banner401
banner422

Beldeler, ilçeler ve merkezde seçim sonuçları nasıl olur?

      Beldeler, ilçeler ve merkezde seçim sonuçları nasıl olur?

      Nefeslerin tutulduğu seçime gidiyoruz

      Cafer Elmas

      Yerel seçimlerde 31 Mart akşamı dananın kuyruğu kopuyor. Partiler kimi yerde ittifak yaparak seçime girerken, kimi yerlerde tek başlarına yarışacaklar.

      Mevcut Belediye Başkanlarının seçime çoğunlukta girdikleri bu yarışta birçok yerde nefesler tutuldu. Bazı yerlerde seçimin sonucu seçimden önce belli olurken, bazı yerlerde ise sonuç sandıklar açılınca belli olacak. Kendimce yaptığım analiz, görüşmeler sonucunda nerede hangi partinin adayının şanslı olabileceğine değineceğim. Bu sadece benim kamuoyundan aldığım izlenim ve düşüncemdir, gerçi daha önce de yaptığım analizlerden birkaç tanesi şaşsa da birçoğunun tuttuğunu beni takip eden ve okuyanlar bilir. Bu yazım yine bazılarını kızdırıp üzebilir ama inanın ki ben   yaptığım görüşmeler ve analizler doğrultusunda yazımı kaleme alacağım. Yanıldığım yerler ve düşünceler elbette olacaktır, bu sadece benim gazeteci olarak düşüncemdir.

      Genel seçimler genel siyaset ile geçerken yerelde durumlar biraz daha farklı oluyor. Ülke siyasetine bakıldığında  ittifaklar, beka sorunu, illet, zillet gidiyor. Yerel seçimle ne alakası varsa...

Yerelde aday da çok önemli hatta Belediye ve İl Genel Meclis Üyesi adayları da seçmen tarafından önemsenir. Yerelde bekadan, illetden, zilletten çok projeler konuşulmalıdır ve adaylar projeleri ile yarışmalıdır. Genel anlamda bakıldığında ekonomik krizin en önemli olduğu, bazı sıkıntılar, dış politika, işsizlik vesaire derken iktidarda AK Parti'de bir düşüş olduğu gerçektir. Bu düşüşü MHP ittifakı ile gidermeye çalışan AK Parti bunun farkında, fakat muhalefete bakıldığında tam anlamı ile gerekli muhalefet yapılabiliyor mu, ulusal basında gerekli yeri alabiliyor mu o da düşündürücü.

      Sonuç itibari ile bu seçimler her sonuca açık, benim farkettiğim sessiz bir çoğunluk  ve halen çok kararsız insanın oluşu. Bu seçmenler seçimin kaderini belirleyecektir, öncelikle beldelerden başlayalım.

      Dodurga'da; CHP'nin adayı Yusuf Yiğit, MHP'nin adayı olan Fatih Taştan ve AK Parti Belediye Başkanı ve yeniden aday gösterilen Selim Tuna yarışacaklar. Dodurga'da mevcut Belediye Başkanı Selim  Tuna'yı ve AK Parti'yi oldukça şanslı görüyorum, hatta fark atacağını dahi düşünüyorum. Selim Tuna'nın mütevazi, kişiliği ve çalışkanlığının yanısıra bu seçimlerde doğalgazın da sözünü alması ile yeniden Belediye Başkanı olacağını düşünüyorum.

      Vezirhan'da işler biraz karışık. Mevcut Belediye Başkanı Mehmet Duymuş'un aday gösterilmediği ve Belediye Muhasebe Müdürü olarak çalışan genç ve çok sevilip sayılan Kemal Gergin, AK Parti'den bu seçimlerde aday gösterilirken, karşısında MHP'den güçlü aday olarak gösterilen Hüseyin Ocak ve CHP'den Vezirhan'ın eniştesi Ercan Öztürk yarışacak. Ben burada MHP'nin adayı Hüseyin Ocak ile AK Parti'nin adayı Kemal Gergin'in yarışacağı ve seçimin sandıkta belli olacağı bir seçim bekliyorum tabi burada en önemli rol mevcut Başkan Mehmet Duymuş faktörü olacak o ne yapacak, aday gösterilmediği AK Parti'ye mi destek verecek, yoksa Hüseyin Ocak'a mı, eski partisi CHP'ye mi, diğer yandan en köklü ailelerden olan Fidan ailesinin AK Parti ve MHP arasında bölündüğü de gelen duyumlarım arasında.

