, kullanımı daha rahat ve daha hacimli olan Yer Altı Konteyneri yerleştirilecektir. Çöp konteynerlerinin yaşam alanlarındaki görsel ve iç karartıcı kirliliğini, pis koku ve bakteri yaymasını, insan sağlığına ve doğaya zarar vermesinin önüne geçeceğiz. insanlarımızın daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda yaşamalarına imkân sağlamak için bu proje geliştirilmiştir.

7. ESNAF SARAYI – OTOPARK

Mevcut otogarın duble yol kenarına indirilmesi ile bu alanlarda üst katları otopark bir katı ilçeler arası ulaşımı sağlayan terminal  ve alt katları çarşı alanı olan büyük bir kompleks çarşı şehre kazandırılacaktır.

Proje gerçekleşmesinde Belediye – Esnaf ortaklığı anlayışımız değişmeyecektir.

8- ŞEHİR KONAKLARI

Belediyenin lojmanlarının bulunduğu alanda belediye, Şelale park arkasındaki tepede, Türk mimarisini yansıtan yapılardan oluşmuş,  kafe, restoran, butik otel vb. işletmelerin yapılabileceği bir alan oluşturacağız,

Güngörmüşler Konağı: Emekli üyelerimiz engin bilgi ve deneyim paylaşımlarını gerçekleştirecekleri ortamlar sunacağız. Grup olarak da daha güzel vakit geçirmek isteyen değerli emeklilerimize hoş bir mekan yapılacaktır.

Taziye – Bayram Evleri: Anadolu geleneklerimizde yer alan taziye ziyaretleri özellikle kırsal kesimde yaşayan geniş ailelerde sıkıntı yaşatmaktadır. Bu evler aynı zamanda dini bayramlarda ailelerin bayramlaşma merkezi olarak da kullanılacak.
Demokrasi evi : Sivil Toplum Kuruluşlarının faaliyetlerinin bir noktadan yürütülerek , ortak kullanıma sunulacak DEMOKRASİ EVİ yapılacak. Küçük derneklere Bilecik Evinin yanı sıra 2. Bir mekan oluşturulacak.

Oyuncak Müzesi: Bu alanın her kesime hitap etmesi ve kültürel yönlerinin güçlendirilmesi için oyuncak müzesi oluşturulacaktır

9- KENTSEL DÖNÜŞÜM

Bölgesel olarak yeni imar revizyonları yapılacak, 18 uygulaması ile arsa kayıpları en aza indirilecek, ada parsellerin büyümeleri teşvik edilecek, alan kayıplarına inşaat kat artırımları ile destek olunacaktır.

Gökyüzü günümüzde kimseden sakınılmıyorken, yani kat sayısı keyfi artırılabilirken, bundan yer sahiplerinin yararlanamayacağı, attıkları imzalar ile teslim alınmaya çalışıldıkları projeler durdurulacaktır,

 Ortaya bir rant çıkacaksa gerçek sahibi olan mülk sahipleri kazanacaktır. Bunu sağlamadığı sürece yapılmak istenen Kentsel Dönüşüm Planı Uygulama yöntemine karşıyız.

 

 SOSYO – KÜLTÜREL PROJELER

1.KADINLARA YÖNELİK SOSYAL DESTEK PROJELERİ:

Bilecik el sanatları ve hediyelik eşya Bilecik hatırası ürünlerin üretiminin arttırılması ve ev hanımlarımızın ekonomiye katkıda bulunmalarına imkan verilecektir.

İşgücü evleri projesi el sanatlarının unutulmadan gerçekleşmesinin sağlanması ve Bilecik bezi ve el işleri üretimi için kurslar geliştirilerek atölyelerin kurulması planlanmakta ve bu konunun teşvik edilmesi düşünülmektedir.

Bunları e-satış sitesi yardımıyla, Edebali yolu ticaret alanında ve yeni otogar içindeki otağ alanında satışlarının yapılması planlanmaktadır.

