banner401
banner422
banner472

BİLECİK MERMERİ TEHLİKEDE!


Cafer Elmas

Türkiye ve Bilecik mermer sektöründe en büyük alıcı ve ihracat konumunda bulunan Çin’in çekilmesi Bilecikli mermercileri krizin eşiğine getirdi. 

Türkiye ve özellikle Bilecik ekonomisine büyük katkı sağlayan mermer sektörü için son günlerde tehlike çanları çalıyor. Çinli yatırımcıların birçoğu Bilecik mermer sektöründen çekilmeye başladı. Bazılarının da ocak satın alarak Çinli müşterileri kendi ocaklarına yönlendirdikleri öğrenildi.

Dünya Mermer rezervlerinin yaklaşık %40’lık bir kesiminin Türkiye’de bulunduğu biliniyor. İlimiz Bilecik ise ülkemizin en önemli mermer yataklarının sahibi konumunda. Türkiye’nin yanı sıra Bilecik ekonomisinin de bel kemiği olan mermer sektörü, her yıl ilimizde vergi rekortmenleri çıkartıyor. Mermer sektöründe en büyük alıcı konumundaki Çin’e ihracat yapan ve Çinli iş adamları ile alışverişte bulunan Bilecikli mermercileri ise sıkıntılı günler bekliyor.  Bazı mermer ocakları ve fabrikalar Çinli yatırımcıların sektörden çekilmesi ile kara kara düşünüyor.


“Ocağı veya Fabrikası olmayan Çinliye kredi yok”

Çinli yatırımcının sektörden çekilmesinin sebebi ise Çin hükümetinin aldığı bir karar. Bu karar ile Çinli mermercilerin kredileri kısıtlandı. Artık yabancı ülkede mermer sektörüne yatırım yapacaklara kredi verilmiyor. Çin hükümeti kredileri yalnızca Türkiye’de ocağı olan yada bir ocağa ortak olan yatırımcılara veriyor.

Bütün mermer üreticisi ülkeler için kıskanılacak bir seviyede olan Türkiye, Çin’e mermer ihracatı yapan ülkeler arasında da ilk sırada yer alıyor. 2013 yılı İMMİB rakamlarına göre blok mermer ihracatının en çok yapıldığı ülke olan Çin, 978,80 milyon dolarla bir önceki yıla göre  %25,94 artış göstererek il sıradaki yerini korudu. Türkiye’den blok mermer ihracatı sadece Çin’e yapılmaktayken, Çin, dünyanın her yerinden mermer olarak blok satın alıyor. Çin’e bütün dünyadan yapılan mermer ihracatının %98,5’ini blok mermer oluşturuyor.

Çin hükümeti tarafından atılan doğru adımlarla sektör her yönden desteklenirken özellikle taşımacılığın dezavantajları hafifletildi. Deniz taşımacılığında 10.000 – 20.000 konteyner taşıyan ve 30 deniz mili yol alacak hıza sahip dev gemiler ‘mainshipler’ üretiliyor. Bu yeni nesil gemiler 45 gün süren uzun Çin yolculukları 15 gün civarına indiriyor. Kısacası Çin, sektörde her geçen gün rekabet gücünü artırıyor.

Selalar kimin için okunacak?

Bizde ise, yüksek enerji maliyetleri, taşıma ve akaryakıt fiyatları, artan maliyetler ile birlikte bürokratik engeller de yerli mermer sektörünü zorlamaya devam ediyor. Sermaye gücü ve Devlet desteği az olan sektörde, birçok firma durma noktasına gelmiş durumda.  

Tüm bu zorlukların yanında Çin’den gelen kötü haber sektörü zor günlerin beklediğinin habercisi oldu. Çin Hükümetinin aldığı karar ile Çin’deki mermercilere kredileri kısıtladı. Hükümetin kredileri artık sadece yabancı ülkede mermer sektörüne yatırım yapanlara vereceği yönünde duyumlar alındı. Bu durumda bir Çinli firmanın kredi alabilmesi için yatırım yapacağı ülkede ocak sahibi ocağa ortak olması yada fabrikası olması gerekiyor.

