BAKAN FARUK ÖZLÜ BİLECİK’TE
24 Haziran 2017 Cumartesi

“Bilecik'te yiyecek ekmeğimiz bu kadarmış”

BAKAN FARUK ÖZLÜ BİLECİK’TE

BAKAN FARUK ÖZLÜ BİLECİK’TE

05 Mart 2017 Pazar 15:59
BAKAN FARUK ÖZLÜ BİLECİK’TE


         Cafer Elmas

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bir dizi etkinlik için Bilecik’e geldi.

İlk olarak Bilecik Valiliği’ni ziyaret eden Özlü, Vali Süleyman Elban ve il protokolü tarafından karşılandı. Valilik’te Süleyman Elban ile görüşen Bakan Özlü’ye Vali Elban tarafından kayı atkısı ve şapkası giydirildi. Kayı flaması da verilen Bakan Özlü, şeref defterini imzaladı.


Valilik ziyaretinin ardından yürüyerek protokol eşliğinde AK Parti İl binasına gelen Bakan Özlü, vatandaşların ilgisi ile de karşılaştı. Esnafları gezen, çarşı iznine çıkan askerlerle konuşan Bakan Özlü, AK Parti İl binasına gelerek İl Başkanı Fikret Karabıyık, Kadın Kolları Başkanı Av. Ümran Karayiğit ve partililer tarafından çiçekle karşılandı.

AK Parti İl binasında referandum sürecini değerlendiren Bakan Faruk Özlü, yaptığı konuşmada, “bugün hem referandum sürecini değerlendireceğiz, hem de Bilecik’in sorunlarının özellikle bizim Bakanlığımızı ilgilendiren konularda arkadaşlarımızla istişare edeceğiz. Milletvekilimiz, İl Başkanımız az öncede Valimiz ile görüştük, Bilecik’in konularını konuşacağız, resmi düzeyde. Ancak şimdi AK Parti İl Teşkilatındayız. Biliyorsunuz bir referandum süreci var 16 Nisan’da. Bu referandum sürecinde canla, başla çalışacağız. Özetle söylemek gerekirse, bu 18 maddeden oluşan bir Anayasa paketi ama şimdi bu bir seçim değil arkadaşlar. Biz bir seçime gitmiyoruz, biz bir Belediye Başkanı seçmeyeceğiz, biz bir Milletvekili seçmeyeceğiz, biz bir Bakan seçmeyeceğiz. Bu referandumda iki kesim var. Evet diyenler var, hayır diyenler var. Biz evet diyoruz, biz niye evet diyoruz, çok basit aslında hiç zorlanacak bir şey yok. 18 maddelik bir Anayasa paketi var. Bu paketteki bir madde bile, sadece bir maddesi bile evet demek için yeterli sebepleri taşıyor. İlk madde yargının bağımsız ve tarafsız olacağını söylüyor.


Şimdi arkadaşlar buna hayır denirmi, yargının tarafsız olması lazım. Peki bundan biz ne amaçlıyoruz, FETÖ yapılanmasının yargı sistemimizin ayarlarını bozduğunu biliyorsunuz.  Bir sürü mahkemeler kuruldu, bir sürü davalar görüldü, haksız yere bir sürü insan mağdur edildi. Adeta Türk adalet sisteminin ayarları bozuldu. Bu değişiklik ile Türk adalet sistemini ayarlarına tekrar döndüreceğiz. Bu referandumda gönlünüz çok rahat olsun. Ev ev gidin, kahve kahve gidin insanları evet demeye ikna etmemiz gerekiyor. Çünkü evet dersek ne olacak, hayır dersek ne olacak kimin işine gelecek. Bakın iki grup var dedim, evet diyenler, hayır diyenler. Değişim isteyenler, Türkiye’de yapısal bir dönüşüm, Türkiye’de gelişme, yenileşme isteyenler evet tarafında, statükoyu korumak isteyenler hayır tarafında yer alıyor. Bunun basit açıklaması bu. Yani hayır diyorsak statükoyu korumak istiyoruz,  hayır diyorsak mevcut sistem mükemmel diyoruz, mevcut sistem bu şekilde kalsın diyoruz. Evet diyorsak, bu sistem değişsin, Türkiye’de daha pratik, daha hızlı çalışan bir devlet sistemi kurulsun diyoruz anlamı bu.

