banner716
banner401
banner422

BİLECİK MERMERİNE ÖZEL TEŞVİK
 CHP Bilecik  Milletvekili Yaşar Tüzün, 6 Haziran seçim kampanyası sırasında verdiği sözleri hayata geçirmek için TBMM’ye kanun teklifi vermeye devam ediyor. Tüzün bu kez Bilecik’i mermerin başkenti haline getirecek bir öneriyi gündeme getirdi.Tüzün, TBMM Başkanlığına, “Bilecik ve ilçelerinde mermer ve seramik yatırımlarının teşviki amacıyla” bir yasa teklifi verdi.

Tüzün, yasa teklifinin genel gerekçesinde, Türkiye’deki mermer rezervlerinin çok büyük bir bölümünün Bilecik ili sınırları içinde bulunduğunu, Bilecik Bej mermerleri, Harmanköy ve Gülümbe pembemsi mermerlerinin ekonomik değeri yüksek ve talep gören mermer türleri olarak literatüre girdiğini ve Bilecik ile özdeşleştiğini vurguladı. 

Milyonlarca yılda oluşan mermer yataklarının hoyratça tüketilmeden, en az maliyetle ve çevreye zarar vermeden çıkarılarak ekonomiye kazandırılması, işlenerek iç ve dış piyasaya sürülüp katma değerinin yükseltilmesi için ileri teknoloji gerektiren yatırımların yapılmasının şart olduğuna dikkat çeken Tüzün,  gerekçede şöyle dedi:

“Ancak, sektördeki işletmelerin teknolojik yatırımlarda eksiklikleri bulunmaktadır. İşletmelerin çoğu, pahalı olduğu için teknolojik yatırım yapmaktansa mermeri ocaktan çıkarıp işlemeden satma yolunu tercih etmektedir.

Bilecik ilinde çıkarılan mermerin çok büyük bir bölümü yurt dışında ihraç edilmektedir. Mermerin blok halinde işlenmeden satılması sektörün kâr oranlarını önemli ölçüde düşürmektedir.

Mermer sektöründeki verimsizliğin ve yüksek maliyetlerin en önemli nedenlerinden birisi eski teknolojilerin ve yöntemlerin kullanılmasıdır.

Bilecik bölgesi mermer sektöründe işletmelerin küresel pazarda rekabet edebilecek ürünler üretme ve satma yeteneğine sahip olabilmeleri için özellikle ileri teknoloji kullanmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Mermerin ocaklarda çıkarılmasından fayansa dönüştürülünceye kadarki bütün aşamalarda ileri teknoloji kullanılması fire oranlarının düşürmesi, kalitenin yükseltilmesi ve çevreyi koruma konularında başarıyı artıracaktır. 

CHP’li Tüzün’ün TBMM Başkanlığı’na sunduğu yasa teklifi şöyle:

MADDE 1 –Bilecik’in doğal kaynaklarının katma değeri yüksek yatırımlara yönlendirilmesi, üretim ve istihdamın artırılması, uluslararası rekabet gücünü artıracak yatırımların özendirilmesi, uluslararası doğrudan yatırımların artırılmasına ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

MADDE 2 – Bilecik ili ve ilçeleri coğrafi sınırları içinde mermer ve seramik sektöründe yapılacak yatırımlarda aşağıdaki destek unsurları uygulanır:
Gümrük Vergisi muafiyeti
Katma Değer Vergisi (KDV) istisnası
Gelir Vergisi stopajı desteği
Sigorta primi işveren hissesi desteği
Yatırım yeri tahsisi
Faiz desteği
Vergi indirimi

MADDE 3- Yatırımların destek unsurlarından yararlanabilmesi için asgari sabit yatırım tutarı ve asgari kapasitenin belirlenmesinde 19 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2012-3305 sayılı “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” hükümleri uygulanır. 

MADDE 3 - Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 - Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet kavun 6 yıl önce

niye acaba vekilim

Avatar
tüzünsever 6 yıl önce

yürü be vekilim arkandayız

Avatar
abdullah hünker 6 yıl önce

Kuruluş ve kurtuluşun baş kenti sözü gerçek olur.Teşekkürler vekilim.Bilecik sezinle gurur duyuyor.Biz de gururlanıyoruz.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503