banner401
banner422

‘Bilecik, yatırımcılar için plastiğin kalbinin attığı yer olacak’


Kıymet Aslan

PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci, gazetemize yaptığı özel açıklamada, ‘Bilecik’in “plastik ihtisas OSB” ile yerli ve yabancı yatırımcı için plastiğin kalbinin attığı yer olacağını belirterek, Osmaneli’de hayata geçecek “Plastik İhtisas OSB”nin bölgenin plastik sanayicilerine yatırımda büyük faydalar getireceğini belirtti.

Osmaneli OSB Yönetim Kurulu ve Müteşebbis Heyeti ile karşılıklı protokol oluşturma çalışmalarının devam etiğini belirten Semerci, kısa sürede OSB alanı ile ilgili hazırlıkların tamamlanarak sektör mensuplarını PAGDER OSMANELİ Plastik İhtisas OSB’ye üye kaydetmeye başlayacaklarını da ifade etti.

Hüseyin Semerci, Bilecik Osmaneli’de hayata geçecek “Plastik İhtisas OSB”den ve bölgenin plastik sanayicilerine yatırımda getireceği faydalardan şöyle bahsetti:

“Bilecik Osmaneli Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti ve Yönetim Kurulu ile yaptığımız görüşmeler sonucu, Bilecik Osmaneli Organize Sanayi Bölgesi’nin 1 milyon 650 bin metrekarelik genişleme alanının Plastik İhtisas OSB olarak örgütlenmesine karar verilmişti. Osmaneli OSB Yönetim Kurulu ve Müteşebbis Heyeti ile karşılıklı protokol oluşturma çalışmalarımız devam ediyor. Kısa sürede OSB alanı ile ilgili hazırlıklarımızı tamamlamış olarak sektör mensuplarımızı PAGDER OSMANELİ Plastik İhtisas OSB’ye üye kaydetmeye başlayacağız. Tarafımıza verilen yetkiyle ön talep toplama işlemine üstlendiğimiz Plastik İhtisas OSB, yeni teşvik sistemi kapsamında yatırımcıya yüzde 50 yatırım indirimi sağlayabiliyor.”

‘Bilecik Osmaneli OSB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan da yatırım yeri desteği alıyor’

Hüseyin Semerci, Osmaneli OSB yönetiminin öncelikle genişleme bölgesini plastik sanayicilerine tahsis etmeye hazır olduğunu açıklaması ile birlikte Bilecik’in bölgesel-sektörel teşvik sistemi kapsamında 3’ncü bölgede bulunması açısından yatırım yerinin OSB olması nedeniyle, Osmaneli OSB’de yapılacak yatırımların 4’ncü bölge teşviklerinden yararlanabildiğinin de altını çizerek, ‘bu durum yatırımcıya birçok avantaj sağlıyor. Bu vesileyle yatırımcılar, yüzde 50 oranında yatırım indiriminden örneğin 5 milyon TL’lik bir yatırımın, süreç sonucunda 3 milyon 310 bin TL’lik kısmını geri alabilerek faydalanabilecekleri bir ortam doğuyor’ dedi.

‘Osmaneli OSB lojistik açıdan da oldukça avantajlı’

Osmaneli OSB’nin lojistik avantajlar da sunan büyüme alanının mevcut (yük ve yolcu) demiryoluna, duble yola ve yapımı devam eden “Yüksek Hızlı Tren” hattına sınır konumunda bulunmasının avantajlarından bahseden Semerci, “OSB, Yenişehir Hava Limanına 70 km, Gemlik Limanına 90 km, Bilecik’e 25, Sakarya’ya 70, Yalova’ya 90, Karasu Limanı’na 120, Eskişehir’e 120, İstanbul’a ise 180 kilometre uzaklıkta bulunuyor, buda yerli ve yabancı yatırımcılara büyük avantaj sağlıyor’ şeklindeki görüşlere yer verdi.

 “Plastik İhtisas OSB” sadece yurt içine yönelik hizmet vermeyecek

PAGDER ve PLASFED Genel Sekreteri Barbaros Demirci de, 5 kıtadan 49 ülkeden 64 plastik sivil toplum örgütünün üye olduğu bir platform olan CIPAD’ın (Dünya Plastik Dernekleri Direktörler Konseyi), 16 – 18 Haziran tarihleri arasında Brüksel’de gerçekleştirilen ilk toplantısında “Plastik İhtisas OSB”nin sektör için öneminden bahsetti ve yabancı yatırımcıyı bu OSB’lere yatırım yapmaya davet etti.