2. İMECE EVİ:

Kıyafet, gıda ve kırtasiye destek mağazası açılacaktır ve gönüllü yardımlarıyla da ek proje finansmanı sağlanacaktır. İhtiyaç sahiplerine onların gururlarını incitmeden hareket edilecektir. Yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın aşağıda belirtilen hizmetler “İmece Evi” projesi ile ayaklarına götürülecektir. Belediyemiz gelirlerinin belli bir kısmını sosyal sorumluluk gereği olarak yardım işlerine ayıracaktır.

Belediye kart projesi: Dar gelirli, ihtiyaç sahibi hemşerilerimize ve öğrencilere kuracağımız bu birimden aylık ihtiyaçlarını temin etmeleri amacı ile bir kart verilecektir. Bu kart ile anlaşmalı esnaflarımızdan indirimli alış veriş yapmaları da sağlanacaktır. 

Sosyal Market Projesi: İlimiz sınırları içinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine ücretsiz hizmet verecek olan “Sosyal Market” hayır severler ile ihtiyaç sahipleri arasında köprü olacaktır.

Eşya Yardımları Projesi: Kullanılabilir durumda ikinci el eşyasını bağışlamak isteyen hayırseverlerin bağışları belki evinde yatacak yatağı olmayan, oturacak koltuğu olmayan beklide yemeğini koyacak bir dolabı bile olmayan vatandaşlarımız için hayati değer taşımaktadır. Bu anlamda halktan aldığımız güçle yine halka hizmet verilecektir.

Kitap ve Oyuncak Kumbaraları: Bu markette oluşturulacak kitap ve oyuncak kumbaraları ile çocuklarımıza paylaşım ve sosyal yardımlaşma kültürü aşılanacaktır.

Yakacak Yardımı Projesi : Belediyemiz ve  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı işbirliği ile birlikte hareket edilecek, Belediyemiz tarafından da temin edilen yakacak yardımı yapılacaktır.  

Eğitim Yardımları Projesi : Her yıl eğitim dönemi başında İlimiz dahilindeki okullarda eğitimleri devam eden öğrencilerimize, okul müdürlüklerinden alınan mevcut bilgileri doğrultusunda  ihtiyaç sahibi öğrencilere kırtasiye yardımı yapılacaktır. Bu yardım her yıl bu konuda Bilecik Ticaret Sanayi Odasının yaptığı çalışmaya katkı sağlanarak geliştirile bilinir.

Çamaşır Yıkama Hizmeti Projesi: İhtiyacı olan vatandaşlarımıza ve öğrencilere yönelik bir uygulama olacaktır. Aynı birimin Şeyh Edebali Üniversitemiz bünyesinde de kurulması planlanmaktadır.

 

3. GENÇLİĞE DÖNÜK PROJELER

Bilecik Evi: Belediyece tahsis edilmiş iki koordinatör, 1 ulaşım aracı, çalışma odaları, toplantı odası, malzeme deposu birimlerinden oluşacak şekilde eski “Kültür Merkezi” düzenlenecektir. Gençler burada oluşturulan Gençlik Meclisi aracılığı ile sorun ve isteklerini Belediye Meclisine düzenli olarak aktaracaklardır, Gençlik Meclisi Başkanı, Belediye Meclis toplantılarının fahri bir üyesi olacaktır.

Gençler bu binayı meslek edindirme ve kurs faaliyetlerinde,  tiyatro, folklor gibi kültürel aktivitelerde, sosyal veya amatör spor amaçlı faaliyetlerinin koordinasyonunda kullanacaklardır. Bu işler için, kısa süreli faaliyetler için dernek kurmak gibi bir külfet içine girmeyecekler, kurulu bulunan derneklerde aktiviteleri için bu alandan yararlanacaklardır.

Çağdaş yaşamın gereği olan her türlü organizasyon yanı sıra bu binada - Kent Meclisi

- Kadın Meclisi

- Çocuk Meclislerinin de oluşması ve çalışması sağlanacaktır.

Üniversite gençliğine yönelik olarak Üniversite içi gençlik merkezi projesi ve Üniversite destekli Bilim deney merkezi (Bilim Okulu) çalışmaları için destek verilecektir.