Bu durum tüm Türkiye’de olduğu gibi Bilecik’te de etkisini göstermeye başladı. Bilecik ekonomisinin bel kemiği olan ve vergi rekortmenlerinin ilk sıralarında yer alan Çin’e ihracat yapan ve Çinli iş adamları ile alışverişte bulunan Bilecik mermercilerini tehlikeli günler bekliyor. Bazı mermer ocaklarının iflasın eşiğine geldiği de gelen iddialar arasında.

“Çinliler mermer sektörünü ele geçiriyor”

Çinli mermercilerin birçoğu Devletinden kredi alamadığı ve ocak sahibi vatandaşları ile rekabet edemediği için Türkiye piyasasından çekilmiş durumda. Bunun yarattığı durgunluğun en fazla hissedildiği yerlerin başında ekonomisi mermere bağlı olan Bilecik bölgesi geliyor. Bugün itibariyle İlimizde ocak sahibi veya ortak olarak çalışan Çinli firma sayısı 10 civarında.  Burdur, Antalya ve Isparta’da faaliyet gösteren 100’e yakın mermer ocağının ise Çinli şirketlerin eline geçtiği belirtiliyor. Parası olan Çinliler sektörü ele geçirmeye başladı.

Bu durum böyle giderse önümüzdeki senelerde Türkiye mermer sektörü, yoğun tonaj hareketli, düşük cirolu günlere doğru gideceğe benziyor. Dünyada yoğun bir rekabet ortamı varken gerek maliyetlerini düşürmek için, gerekse hiçbir yabancı firma karını yabancı bir ülkede bırakmak istemeyeceği için bu durum gerçekleşebilir. Çin’in Bilecik mermerinden çekilmesi Bilecikli mermercileri zor durumda bırakacağı aşikar gözüküyor. Bu duruma Bilecikli mermercilerin ne diyeceği ise merak ediliyor.

 

Anahtar Kelimeler:
Bilecik Mermer
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cin çin 5 yıl önce

olacağı belli idi işlenmiş mermer satanlara birşey olmaz blok satanlar yandı vay bizim blokcu arkadaşların haline bakıyorum bir tane yerlibilecikli sanayicimiz yok hepsi dışarıdan gelmiş eeeeeeee olacak okadar

Avatar
cuneyt 5 yıl önce

yazıyı mermercı bır arkadas buyuk para vererek yayınlatmıs sanırım ulan bılecıge ne faydası var her yerı bok ettıler ne yol kaldı ne dag merkezlerı ıstanbulda hepsını beter olsun tez zamanda

Avatar
acil acil 5 yıl önce

bilecikteki mermerciler birleşmeleri gerekiyor yoksa bu iş ciddi haber doğrudur acil önlem almaları gerekiyor

Avatar
günlük yaşamayalım 5 yıl önce

bilecikteki tüm mermer ocakları kapatılmalı bakın avrupaya hiç mermer ocağı kalmamış yani kapatılmış çünkü su kaynaklarının çanakları bozuluyor ülkemiz susuz kalacak kuruyoruz dağlar su süngeridir dağ olmayan yerde su kaynağı olmaz lütfen mermer ocakları geleceğimiz için kapatılmalıdır.su varsa hayat vardır yoksa hayat olmaaazzzzzzz

Avatar
deresakarya dağları 5 yıl önce

deresakarya dağları kimsenin yüzünü güldürmedi rahmetli ismailsezer rahmetli bedrettin ercenk bu gölpazarı dağının hışmına uğradılar şimdide çin intikamı başladı olacağı belli idi

Avatar
saman alevi 5 yıl önce

bu tür ocaklar gelip gecicidir işte bir varmış bir yokmuş olan bizim dağlarımıza oldu gerisi boştur

Avatar
mermerci düşmanları 5 yıl önce

mermerin m sini bilmiyenler mermeri konuşuyor vay halimize

Avatar
sanlı 5 yıl önce

bizim mermercide az uyanık değil.kes düşük faturaları at cebe dolarları...fabrikacılar zati bitikde ocakçılar iyiydi...şindi onlarada zorlanıyo

banner524

banner92

banner504

banner503

banner402

banner406

banner520

banner390

banner510