banner401
banner422
banner472

BELEDİYEDEN “HAYVAN GÜBRESİNİN SU DEPOSU YANINDA NE İŞİ VAR?” HABERİMİZE AÇIKLAMA

Geçtiğimiz günlerde gazetemizin gündeme getirdiği “Hayvan gübresinin su deposu yanında ne işi var?” başlıklı haberimize Bilecik Belediyesinden açıklama yapıldı: “Halkımız rahat olsun”

Çakırpınar yolu üzerindeki Bilecik Belediyesi’ne ait su deposu yanına gelişigüzel dökülmüş olan hayvan gübresi nin insan sağlığını tehdit ettiği haberini gündeme taşımamızın ardından Bilecik Belediyesi tarafından konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, gübreyi atan kişinin tespit edildiği ve gerekli incelemelerin başlatıldığı belirtilirken Bilecik halkının rahat olması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Gübreyi atan tarla sahibinin tespiti sonrası tarla sahibinin beyanı ve yapılan kurum uzmanları tespitlerinde mevcut gübrenin tavuk gübresi olduğu ve bir haftadan kısa süredir. Bu konumda bulunduğu belediyemize sözlü olarak bildirilmiştir. Gün içerinde gübrenin kaldırılarak başka alana taşınacağı ve mevcut gübreyle temas halinde bulunan toprağın, su sondaj borusunun 80 metre derinlikte olması nedeniyle olası kirleticilere maruziyetinin mevcut süreçte söz konusu olamayacağı kanaatine varılmıştır. Zamanla olası su kaynağına erişim riskini engellemek amacıyla üst yüzey toprağı sıyrılacak ve yeni toprak aktarılacaktır.

Bilecik (Merkez)’de kullanmakta olduğumuz içme suyumuz Karasu (Bozüyük/BİLECİK) su kaynağında, çıkış noktasında direk boru hattına bağlanıp sıfır dış kontaminasyona (kirleticiye) maruz kalarak boru hattıyla Bilecik su depolarına ulaşmaktadır. Söz konusu haberde su deposu olarak belirtilen alan belediyemiz tarafından genel kullanımda olmayan eski bir su kuyusudur. Su kuyusunun faaliyette olmadığı konuyla ilgili müdürlüklerde kayıt altında bulunmaktadır.

Belediyemizin Çakırpınar bölgesinde 4 adet su sondaj kuyusu mevcuttur. Bu kuyular karasu hattının yeterli olması nedeniyle normal koşullarda hizmet dışıdır. İlimize su sağlayan karasu hattında patlak oluşumu durumlarında su depolarının tamamen boşalması riskine karşılık arıza süresince devreye alınmaktadır. Yakın dönemde arıza ve su kuyularından su temini faaliyeti olmamıştır. Belediyemiz her türlü ihtimali göz önünde bulundurarak kuyuların olası devreye alınması öncesi belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğü bünyesinde hizmette olan Portatif Su Saha Kontrol ve Analiz Cihazları vasıtasıyla kimyasal iç saha denetiminden geçirilerek su kaynaklarındaki suları depolara aktarılmaktadır.

Her türlü riske karşılık habere konu su kuyusu belediyemiz tarafından kontrol altında tutulacaktır. Sudan gerekli numuneler belediyemizce alınmıştır. Gerekli kontrol tetkikleri yapılarak depo düzenli kontrol edilecektir.

Belediyemizce içme suyunda klorla dezenfeksiyon sağlanması amacıyla “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik” kapsamında kullanılması zorunlu olan klorlama işlemi uygulanmaktadır. İçme suyu depolarında tam otomatik klorlama sistemleri mevcuttur. Klorlama, suyun işlendiği depodan kullanıcıya ulaştığı çeşmeye kadar sürekli dezenfeksiyon sağlayan bir yöntemdir.

Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ilimizde bulunan farklı noktalardan su numunesi alınarak bağımsız kimyasal ve mikrobiyolojik testlerden geçerek belediyemize kurumca sonuçlar rapor edilmektedir. İlimizde yapılan son analiz çalışması 04-06.06.2018 tarihlerinde 9 farklı uç noktadan yapılan analizlerde her hangi bir mikrobiyolojik ve kimyasal kirliliğin olmadığı tarafımıza rapor edilmiştir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fgr 10 ay önce

Tarladaki gübreden ne olacakmış devlet kurumlarını boşa meşgul ediyonuz gidin fabrikaların attıklarına bakın bilecikte ne dere kaldı ne bişi

Avatar
b 10 ay önce

Desene Bilecek Halkı tavuk gübresi suyu içtik haberimiz yok

banner369

banner92

banner504

banner503

banner517

banner402

banner406

banner509

banner515

banner390

banner404

banner510