banner512
banner401
banner422
banner472

Bilecik Tehlikede
         

         Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, bölgelerin hangi derecede risk altında olduğunu gösteren deprem haritasını güncelliyor.

         Deprem Bölgeleri Haritası, hangi yerin kaçıncı derecede deprem bölgesinde yer aldığını gösteriyor.

         Haritaya göre, Türkiye'nin yüzde 96'sı deprem bölgesinde yer alırken, depremlerin olabileceği bölgeleri risk durumuna göre derecelendirildiği haritada Bilecik 1. derecede riskli bölgede yer alıyor.

         Bilecik il merkezi 1. derecede tehlikeli deprem bölgesinde yerini alırken, il genelinde son yüzyılda hasar yapıcı deprem meydana gelmemekle birlikte Bilecik’in 1956 M= 6.4 Eskişehir depreminden etkilendiği göze çarpıyor.

         Heyelan olaylarının az olarak izlendiği illerimizden birisi olan Bilecik’te Gölpazarı ve Söğüt ilçelerinde heyelan gözlemlenirken, kaya düşmesi olayının gözlenmediği ilçelerimiz olarak göze çarpıyor.

         Sakarya havzasında yer alan Bilecik ayrıca su baskını olaylarının en az yaşandığı illerimizden birisi olarak göze çarparken, deprem açısından ise son yapılan araştırmalarda 1. derecede tehlikeli bölgede yeralıyor.

         Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın bölgelerin hangi derecede risk altında olduğunu gösteren deprem haritasını güncellemesi ile Türkiye’nin deprem haritası yeniden şekillendi.

         AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, yaptığı açıklamada, şu anda kullanılan Türkiye deprem bölgeleri haritasının, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nün 1992 yılında belirlediği diri faylara göre hazırlandığını söyledi.

         Harita 1996'da hazırlanırken o güne kadar meydana gelen depremlerin gözönüne alındığını anlatan Nurlu, bunun üzerinden yaklaşık 17 yıl geçtiği için yaşanan depremleri de kapsayan yeni harita ihtiyacının ortaya çıktığını belirtti.

         TÜRKİYE'NİN DEPREM HARİTASI YENİLENİYOR

         Bu çerçevede AFAD'ın koordinesi ve öncülüğünde, DASK'ın katkıları ve ODTÜ, Kandilli Rasathanesi ile MTA uzmanlarının işbirliğiyle yeni bir çalışma başlatıldığını vurgulayan Nurlu, yeni haritayı 15 kişilik uzman ekibin hazırlayacağını bildirdi.

         Bu belirlemelere göre yeniden şekillenecek deprem haritasında Bilecik, 1. derecede riskli deprem bölgesinde yeraldı.

         Nurlu, Ulusal Deprem Araştırma Programı kapsamında desteklenen projede ayrıca AFAD'ın oluşturduğu bilim heyetinin yapılan çalışmaları sürekli denetleyeceğini kaydetti.

         Yeni haritada MTA Genel Müdürlüğünün geçen yıl hazırladığı Türkiye Diri Fay Haritası ve şu ana kadar ülkede yaşanan depremlerin baz alınacağını dile getiren Nurlu, şöyle devam etti:

         “Mevcut haritanın yanı sıra 17 yıllık bir deprem aktivitemiz daha var. Şu anda diri faylar ile depremler üzerinde çalışılarak, bunların ilişkileri ortaya konuluyor. Sahada bir çalışmamız yok. MTA Genel Müdürlüğü, diri fayları çıkarmak için sahada gerekli çalışmaları yapmıştı. Ülkemizde deprem aktivitesi de AFAD Başkanlığımızca sürekli incelenen bir olay. Bu nedenle şimdi sadece bunların eşleştirmesini yapıyoruz."

YENİ HARİTA GELECEK YILA HAZIR

         Çalışmayla, risk durumunu birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci deprem bölgesi olarak gösteren haritada değişiklikler olabileceğini ifade eden Nurlu, "Çalışmalar sonucunda, belki üçüncü ya da dördüncü deprem bölgesinde kalan bir ilin, risk durumunun arttığını veya azaldığını göreceğiz. Haritada çok büyük değişiklikler de olabilir. Şu anda bir şey söyleyemiyoruz" ifadesini kullandı.

         Nurlu, yeni haritanın gelecek yıl içinde tamamlanacağını ve sonuçların kamuoyuna açıklanacağını kaydetti.

banner506
Anahtar Kelimeler:
Bilecik Deprem
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner369

banner92

banner504

banner503

banner402

banner406

banner509

banner483

banner390

banner404

banner510