banner716
banner401
banner422

BİLECİK'E MÜJDE!
 Cafer Elmas

Bilecik'in önünü açacak ve adeta turizm patlaması yaratacak yaklaşık 200 milyon değerinde dev proje “Bilecik Alan Başkanlığı”nın Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan onaylanarak Başbakan Ahmet Davutoğlu'na imzaya sunulduğu öğrenildi.

Türkiye'de ilk olarak Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile başlayan alan başkanlıklarının ikincisinin Bilecik - Söğüt Alan Başkanlığı olarak uygulanması için girişimler olumlu sonuç verdi.

Projenin onaylaması durumunda, Osmanlı’nın kurulduğu ve Kurtuluş Savaşı’nın en önemli mücadelelerinin verildiği tarih kenti Bilecik’te ‘Bilecik - Söğüt Alan Başkanlığı’ kurulacak ve ilimizin tarihi, sosyal, kültürel, coğrafi, doğal ve sanatsal değerleri bu başkanlık tarafından korunup geliştirilecek.

Doğrudan Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olacak Alan Başkanlığının hayata geçmesiyle birlikte ilimize ilk aşamada 200 milyon lira değerinde yatırım yapılacak ve yeni istihdam alanları oluşacak.

İlk gündeme getiren Prof. Dursun olmuştu

Konu ilk olarak,  Şeyh Edebali Üniversitesi tarafından düzenlenen Tarih ve Kültür Sohbetleri’ne katılan Kültür ve Turizm Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun tarafından gündeme getirilmişti. Dursun Çanakkale örneğini vererek Bilecik'te de alan başkanlığı projesinin hayata geçirebileceğini söylemişti. Müsteşar Haluk Dursun yaptığı konuşmada, kuruluş ve kurtuluşun beşiği olan Bilecik'in tarihi değerlerinin ortaya çıkarılabilecek gönül projesinin yapılabileceğini ve bu projenin başına da Üniversite’nin Kurucu Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan'ın getirilebileceğini belirtmişti.

Dursun, “Söğüt ve Bilecik gerçekten bir tematik açık hava müzesi. Buraya eğer o altyapıyı verirseniz bu yapılanma Türkiye’de Çanakkale’den sonra çok da güzel bir başlangıç olur. Kuruluş ve Çanakkale arasında o tarihi bağlantı da çok hoş. Buna en azından şimdi gönül mesaisi vermeye başladık. Bu akşam burada ilk beyanı oldu. Azmi Hocam, buradaki cevheri, o enerjiyi benden çok daha iyi biliyor, görüyor. Bunun üzerinde gönül birliği yaptıktan sonra inşallah mesai birliği de yapmayı temenni edelim” demişti.

Boş durmadılar

Müsteşarın bu açıklamalarının ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir, Milletvekili Halil Eldemir, Belediye Başkanı Selim Yağcı ve Şeyh Edebali Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan ortaklaşa çalışarak bu jestinin peşini bırakmadılar. Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın Bilecik'e yapımı süren “Yaşayan Osmanlı Adası” projesinin üzerinde durulması ve yapılan girişimler sonuç verdi ve proje Bakanlıktan Bilecik’e müjdeli haber geldi. Bakanlığın Bilecik- Söğüt alan başkanlık projesini onayladığı ve imza için Başbakana sunulduğu öğrenildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun projeyi kabul etmesi halinde, Çanakkale örneğinde olduğu gibi, Söğüt -Bilecik Alan Başkanlığının hizmete girecek ve tematik müze, açık hava müzesi ile Kurtuluş ve Çanakkale arasındaki tarihi bağlantının kurulması yönünde çalışmalar başlayacak.

Başına Azmi Hoca mı getirilecek?

Bilecik’in tarih ve turizm gelişimi açısından önünü açacak projenin başına ilimizde 8 yıllık başarılı bir dönem geçiren ve Bilecik sevgisi ve tarihi bilgisi tartışılmaz Şeyh Edebali Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan'ın getirilebileceği de iddialar arasında. Kültür ve Turizm Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun, “Benim düşüncem Azmi Hocamızın Üniversite’de yaptığı hizmetine Alan Başkanlığı yönetiminde devam etmesi. Proje için Azmi hocam ile gönül birliği yaptıktan sonra inşallah mesai birliği de yapmayı temenni ederim” demesi,  Azmi Özcan hocanın Rektörlük görevinin son bulmasının ardından Bilecik'le olan bağlarının koparılmaması açısından yürütülecek olan projenin başına getirilmesinin Bilecik kamuoyu tarafından da olumlu karşılanacağı belirtiliyor.

Turizm patlaması yaşarız

Alan Başkanlığı Projesi’nin hayata geçirilmesi ile Bilecik'in turizm patlaması yapabileceği belirtiliyor. Yıllardır tanıtım açısından turizmde yaşadığımız sıkıntıların bu proje ile sonlanarak yükselişe geçilebileceği ve Bilecik'in turizmde hak ettiği değeri alabilmesi bekleniyor.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bilecik li 6 yıl önce

Allah razı olsun harika olur Bilecik imiz için hem tanıtımına hemde mill değerlere sahip çıkma adına yerli turizm patlaması yaşar tarihi yerlerimiz gün yüzüne çıkar.

Avatar
Emre 6 yıl önce

Devletimiz çok yerinde bir kurum oluşturmuş. Bilecik'e ve bölgeye çok faydalı olacağı inancındayım. Bilecik Alan Başkanı olacak kişinin;
1. Tarihçi olması
2.Bölgeyi iyi tanıması
3.Bölgeye dair birikiminin ve hizmetlerinin olması
4.Bİleciklilerin beğenisini ve takdirini kazanmış olması
5.Bu işi hakkıyla yapabilecek donanım ve yeteneğe sahip olması gerekir.
Umarım liyakatlı bir atama yapılır.
Bir Bilecikli olarak elimi vicdanıma koyup, tarafsız bir değerlendirme yaptığım zaman Alan Başkanlığı için liyakatlı iki isim aklıma geliyor. 1. Azmi Özcan, 2. Halim Demiryürek
Bilecik'in yetkili kişi ve kurumları, Valimiz, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız ve diğer kuruluşlara bu konuda büyük sorumluluk düşüyor. Bilecikliler olarak bu tarihi fırsatı heba etmeyelim. Saygılar.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503