banner716
banner401
banner422
Memleket Partisi Bilecik

BİLECİK BELEDİYESİNDEN İÇME SUYU HAKKINDA AÇIKLAMA

Son dönem de belediyemize gelen şikâyetlerde ilimiz içme suyunda dezenfeksiyonun yetersiz olduğu bu nedenle çocuklarda ishal ve benzeri rahatsızlıkların şebeke suyundan kaynaklandığı, suda bulunan kireç miktarının yüksek olması nedeniyle suyun kirli olduğu ve içilebilir olmadığı, su arıtma cihazı satışı yapan bazı firmaların tanıtımlarında kullandıkları elektroliz testiyle çökelti oluşumunu göstererek şebeke suyunun içilebilir olmadığıyla ilgili şikâyetler almaktayız.  Suyumuz hiç bir kimyasal ve fiziksel arıtım prosesinde temizlenmesi gerekmediği için işlemden geçmemektedir. Yalnızca ülke geneli uygulanan klorlama ile dezenfeksiyon işlemi uygulanmaktadır. Çok daha sağlıklı koşullara sahiptir. Suyumuz İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından verilen izin dâhilinde içme suyu statüsündedir ve düzenli olarak analizlerle denetim altındadır.

SULARIMIZ 7 GÜN 24 SAAT KONTROL VE ANALİZ ALTINDADIR

Belediyemizin her türlü duruma karşılık suyla ilgili şikâyetleri titizlikle değerlendirildiği bilgisinin de verildiği açıklamada ; ''Şikâyetlerin olduğu yerler kısa sürede belediye ekiplerimizce portatif su analiz ve kontrol cihazları desteğiyle şikâyetin olduğu bölgede bulunan kamu kurumu ve toplu kullanım noktalarından su numuneleri alınıp kimyasal su analizleri yapılarak şikâyetler değerlendirilmektedir. 

Ayrıca İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ilimizde bulunan farklı noktalardan su numunesi alınarak bağımsız kimyasal ve mikrobiyolojik testlerden geçerek belediyemize kurumca sonuçlar rapor edilmektedir.'' 

SULARIMIZ DETAYLI KİMYASAL VE MİKROBİYOLOJİK TESTLERDEN DÜZENLİ OLARAK GEÇMEKTEDİR

Açıklamada ayrıca ilimizdeki suyun detaylı kimyasal ve mikrobiyolojik testlerden düzenli olarak geçtiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

İlimizde suyumuza uygulanan ve söz konusu yönetmeliklere göre yapılan 80 parametre analiz içerisinde kireç bir kirlilik olarak kabul edilmediğinden sürekli ölçümü ve denetimi de yapılmamaktadır. TSE (Türk Standartları), EC ve EPA (Avrupa Standartları) nda da bu değer analiz listesinde bulunmazken yalnızca WHO (Dünya Sağlık Örgütü) standartlarında (500 mg/L CaCO3) üst limiti mevcuttur. Bu üst limit aşırı yüksek bir limit değerindedir. İlimiz kireç değeri bu limitlerin altındadır ve orta sert sınıftadır.  Suyun (Kireci) kaynaktan/toprak yapısından kaynaklanmaktadır. Kireçli suyun kullanımının, daha fazla sabun, deterjan kullanımına neden olması ve ısıtılan sularda çökelti oluşturması dışında belirgin bir sorunu bulunmamaktadır. Aksine insan vücudu için kireçli su iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bu nedenle bazı kaynaklarda insan sağlığına pozitif etkileri de rapor edilmiştir.  Bilecik’te kullanıma sunulan suların söz konusu kimyasallarla hiçbir şekilde teması söz konusu değildir. Ayrıca belediyemizce kullanıma sunulan içme suyumuz Bilecik İl Halk Sağlığı Müdürlüğü (10 parametre) ve Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğüne (70 parametre) bağlı laboratuvarlarla bağımsız denetimi ve Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğü tarafından da Portatif Su Analiz ve Kontrol Cihazlarıyla sahada düzenli iç denetimi sağlanmaktadır. Suyumuz detaylı kimyasal ve mikrobiyolojik testlerden düzenli olarak geçmektedir.

Bu nedenle mevcut durumda belediyemizin kireç giderimi üzerine teknik açıdan bir gereklilik oluşmadığından bir çalışması bulunmamaktadır.

BELEDİYEMİZ TAM OTOMATİK KLORLAMA SİSTEMİ İLE HİZMET VERMEKTEDİR

Açıklamada, Bilecik Belediyesinin klorlama sisteminde revizyona giderek teknoloji kullanımını arttırmış ve tüm su depolarında tam otomatik klorlama sistemine geçtiği hatırlatılarak; şu bilgiler verildi:

''Belediyemizce içme suyunda sadece klorla dezenfeksiyon sağlanması amacıyla “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik” kapsamında kullanılması zorunlu olan klorlama işlemi uygulanmaktadır. Ayrıca bu işlem sadece ilimizde değil Türkiye ve Dünya genelinde kullanılan bir uygulamadır. Klor dozu en fazla 0,5 mg/L olacak şekilde dozlanmaktadır. Ve bu değer insan sağlığını bozmayacak kadar az bir miktardır. Klor birçok mikroorganizmanın oluşumunun engellenmesi için eklenmektedir. Klor dozlanması durumunda, suyun işlendiği depodan kullanıcıya ulaştığı çeşmeye kadar sürekli dezenfeksiyon sağlayan tek yöntemdir. Belediyemiz hizmette olan depolarında, klorlama sisteminde revizyona giderek teknoloji kullanımını arttırmış ve tüm su depolarında tam otomatik klorlama sistemine geçmiş bulunmaktadır. Yeni sistem dâhilinde sistem detaylı ölçüm ve doğrulama sonrası serbest klor değerini ölçerek, suya eklenecek sıvı sodyum hipoklorit ideal dozunu otomatik ve ideal standartlarda ayarlamaktadır.

SULARIMIZDA BELİRTİLEN LİMİTLERDE DOZLAMA YAPILMAKTADIR

İlimizdeki içme suyunun  “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik” kapsamında belirtilen limitlerde dozlama yapıldığı belirtilerek, '' Şikâyetler sonrası ilimizde içme suyu depolarında 7/24 faaliyette olan otomatik klor dozlama sistemimizde yaptığımız incelemelerde su içerisinde dezenfeksiyon amaçlı dozlanan sodyum hipokloritin (sıvı klor) dozajında son dönemde “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik” kapsamında belirtilen limitlerde dozlama yapıldığı görülmüştür. Dozlama noksanlığının olmadığı ve bu nedenle suda mikrobik üremenin olmayacağı, insan sağlığına risk oluşturabilecek bir sorun oluşturması da mevcut koşullarda söz konusu değildir.''

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503