      Vezirhan'da MHP'nin adayı Hüseyin Ocak, bir adım önde gösterilsede AK Parti'nin adayı Kemal Gergin'in de çok şanslı olduğunu düşünüyorum.

      Bayırköy'de fazla söze gerek duymuyorum. Kendisini çok iyi tanıdığım ve sevdiğim, CHP'nin adayı Hüseyin Kaygısız tekrar aday olsa da, MHP'den de Levent Bayındır aday çıksa da, ben Bayırköy'de mevcut Belediye Başkanı Mustafa Yaman'ın çok rahat kazanacağını hatta fark atacağını, AK Parti'nin en fazla farklı kazanacak Belediye Başkanı olacağını düşünüyorum. Geçen dönem en güçlü aday olarak gösterilen CHP'nin adayı olan Rakin Çakır'a bile fark atan Yaman, yaptığı hizmetler ile cenaze, hasta ziyareti kaçırmayarak Bayırköy'ün gönlünde taht kurmuş durumda ve yeniden kazanarak AK Parti'nin en garanti başkanı olarak görüyorum.

      İlçelere gelince; Yenipazar'da AK Parti'nin adayı Zafer Atılgan, CHP'nin bayan adayı Gönül Kaya, Saadet Partisi'nin adayı Nureddin Şirin ve mevcut Belediye Başkanı MHP'nin adayı İlhan Özden yarışacaklar. Ben Yenipazar'da  mevcut Belediye Başkanı İlhan Özden'in yeniden kazanacağını düşünüyorum.

      Çalışmaları ile olsun, çılgınlığı ile olsun, hizmet aşkıyla gece gündüz demeden çalışan, ilçesine hizmet getirmek için MHP'nin büyük şehir belediyelerinin kapılarını arşınlayan İlhan Özden Başkan yeniden kazanacaktır.

      İnhisar'da AK Parti adayı Mehmet Kepez, MHP'nin adayı Serkan Üstün, Saadet Partisi'nin adayı Ramazan Gündüz  ve mevcut Belediye Başkanı iken CHP'ye geçen ve bu seçimlerde CHP'nin adayı olan Ayhan Ödübek yarışacak.

      İnhisar'da dengeler biraz karışık AK Parti ile CHP arasında seçim geçer, Ayhan Ödübek şanslı gösterilse de AK Parti'nin adayı Mehmet Kepez'in de şanslı olduğunu düşünüyorum.

      Gölpazarı'nda Saadet Partisi'nin adayı Mehmet Karış, MHP'nin adayı Murat Er, AK Parti'nin adayı Hayri Suer ve mevcut Belediye Başkanı olan CHP'nin adayı Vedat Kazıcı yarışacaklar. Seçim günü merak edilen ilçenin biride Gölpazarı olacaktır çünkü Gölpazarlı olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ilçesinin kazanılmasını çok isteyecek ve bu konuda seçimlere asılacaktır, fakat adayı her nekadar Gölpazarlı olsa da yıllarca dışarıda olmasının dezavantajı ile Gölpazarı'nda pek aşının tutmadığı söyleniyor. Her nekadar Bakanı arkasına alsada ve Bakan Dönmez'in ilçeye bir takım vaatler vereceği beklensede karşısında CHP'nin nazar boncuğu ve muhalefette olmasına rağmen kendi imkanları ile yaptığı hizmetlerin yanısıra kişiliği ve mütevaziliği ile gücünün Vedat Kazıcı'ya yetmeyeceği, Gölpazarı'nın yapılan hizmete ve kendi evlatları olarak gördükleri Kazıcı'ya sahip çıkacaklarını düşünüyorum. Gölpazarı'nda Vedat Kazıcı'nın yeniden kazanacağını düşünüyorum.

      Pazaryeri'nde MHP'nin adayı Haluk Filizli, İYİ Parti'nin adayı Necmiye Beğen, Saadet Partisi'nin adayı İbrahim Torun, bağımsız aday Zekiye Tekin ve mevcut Belediye Başkanı AK Parti'nin adayı Muzaffer Yalçın yarışacaklar.