 

4. BİLECİK ŞEHİR TİYATROSU: 

Tiyatro festivalinin ağırlıklı olarak yerel ve amatör gruplarla yapılması sağlanacaktır. Okullarda tiyatro kollarının kurulması ve üniversite gençliğinin tiyatro eserlerinin yazılması ve oynanması teşvik edilecektir. Bu faaliyetler her yıl ulusal düzeyde bir kültür festivaline dönüştürülecektir.

Kültür Merkezi amacına uygun bir şekilde kullanılacaktır,

Yerel yetenek, folklor ve müzik yarışmaları yapılacak, yerel sanatçıların tanınması sağlanacak, yapılacak etkinliklerde öncelikli olarak sahne almaları sağlanacaktır.

Amatör şehir korolarına destek verilecektir.

Cumhuriyet ve Dini Değerlerinin Anlatılacağı “Masal Okulu” Projesi: Drama şeklinde hazırlanacak bir programla çocuklara masallar anlatılacak. Anlatılan kahramanların kimliklerine bürünecek eğitmenler, anaokulu ve kreşleri ziyaret edip masal saati uygulaması başlatacak.
Engelli Sanat Merkezi :Engellileri evlerinden çıkararak sosyal ortama sokmak için yeni bir merkez kazandırılacak. Engellilerin engel durumlarına göre farklı sanatsal aktiviteler gerçekleştirilecek.
Görme Engelliler İçin Gazete, Kitap Okuma Makinesi; Görme engellilerin günlük gazeteleri takip edebilmelerini amaçlayan kitap okuma makinesi ilk olarak  kültür merkezimizde  hizmete girecektir

 

5. BİLECİK EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI’NIN KURULMASI:

Yarınlarımızın teminatları olan öğrencilerimize ve okullarına yönelik eğitim kalitesinin artmasını sağlamak için gereken işbirliği ile desteğin sürdürülmesini Belediye öncülüğünde kurulacak Bilecik Eğitim Vakfı ile sağlayacağız,

Üniversitemizin sorunlarının aşılmasında vakıf gereken çalışmaları yaparak, İlin Üniversite kenti kimliğine yönelik alt yapıları oluşturacaktır.

Bilecik Belediyesi, eşrafının ve sanayicisinin kuruluşunda yer alacağı vakfımız; ihtiyaç sahibi öğrencilere sağlayacağı burslar verecek, okullarımızın fiziki ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olacaktır.

Şehrin tanıtım faaliyetlerinde başrolde olacak, öğrenciyi ve askeri sadece para kaynağı gören anlayış yerine; onları Bilecik gönüllüsü yapacak faaliyetler organize edecektir.

Vakıf hiçbir zaman politika malzemesi yapılmayacak şekilde, Bilecik sevdası gönüllülerinden oluşturulacaktır,

 

6. ENGELLİLER İÇİN YARDIM PROJESİ VE ENGELLİ TAKSİ:

Belediyemiz bünyesinde engelliler bürosu oluşturulacak olup,  Sosyal Belediyeciliğin bir gereği olan dezavantajlı kesimler kapsamında yer alan kitlelerin sosyal hayata adaptasyonunun sağlanması amacıyla çeşitli etkinlikler ve yardımlar yapılacaktır.

Bu amaçla ilimizdeki tüm Mahalle Muhtarlıklarıyla ve STK’ larla koordineli çalışılacaktır.

Engelli vatandaşlarımıza hizmet verecek onların hayatlarını kolaylaştırması hedeflenmektedir.

Hasta, yaşlı, engelli ve dar gelirli vatandaşlarımızın, Belediye idari işlerinin evlerinde görülmesi veya zahmetsizce belediyeye ulaşmaları sağlanacaktır, bu konuda bir birim oluşturulacak ve “Alo Belediye Hattı” ile koordinasyon sağlanacaktır.

 

7. BİLECİK ARAMA KURTARMA VE DOĞA EKİBİ:  (BAKUT)

 

Her ne kadar sigorta firmaları kabul etmese de deprem yönünden şanslı bir ildeyiz. Ancak deprem maalesef ülkemizin değişmez bir gerçeğidir.

Hem bu konuda hazırlıklı olmak, Hem de doğa sevgisini gençlerimize aşılamak, doğal güzelliklerimizi tanıtmak, yürüyüş, bisiklet, rafting rotaları belirlemek, gençleri zararlı alışkanlıklardan korumak amacıyla Belediye destekli bir arama kurtarma ekibi kurulacaktır.