Demirci, “PAGDER sektörün ihtiyaçlarına paralel olarak tüm ülkelere örnek teşkil edebilecek bir “kümelenme modeli” geliştirdi. Vize ve Bilecik’te iki plastik şehri kurulacak ve bu OSB’ler, Türkiye’nin plastik üretim ve ihracat merkezleri haline gelecek” ifadelerine yer verdi.

Osmaneli Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için toplanmaya başlanan ön talepler hızlı şekilde devam ediyor.

Bilecik Osmaneli Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti ve Yönetim Kurulu ile yapılan görüşmeler sonucu Osmaneli Organize Sanayi Bölgesi'nin 1 milyon 650 bin metrekarelik genişleme alanının “Plastik İhtisas OSB” olarak örgütlenmesine karar verildiği belirtilirken, verilen yetkiyle ön talep toplama işlemini hızla yürütülüyor.

Plastik sanayicilerinin köklü sivil toplum örgütü PAGDER bilindiği gibi, Kırklareli Vize ve Bilecik Osmaneli'ye plastik şehirleri kurma çalışmalarına başlamış ve bu gelişmeleri geçtiğimiz aylarda gazetemizde haber yapmıştık. PAGDER, şimdi de yürüttüğü hızlı çalışmalar sayesinde ön talep toplamaya başladı.

PAGDER'in ortaklığıyla Kırklareli'nin Vize ilçesinde kurulan Türkiye'nin ilk Plastik Özel Organize Sanayi Bölgesi PAGDER ASLAN Özel Osb'de satışlar son aşamaya geldi ve inşaatların için gün sayılmaya başlandı. Bilecik'in Osmaneli ilçesinde kurulacak OSB'de ise 3 milyon metrekarenin üzerinde ön talep toplanma aşamasına gelindi. PAGDER iki ayrı proje ile plastik sanayicilerine teşvik kapsamı içinde yatırım fırsatı sunacak.

Plastik Sanayicileri Derneği PAGDER sanayicilere "plastik şehirleri" kurarak, uygun koşullarda ve yatırım teşvikleri kapsamında yatırım fırsatı sunuyor. Türkiye'nin ilk plastik özel ihtisas Organize Sanayi Bölgesi yatırımı olarak dikkati çeken PAGDER Aslan Özel Osb'de son parsellerin satışı devam ederken, fabrika inşaatlarının bu yıl içinde başlatılması için çalışmalar hızlandı.

Kırklareli'nin Vize ilçesinde 60 hektar alan üzerinde kurulan ve 120 hektar genişleme alanı bulunan PAGDER Aslan Özel OSB'de toplam yatırım hacminin 600 milyon TL'ye kadar çıkabileceği belirtildi. PAGDER Aslan Özel OSB tam doluluğa ulaştığında Vize ilçesi 10 bin kişinin çalıştığı 110 dolayında plastik fabrikasıyla plastik şehrine dönüşecek.

Bilecik Osmaneli OSB’ye de plastik yatırımcısından yoğun ilgi

PAGDER'in ikinci büyük OSB girişimi olan Bilecik Osmaneli OSB'de ise ön talep 3 milyon 252 bin metrekare olarak, 1 milyon 650 bin metrekarelik alanın iki katına yaklaştı. Ön taleplerin toplanması hızla devam ediyor."Plastik İhtisas OSB" olarak faaliyet gösterecek alanda örgütlenmenin kısa sürede tamamlandığı bölgesel teşvik yanında ayrıca yüzde 50 yatırım yeri teşviki kapsamında bulunan Bilecik OSB'nin bu özelliğinin sürmesi için girişimlerin devam ettiği açıklandı.

Bilecik Osmaneli Plastik İhtisas Osb'nin demiryolu, yüksek hızlı tren hattı, karayoluna yakın konuşlandığı, Gemlik Limanına 90, Bilecik'e 25, Sakarya'ya 70, Yalova'ya 90, İstanbul'a ise 180 km mesafede bulunduğu belirtildi.

"Plastik sanayicilerine "teşvikli yatırım" fırsatı sunmaktan mutluyuz."