      Her türlü sürprize açık olan Pazaryeri'nde aldığım duyumlar bağımsız aday Zekiye Tekin'in kazanacağı yönünde.   Mevcut Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın'a büyük tepki olduğu, hatta kendi personeline, müdürlerine dahi söz geçiremediği, vatandaşlara yukarıdan bakması ile pek ilgi görmeyen Yalçın'ın bu seçimlerde işi zor, kazanırsa da zaten sürpriz sayılacak. AK Parti yetkilileri bile Muzaffer Yalçın'dan endişeli, İl Genel Meclis üyeliğinden sonra MHP'nin adayı olan Haluk Filizli'de bu yarışa girmek istese de hatta İyi Parti'nin adayı Necmiye Beğen'in de şanslı olduğu Pazaryeri'nde yaptığım görüşmeler ve analizler sonucu  en çok şans AK Parti'den aday adayı olan fakat aday gösterilmedikten sonra cesareti ile bağımsız aday olan Zekiye Tekin'den yana.

      Biliyorsunuz Zekiye Tekin, haksız yere mağdur edilmiş, uzun yıllar başarı ile yürüttüğü hatta Belediye'de Özel Kalem Müdürü iken Muzaffer Yalçın'ın görevinden aldığı, AK Partili Belediye Meclis üyesinin kızının Özel Kaleme görevlendirdiği Pazaryeri'nde halk Zekiye Tekin'i bağrına basmış durumda.

      Biliyorsunuz bizim duygusal halkımız her zaman haklının ve mağdurun yanında olmuştur. Bu durumda da Zekiye'ye sahip çıkarak Pazaryeri halkının gerekeni yapacağına inanıyorum.

      Söğüt'te Demokrat Parti'nin adayı Beyhan Özdemir, Saadet Partisi'nin adayı Zülfikar Demirkan, AK Parti MHP ittifakı ile MHP'den seçime girecek İsmet Sever ve CHP-İYİ Parti ittifakı ile İYİ Parti'nin adayı olarak seçime girecek olan mevcut Belediye Başkanı Halil Aydoğdu yarışacaklar.

      Söğüt'te CHP ile İYi Parti önceden ittifak yaparak listelerini hazırlamışlardı ve Halil Aydoğdu'nun rahat seçim kazanması bekleniyordu. Devlet Bahçeli'nin Söğüt'ü çok istediği bahanesi ile son dakikada bir gelişme yaşandı ve AK Parti adayını çekip ve MHP ile ittifak yaparak MHP'nin adayı olarak Halil Aydoğdu'nun eski Başkan Yardımcısı İsmet Sever ile seçime girme kararı almışlardı.

      Bu Söğüt'teki dengeleri değiştirdiği ve seçimin İYİ Parti ile MHP arasında geçeceği bekleniyor, Devlet Bahçeli de geçtiğimiz günlerde Söğüt'e gelerek miting yapmış ve seçim startını oradan vermişti.

      Diğer yandan mevcut Başkan Halil Aydoğdu ile aralarının çok iyi olduğu bilinen Meral Akşener'de Söğüt'e gelmiş ve  ilk seçim startını o da Söğüt'ten vermişti, her iki liderinde Söğüt'ü çok istediği belli. Meral Akşener'in mitinginde daha çok Söğüt halkının meydanı doldurduğu fakat Devlet Bahçeli'nin mitinginde daha çok çevre illerden gelen MHP'li ve AK Partililerin alanı doldurduğu ve hatta onlarca otobüsün geldiği gözlenmişti.

      Söğüt'te MHP ve AK Parti'nin yarışını izleyecek olsak ta ben Söğüt'te yaptığı hizmetleri, tecrübesi ile yeniden Halil Aydoğdu'nun kazanacağını düşünüyorum.

      Gelelim çok konuşulan gündemden düşmeyen Osmaneli'ye. Burada MHP'nin adayı Serap Demirtaş, Saadet Partisi'nin adayı Fuat Göçen, İyi Parti'nin adayı Bekir Torun, AK Parti'nin adayı Mustafa Kürek  ve mevcut Belediye Başkanı bağımsız aday olarak seçimlerde Münür Şahin yarışacaklar.