Bu ekip üniversite ile kent gençliğini kaynaştıracak, bunun yanı sıra Bilecik Mermerciler Derneği gibi meslek örgütlerinin desteği sağlanacaktır.

 

8. BİLECİK SPOR VE AMATÖR KULÜPLER:

Amatör spor dallarının altyapı yatırımları yapılacak. Okullar arası müsabakalar, sokak turnuvaları düzenlenecek, amatör spor kulüpleri desteklenecektir, Bu amaçla Belediye kadrosunda Spor Eğitmenleri istihdam edilerek, gençliğe yönelik projelerin organizasyonlarında çalıştırılacaklardır,

Gerçek manada amatör bir altyapı ile birlikte,  Bilecik ve İlçelerinde yaşayanların çocuklarından oluşan ve kurumsal bir yapıda örgütlenen Bilecik Spor Kulübü Futbol Takımının da profesyonelliğe geçişi konusunda her türlü destek sağlanarak Bilecik Spor eski özlenen günlerine geri dönecektir,

9. CAN SUYU PROJEMİZ:

Geliri ve sosyal güvencesi  olmayan ailelere fatura döneminde 10 ton suyu bedelsiz verecek, fakir ailelerimizin omzundaki yükü azaltacağız. Can Suyu vereceğiz, Çok değer verdiğimiz Şehit ve Gazi Ailelerinden su tüketim bedeli alınmayacaktır.

10. ÇOCUKLARA DİŞ KLİNİK HİZMETİ;

Belediyemiz 0-9 yaş arası çocuklar için hem koruyucu hekimlik, hem de ortodontik problemler yaşayan çocuklar için klinik hizmeti ücretsiz olarak verilecektir.  Hizmetteki amaç çocuklarda oluşan diş dizisi bozukluklarının erken teşhisi ve yapılabilecek tedavilerin klinik düzeyinde belediyemiz bünyesinde sağlamaktır, Bu tedavilerin yanı sıra ağız hijyeni ve koruyucu hizmetlerin bu yaş grubuna ücretsiz verilmesini amaçlamaktayız.

11. BELEDİYE TAŞERON İŞÇİLERİNE SENDİKA:
Belediyenin Hizmet Birimlerinde çalışan taşeron işçiler toplu iş sözleşmesi  ile teşmil ilkesi kapsamında sendikalı yapılacak. Bütün sosyal hakları kendilerine verilecekdir. Halen çalışmakta olan İnsanların Ekmeğiyle oynamak gibi anlayışımız asla olamaz.

 

ULAŞIM PROJELERİ

1.ŞEHİRİÇİ KAVŞAKLARIN AZALTILMASI, KAVŞAK DÜZENLEMELERİNİN YAPILMASI:

İnsanımızın hayatını tehlikeye atan bütün hatalı kavşak ve yol kusurlarını Karayolları Genel Müdürlüğü ile ortak çalışmalarla ve Belediye olanaklarımızla her türlü önlemi alacağız.

Şehirle ilgili tüm taleplerimizi, her ortamda, yılmadan, usanmadan sonuçlanana kadar anlatacağız.  

Öncelikle Toki¸ Şeyh Edebalı Kültür ve Kongre Merkezi ve Küçük Sanayi Bölgesindeki kavşaklarda ihtiyaç duyulan gerekli düzenlemelere gideceğiz.

Mevcut alt geçit uygulaması ile Küçük Sanayi Sitesi resmen köreltilmiştir.  Organize yönünden gelen araçların siteye girebilmesi için gerekli düzenleme ve işaretlendirmeleri yapacağız.

Işıklarda zaman kaybını azaltıp, yeşil dalga uygulamasının trafiğe göre değişimli olması için çalışacağız.

2.MİNİBÜS HATLARINDA HİZMET KALİTESİNİN ARTIRILMASI:

Minibüslerin sorunları ortaklaşa yapılacak çalışmalar ile çözüm yolları aranacak, Hem minibüs esnafımıza, hem de vatandaşımıza faydası olacak ortak akıl çalışmaları yapılacaktır.