Teşvik sisteminde organize sanayi bölgelerinde yapılan yatırımlar, bir alt bölgesel teşvik kademesinde değerlendirildiği için PAGDER, iki OSB yatırımıyla plastik sanayicilerine ek avantaj sunuyor.

Plastik yatırımlarının OSB dışında yatırım teşviklerinden yararlanamadığını hatırlatan PAGDER Başkanı Hüseyin Semerci, "Türkiye'nin sanayi şehirlerini, merkezlerini sektörümüzle birlikte hayata geçirmekten, plastik sanayicilerine teşvikli yatırım fırsatı sunmaktan mutluyuz. Görünen o ki; şehir içine sıkışmış, dağınık bir şekilde çalışmalarını sürdüren sanayicilerimiz, modern bir üretim alanında, kendilerine yakışır bir ortamda faaliyet göstermek istiyor. Buna vesile olan yatırımlar sektörümüzün gururu olacak" değerlendirmesini yaptı.

PAGDER'in ayrılan alanın iki katına yakın talebe ulaştığı ve genişletme çalışmaları devam eden Bilecik Osmaneli OSB, sanayicilere 4. Bölge teşviklerinden yararlanma fırsatı sağlıyor. Teşvik sistemi içinde buraya yatırım yapan bir sanayici, yatırım harcamalarının yaklaşık yüzde 65'ini geri alma fırsatı buluyor.

PAGDER Aslan Özel OSB yatırımları ise 2. Bölge teşviki kapsamında değerlendirilecek. Bu kapsamda, yüzde 50 yatırım teşvik desteği uygulanacak. Ayrıca, OSB'de yapılan inşaatlar, inşaatın bitim tarihini takip eden bütçe yılından itibaren 5 yıl emlak vergisinden ve merkezi atıksu arıtma tesisi işleten bölgelerdeki işletmeler atıksu bedelinden muaf olacak. Organize Sanayi Bölgelerindeki yapı ve tesisler, bina inşaat harcı ve yapı kullanma izni harcından da müstesna olacak.

PAGDER Aslan Özel Osb, Çorlu ve İstanbul Atatürk Havalimanı; Tekirdağ ve Ambarlı limanları; Alpullu, Durak istasyonları ile E5, TEM ve Kapıkule gibi bölgenin önemli havalimanı, karayolu, liman ve istasyonlarına, gümrük kapısına yakınlığı ile de lojistik olarak büyük kolaylıklar sunan bir konumda bulunuyor.

Bilecik, yatırım yerinin Organize Sanayi Bölgesi olması nedeniyle yatırımcılar bir alt bölge yani 4'ncü bölgedeki yatırım indirim oranlarından, ayrıca “İhtisas OSB” olması sebebiyle de, “Bölgesel Teşvik Uygulamalarından” istifade edebilecekler.

Böylece yatırımcılar yapılacak yatırımın yaklaşık yüzde 65'ini, mesela 5 milyon TL'lik bir yatırımın, süreç sonucunda 3 milyon 310 bin TL'lik bir dilimini yatırım teşviki kapsamında indirebilecek ve geri alabilecekler.

Bilecik Osmaneli Organize Sanayi Bölgesi'nde yapılacak yatırımlara Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da, yatırım yeri desteği veriyor. Halen metrekaresi 20 TL fiyatla sunulan arsalar, yüzde 50 oranında Bakanlık tarafından teşvik ediliyor.

Arsaları, bu sayede metrekaresi 10 TL bedelle plastik sektörü sanayicilerine sunma fırsatı da doğmuş oluyor. Ancak bu teşvikin süresi, Nisan 2013'te tamamlandı.  Sanayicinin bölgeye ilgisi yüksek olur ise, Bakanlar Kurulu’nun bu süreyi uzatma yetkisi ile başarıya ulaşma şansı da oldukça yüksek. Lojistik avantajlar da sunan OSB büyüme alanı, mevcut (yük ve yolcu) demiryoluna, duble yola ve yapımı devam eden “Yüksek Hızlı Tren” hattına sınır konumunda bulunuyor.

OSB, Yenişehir Hava Limanına 70 km, Gemlik Limanına 90 km, Bilecik'e 25, Sakarya'ya 70, Yalova'ya 90, Karasu Limanı'na 120, Eskişehir'e 120, İstanbul'a ise 180 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Bilecik Osmaneli Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde yerinizi biran önce alabilmek için PAGDER sizi bekliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner503

banner520

banner390

banner510

banner563