      Biliyorsunuz mecvut Belediye Başkanı Münür Şahin, bazılarının özel egosu yüzünden aday gösterilmedi. Fakat o yaptığı hizmetler ve halkının da arkasında olması neticesinde dik durması ile cesaret göstererek bağımsız aday oldu. Bağımsız adaylığı AK Parti'de çok rahatsızlık yarattı ve AK Parti Milletvekili Selim Yağcı tarafından hizmet gelmez şeklindeki imalı söylemlere rağmen Münür Şahin ve halk adeta kenetlendi. Hatta Selim Yağcı, işi daha farklı boyutlara götürdü zamanında kendisininde düştüğü durumu unutarak Münür Şahin'i özel hayatı ile de vurmaya çalıştı, fakat bunların hepsi ters tepti. Münür Şahin'in arkasında dik duran halk önceki günde bunu göstererek 3 bini geçkin kişi ile yaptıkları yürüyüş ile "biz Münür Şahin'i yeniden başkanımız olarak görmek istiyoruz" dediler. Benim yaptığım görüşmelerde her nekadar İYİ Parti ile ittifak yapsalarda CHP'lilerin birçoğu Münür Şahin'e oy vereceğini belirttiler.

      Ben Münür Şahin'in Osmaneli'de fark atarak kazanacağını bekliyorum. İkinci de İyi Parti'nin adayı Bekir Torun olur. AK Parti 3.parti olursa kimse şaşırmasın. Seçim akşamı bende bizzat Osmaneli'ye  giderek Münür Şahin'i o akşam gönülden  tebrik edenlerden olacağım.

      En büyük ilçemiz olan Bozüyük'e gelirsek burada MHP'nin adayı Oğuz Sertler, CHP'nin adayı M. Talat Bakkalcıoğlu ve mevcut Başkan AK Parti'nin adayı Fatih Bakıcı yarışacaklar. Nefeslerin tutulacağı bir seçimde Bozüyük'te yaşanacak. Bozüyük'ün seçim sonuçları ve kaderi MHP'nin adayı Oğuz Sertler'e bağlı. Oğuz Sertler'in alacağı oy çok önemli, ben Sertler’in oyunun 5-6 bin bandında gezeceğini düşünüyorum.

Oğuz Sertler'in kendince iddialı olduğunu düşünsemde yarışın AK Parti'nin adayı Fatih Bakıcı ile CHP'nin adayı Talat Bakkalcıoğlu arasında geçmesini bekliyorum.

      CHP'nin bu seçime küskünleri barıştırarak birlik beraberlik adına iddialı girdiğini söyleyebiliriz. CHP- İyi Parti ittifakı sonucunda Bozüyük'te çok önemli bir isim olan her ne kadar Meclis üyesi olmasada dışarıdan destekleyen Mete Yüksel'in  desteğini alması en büyük avantajı oldu.

      Mehmet Talat Bakkalcıoğlu'nun uzun yıllar sonra yeniden aday olması CHP'de seçime iddialı girdiklerini göstermesine rağmen ben Bozüyük'te yine en şanslı ismin mevcut Belediye Başkanı Fatih Bakıcı'nın olacağını düşünüyorum. Yaptığı hizmetler, projeleri ve 6 yıllık başkanlığı boyunca ev ev gezen, evlere misafir olan  kendisi hakkında en ufak bir şaibeye, bir lekeye, bir ithama maruz kalmaması, şeffaf olması Bakıcı'nın en önemli faktörü olarak görülüyor.

      Genç oluşu, dinamikliği ve çalışkanlığı ile seçime iddialı olarak girecek Fatih Bakıcı için her ne kadar ittifak yapılmadıysa da MHP'de tabanın oyunu korumasına rağmen bazı MHP'lilerin sol parti kazanmasın diye sağ partiye kaymalarının da her seçimde görülen bir gerçek olduğu unutulmamalıdır. Yani MHP’den AK Parti’ye oy kayışı yaşanabilir.

      Aday çıkarmayan HDP'nin de oylarının nereye gideceği çok önemli olacak.  Kazananın fazla oy farkının olmayacağı Bozüyük'te nefesler tutularak seçim sonucu beklenecek yerlerden biri. Herşeye rağmen benim favorim Fatih Bakıcı, Bakıcı’nın yeniden Belediye Başkanlığını kazanacağını düşünüyorum.