Hat hizmet kalitesini arttırıcı çalışmalar yapılacaktır. Burada araç takip sistemi ve araç içi kameralarla hizmet standartlarının yükseltilmesi için teknik destekler verilmesi hedeflenmektedir.

İşçi servislerimizin şehir merkezindeki kalkış noktaları üstü kapalı hale getirilerek korunma sağlanacaktır.

 

3.YENİ İMAR YOLLARI:

Yeni imar planlarında yolların daha geniş ve güvenli olması sağlanacak, yürüyüş ve bisiklet yolları oluşturulacaktır. Gençlerimizin güvenle bisiklet kullanabilmeleri için mevcut yollarda da güzergah çalışmaları yapılacaktır.

Şehrin trafiğini rahatlatmak ve yeni cazibe alanları yaratmak için yeni bir çevre yolu güzergahı belirlenecektir.

4.OTOPARK PROBLEMİ ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ:

Hamsu deresi düzenlemesi ve mevcut otogardaki projelerimizin yanı sıra tüm yeşil alanlarda, hali arazilerde yapılan düzenlenmelerle,  hem yeşili koruyacağız, hem de otopark alanları oluşturacağız.

Otoparklar yapılana kadar trafik düzenlenmesini yeniden yapacağız.

Belediye olanakları dahilinde veya özel müteşebbis katılımıyla günümüzün modern teknolojik çözümlerini kullanan katlı ve açık otoparkların projelendirilmesi ve hayata geçirilmesi konusunda çalışmaları destekleyeceğiz.

 

MAHALLELER’E YÖNELİK SORUNLAR VE PROJELER

Mahalle Konakları ve Muhtarlar: Muhtarlar Belediye meclisinin Fahri Üyesi olacaklardır. Muhtarlara teknolojik altyapı desteği verilecek, Mahalle Halkının çoğunluğunun karşı çıktığı hiçbir proje yapılmayacaktır.

Mahalle konaklarında veya sosyal destek binalarında okuma yazma kursları, Kadınlara ve gençlere yönelik meslek edindirme kursları yapılacaktır. Yaz aylarında çocuklara yönelik olarak resim, müzik vb. sanatsal kurslar, meslek edindirme kursları ve dil kursları açılacaktır.

Mahalle muhtarlarının koordinasyonu ile halkımızın sorunlarının dinleneceği haftalık ve aylık toplantılar düzenlenmesi sağlanacaktır.

Bu toplantılarda belediye çalışanları halkın sorunları ile ilgili toplantılarda halkın ayağına gidecekler, toplantılara katılacaklar ve sorunlarına çözüm üreteceklerdir.

Mahalle konağı olmayan mahallelerde de faydalı bir mimari proje ile insanların yaşamına katkı sağlayacak belirtilen yaşam alanları oluşturmak hedeflerimizdendir.

 

Bunların dışında acil olarak mahallelerimizde;

- Her mahallede yeşil alanlar, spor alanları, çocuk oyun alanları, Mahalle konakları, yaşam alanları gözden geçirilerek eksikler tamamlanacak, ayrıca bu alanlarda açık hava satranç köşeleri oluşturulacak, ayrımcılık yapmadan hizmet götürülecektir.

- Öncelikle mahallelerdeki yetersiz kanalizasyon hattı revize edilecek, bağlantıları yapılacak, fosseptik çukurlarına ihtiyaç bırakılmayacaktır.

-  Yağmur sularının tahliyesi ile ilgili, acil çalışmalar yapılacaktır.

-  Çakırpınar köyü yolundan Pelitözü göletine doğru yürüyüş ve koşu parkuru oluşturulacaktır.

-  Her mahallede Semt pazarı ve çarşısı kurulması hedef projelerimizdendir.

-  Ertuğrul gazi mahallesinde yapılması planlanan gölet projesine bağlı yürüyüş yolları ve bisiklet yolları oluşturulacaktır.

- Kent orman bağlantısı aydınlatma ve spor tesisleri ve mesire alanlarının oluşturulması hedef projelerimiz içinde planlanmaktadır.