      Son olarak Bilecik merkezine gelirsek; BBP'nin adayı Engin Muslu, Saadet Partisi'nin adayı Hüsnü Avcı, Vatan Partisi'nin adayı Devrim Serin, Demokrat Parti'nin adayı Sezai Balta, İYİ Parti-CHP ittifakı adayı CHP'den Semih Şahin, MHP ve AK Parti ittifakı adayı mevcut Belediye Başkanı AK Parti'nin adayı Nihat Can yarışacaklar.

      Nefeslerin tutulduğu ve sonucu çok merak edilen bir seçimde Bilecik merkezinde yaşanacak. Tüm parti adaylarının kendilerince iddialı olduğu Bilecik merkezinde ben daha öncede belirttiğim gibi seçimin AK Parti ve CHP arasında geçeceğini söyleyebilirim.

      İYİ Parti-CHP ittifakı ile seçime giren CHP'de Semih Şahin, ön seçim ile aday olması ile CHP'de özlenen tablo ve seçim kazanma arzusu hakim olmuştu fakat sonra kaybolan ivme sonucu CHP'de bir ara hazırlanmakta zorluk çeksede son zamanlarda toparlanmayı başardı.

      Kenetlenen CHP geçtiğimiz günlerde Muharrem İnce'yi getirerek gerçekleştirdiği miting ile gövde gösterisi yapmıştı. CHP seçimlere hızlı bir şekilde hazırlanırken, adayı Semih Şahin'in  mühendis  ve akedemisyen kimliğini kullanarak seçimleri kendi lehine çevirmek isteyecektir. Her nekadar siyaseti daha öğrenemesede, backgroundu ve ailesinin,  arkadaşlarının desteği ile herşeye rağmen  Semih Şahin, bu seçimde en iddialı adaylardan biridir.

      İYİ Parti'nin ne kadar etkin olacağı ve ne kadar oy taşıyacağını pek kestiremiyorum. Her nekadar Meclis listesi hazırlanmasında yapılan hatalar olsada, Demokrat Parti'nin de aday çıkarmasıyla bu durumların CHP için handikap yaratacağı bir gerçektir. DP'nin adayı Sezai Balta'nın da iyi oy alması beklenirken, bu oylar CHP'ye zarar verecektir.

      Son dakikada gerçekleşen MHP ittifakı ile seçime girecek olan AK Parti'nin adayı Nihat Can da bu seçimde en iddialı aday olacaktır. En büyük şansı MHP'nin adayını geri çekmesi ve ittifak oldu, hatta MHP'nin adayının Meclis listesinde yeralması da  avantaja döndü.

      Bence MHP'nin adayı Akın Atakan, en az 5-6 bin arasında oy alacaktı şimdi bu oyların yüzde 70-80'nin AK Parti'ye gitme olasılığı çok, çünkü genel anlamda Cumhur ittifakı adı altında MHP ve AK Parti kolkola değilmi zaten.

      MHP'den, CHP'den ve diğer partilerden oy verecekler olacaktır elbette. Nihat Can'ın herkese samimi davranarak erkenden çok çalışması ve alçak gönüllülüğü ile sevilmesi Selim Yağcı ve Emin Yağcı'ya olan tepkiyi unutturmuşa benziyor. Kimse Nihat Can'ın kişiliğine bir şey söyleyemiyor.

      Zaten Nihat Can kazanırsa bunu unutmasın ki AK Parti'nin yanısıra kendisinin çok sevilmesi ile kazanacaktır. Zaten kazanırsa atacağım başlık şimdiden belli "Selim Yağcı'ya rağmen Nihat Can kazandı."

      AK Parti içinde bir handikap da BBP'nin aday çıkarması olmuştur. Her zaman Cumhur ittifakına destek veren BBP, bu seçime genç adayı Engin Muslu ile hazırlanıyor. Genç bir Belediye Meclis listesi ile seçime girmesi şaşırtıcı oldu.

      Azimle seçime hazırlanan genç ekip  beklenildiğinden fazla oy alacaktır bakın göreceksiniz alacakları her oy AK Parti'ye zarar verecektir. CHP için, Demokrat Parti handikap, AK Parti içinde BBP handikap olacaktır.

      Sonuç itibari ile bakıldığında AK Parti'liler kendilerince yaptırdıkları ankette öndeler, CHP'liler kendilerince yaptırdıkları ankette öndeler fakat anketler ne kadar sandığa yansır o da tam anlamı ile meçhul. MHP ittifakını arkasına alan AK Parti'nin adayı Nihat Can’ı bir adım önde görüyorum, İYİ Parti ittifakı ile seçime girecek olan CHP'de Semih Şahin’in de çok iddialı olacağını düşünüyorum. Zaten bu seçimi göreceksiniz çok değil 500 ile 1000 oy kaderini belirleyecek son hafta kim çok çalışır, projelerini, yapacaklarını anlatır, kim daha çok kişiye ulaşır, ikna eder rüzgarı arkasına alırsa, gücünü kamuoyuna hissettirirse ipi göğüsler.

      Geçtiğimiz seçimlerde rahatlıkla sonucu kestirebiliyordum hatta bazı seçimlere ay kala oy oranlarını dahi kartıma yazıp verdiğim olmuştur. Bu seçim gerçekten sonucu merakla beklenen bir seçim olacak. Kim kazanırsa kazansın sonuçta hayırlısı olsun ve Bilecik kazansın.

      İlçelerimizin kazanmasını, beldelerimizin kazanmasını ve seçimin herkese hayırlı olmasını, herkesin gönlüne göre vermesini diliyorum kalınız sağlıcakla.

      Not: Artık bu seçimle ilgili başka yazım yok benden bu kadar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
GÖLPAZARLI 4 ay önce

Selim Yağcı, parti teşkilatını birbirine kattı. Eski vekillerle çalışan partilileri dışlayarak kafasına göre adaylar çıkardı. Pazaryeri, Osmaneli, Gölpazarı kesin kazanılacak adaylar varken türlü oyunlarla dayatma adayları seçmenin karşısına çıkardı. Seçmene hakarete varan söylemleri de cabası oldu.
Kurulduğundan bugüne oy verdiğim ak partiye bu seçim oy vermeyeceğim ve Selim yağcının bu hezimetten ders çıkarmasını istiyorum.

Avatar
Vezirhan 4 ay önce

Vezirhan a kemal başkan yakışır. Fidan ailesi ilk defa bölünmeden kemal başkanı destekliyor.sanırım ayrı bir aile var yine fidan soyadlı mhp adayını destekleyen onlarla bir karışma olmuş

Avatar
Söğütlü 4 ay önce

Başkanımız HALİL AYDOĞDU. Oyumuz değil canımız feda.

Avatar
Ali geren 4 ay önce

İnan pazaryeri ilçesi için çok doğru bir analiz yapmışsın sayın elmas bazılarının zoruna gitsede Zekiye Tekin olayı bire bir dogrudur kimse haksizdan yana olamaz Zekiye kardeşimiz ilçeye onbeş yıl hizmet vermiş ve bir çok işte faydası olmuş ve bundan dolayı öne çıkan Zekiye Tekin başkanın gazabına uğramış ve yer değiştirme uygulaması yapılmıştır iyide olmuş millet şimdi bilenin yanında ve hizmet görmek başkanın egosundan kurtulmak istiyor ayrıca zekiye hanımın Ankara'daki bir çok bürokratida tanıyor ve agzida laf yapıyor işte ilçemize egosus halkın içinde olan fikir alış verişinde bulunacak birine ihtiyacı var duyduğumuza göre yeşil alanlar parklar ve organize sanayi bölgesi ile çok daha ilgili olacağını üniversitesi te müdürü ile kusmeyip bire bir çalışacağını söyledi bizce kazanması çok doğru olur teşekkür ler Cafer elmas

Avatar
misafir 4 ay önce

Yine noktayı koymuşsun CAFER.

Avatar
İyilik sever 4 ay önce

Halil Aydoğdu gümbür gümbür geliyor. Anonsunuzaten gibi Söğüt sizi, siz Söğütü iyi bilirsiniz Başkanım.

banner524

banner92

banner504

banner503

banner402

banner406

banner520

banner390

banner510