- Şelale park ve devamındaki alanın düzenlenerek gezi alanları ve sosyal tesisler oluşturulması, ışıklandırma ve peyzaj çalışmaları yapılarak Kale görünümlü seyir alanları oluşturulması planlanmaktadır.

- Uygun yerlerde, belirli saatlerde şehir içi yayalaştırma çalışmaları yapılarak trafik sorunu çözümü ve Meydan projesi ile yaşam alanlarının arttırılması hedeflenmektedir.

- İstiklal mahallesinde bulunan Seven çarşısının hâlihazırda iyileştirilmesi ve tarihi dokuya uygun bir şekilde düzenlenerek yenilenmesi, esnafın görüşüne başvurularak projelendirilmesi hedeflenmektedir.

- Osmangazi mahallesinde Toki bölgesinde Alışveriş yapılacak bir çarşı kurulacak Spor ve yürüyüş parkurları oluşturulacaktır.

- Osmangazi mahallesinde mevcut asfaltta, karayollarınca ankrajla durdurulan kaymaya sebep olan su yüzeye çıkartılarak, vatandaşın yararlanması sağlanacaktır, Böylece bölgedeki heyelan tehlikesi de önlenecektir.

- İstasyon mahallesinde temizlik işlerinin bulunduğu yer kaldırılacaktır.

- Ertuğrulgazi Göleti kapsamında yapılan düzenlenmelerde Kanalizasyon çalışması ile Dalakderesi boyunca gelen lağımların pis koku yayması önlenecektir. Yapılmayan mahalle konağı bizim dönemimizde yapılacaktır.

- Orhangazi mahallesinde Karasu kenarındaki su deposunun tekrar halk için düzenlenip mesire yerine dönüştürülmesi, İlkokul bahçesinin düzenlenmesi ve çocuk parkı yapılacaktır.

- Hürriyet mahallesindeki yetersiz ışıklandırma ile ilgili çalışmalar yapılacak, mahalle sakinlerinin güvenli bir şekilde ulaşımı sağlanacaktır.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
misafir 6 yıl önce

demirelvari

Avatar
misafir 6 yıl önce

taziye ve bayram evlerini biraz acarmisiniz huseyin bey şayet bu evler cem evleri mi ?

Avatar
Ali GÖÇDÜ 6 yıl önce

bu projeler hayata geçirilebilirse bilecik için gerçekten hayırlı olur.. bazı eksiklikler var.. şahsen ben başkan olsam yapacağım ilk icraat belediye hizmet binası içindeki bütün kapıları kaldırmak olurdu. kapılar ardında hizmet verilmeyecek. başkanımıza tavsiye ederim. 15 günde yada ayda bir halk günleri düzenleyin.. bütün belediye çalışanları orada hazır olsun ve halk derdini ilk ağızdan muhatabına söylesin.. mahalle muhtarları belediye meclis üyeleri gibi değerlendirilsin ve dinlenerek muhatap alınsın. halk için hizmeti halk ile birlikte verin. herşey şeffaf ve ortada olsun.. ihaleler bile halk huzurunda yapılsın..sık referandumlar yapın. hizmet önceliklerini halkımız belirlesin..halkımız için halk ile el ele yerel yönetim hizmeti verilmesi sağlıklı ve güçlü bir yapı oluşmasını sağlayacaktır..

Avatar
Başkanlık size yakışır 6 yıl önce

Belediyecilik dediğin böyle yapılır. Her zaman yanındayız başkan

Avatar
Bilecikli Müh. 6 yıl önce

bunların hepsini 5 senede mi yapıcakmış kusura bakmayın ama inandırıcı değil belediye bütçesi 60 milyon tl bu projeler 1 milyar tl tutar nerden baksan ki hangi ara yapılıp bitecek ne yazık ki inanmadım geçmişte akp de dedi şunları yapıcam diye ama yapamadılar sonu hüsran ne yazık ki bu projelerin yyüzde 80 i hasır altı edilicek ya da işimiz yarım kaldı devam etmemiz lazım diycekler çünkü projelerin tahmini bitiş sürelerini göremedim. yanlı değilim sadece fikrimi objektif olarak söyledim seçilen belediye başkanına şimdiden hayır olsun dilerim.

banner524

banner92

banner503

banner520

banner620

banner390

banner592

banner510