Biz AK Parti olarak 14 yıldır iktidardayız, çok sayıda mega projeler gerçekleştirdik. Bölünmüş yollardan köprülere, savaş helikopterinden savaş gemisine savaş uçağına kadar. Fakat bütün bunları mevcut sisteme rağmen yaptık, mevcut sistemin zorluklarına rağmen yaptık. Artık bunu istemiyoruz, istiyoruz ki tıkır tıkır çalışan bir devlet sistemimiz olsun. Çok sayıda yalan ortada dolaşıyor, bakın kafaları karıştırmak isteyenler var. Bize diyorlarki neden memnun değilsiniz ki, iktidardasınız, zaten seçimlerde kazanıyorsunuz, iyi olmayan ne ki bu sistemi değiştirmeye çalışıyorsunuz diye soranlar var. İlk bakışta masum bir soru gibi gözüküyor, bakın mevcut sistemde zorlanıyoruz. Mevcut sistem hızlı çalışmıyor. Biz Avrupa’nın, ileri gelişmiş ülkelerin seviyesine biran önce ulaşmaya çalışan bir siyasi kadroyuz, biz reformist bir kadroyuz, biz icracı bir kadroyuz, daha hızlı ülkenin kalkınması, daha hızlı gelişmesi, bölgesinde bölgesel bir güç olması, küresel bir oyuncu olması için daha kısa sürede geçmesini istiyoruz. Mevcut sistem bizi zorluyor, mevcut sistem yavaş çalışıyor, mevcut sistem problem üretmeye çok açık bir sistem. Bu sistem baba ile oğulu birbirine düşman eder, edebilir böyle bir sistem. Şuanda bir sorun yokki diyorlar, bunu değiştirmeye çalışıyorsunuz. Biz bugün için değil, biz yarın için, gelecek için, çocuklarımız için, torunlarımız için bu sistemi değiştirmek istiyoruz. Kurumsal bir yapı kuracağız. Bugünkü sistem iki insanın iyiliği üzerine kurulu bir sistem. Başbakanla Cumhurbaşkanı iyi diye iyi bir sistem. Olası bir muhtemel seçimde iki farklı karakter iktidara gelsin mevcut sistem bunları birbirine düşman edebilecek bir sistem.

Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü zamanında bile mevcut sistemden kaynaklanan sorunlar yaşandığını hepimiz tarih kitaplarında okuduk. Ahmet Necdet Sezer ile Bülent Ecevit, Süleyman Demirel ile Turgut Özal, Turgut Özal ile Mesut Yılmaz, Süleyman Demirel ile Tansu Çiller bakın bunlar hep sorun yaşadılar. Bunların hepsi kötü insanlarmıydı hayır, mevcut sistem yetkileri okadar bölmüşki, güçleri okadar bölmüşki. Gelişmiş toplumlarda, ileri toplumlarda herkes sadece kendi işini yapar ve iyi yapar. Hakim ise iyi hakimdir, sadece hakimlik yapar, Vali ise sadece valilik yapar, Mühendis ise iyi mühendistir sadece mühendislik yapar. Mevcut sistemde bu yetkiler karışmış durumda. Yasama-yürütme-yargı içiçe ve birbirini engelliyor, birbirinin çalışmasına engel oluyor. Geçen gün bana birisi sordu, neyi yapamadınızda bunu değiştirmek istiyorsunuz bir hanımefendi Yalova’da. Biz bir atama yapıyoruz, bir müdür atıyoruz, adam gidiyor mahkemeye pat geri dönüyor. Biz bir karar alıyoruz, sanayi bölgesi kuracağız, endüstri bölgesi kuracağız hemen gidiyor mahkemeye pat bir karar. Bakın bizim 10 yıldır hayata geçiremediğimiz projelerimiz var. Bizim Bakanlığımızın projeleri niye. Bir belde Belediye Başkanı başvuruda bulunmuş, yürütmeyi durdurma kararı almış, çöz çözebilirsen. Yeni sistemde bunlar olmayacak. Yasama Meclis sadece yasa yapacak. İşte burada Milletvekili arkadaşım, Meclis’te beraber çalıştık, biz Meclise gidiyoruz, meclis saat 3.00’te açılıyor veya 2.00’de açılıyor. 3’te açılırsa en erken saat 8.00’de yasama işine başlayabiliyoruz. Ondan önce bir sürü prosedürler var. Araştırma önergeleri, grup önergesi, bakın bizim 5-6 saatimiz en zinde olduğumuz saatler boşa gidiyor.

Akşam 8’den sonra yasa yapmaya başlıyoruz, 12, 1, 2 devam ediyor. Bu iyi bir şey değil, enerjimizi boşa harcıyor. Çin Halk Cumhuriyeti %8, %10 hep büyüme oranlarını sağladı şimdiye kadar. İnanın Türkiye’nin de performansımıza baktığımızda %5’in üzerinde ortalaması AK Parti döneminde. Emin olun bu kalkınma hızını bu sisteme rağmen gerçekleştirdik. Önerdiğimiz sistem olsa emin olun biz Türkiye olarak dünyanın en yüksek kalkınma hızını yakalayan ülkelerden birisi oluruz. Sizden çok rica ediyorum bu paketi bütün gücünüzle savunun. İnanın hiçbir eksiği, hiçbir kusuru yok, kimse kafanızı karıştırmasın.

Milletimize anlatalım, diyorlarki okadar yetki veriyorsunuzki paketle Cumhurbaşkanına bu yetkiler insanı diktatör yapar diyor, bir yerde söylüyorlar. Bakın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, birçok Avrupa ülkesinden daha büyük bir yer.  Kadir Topbaş bey diktatörmü, yani Kadir beyin yetkileri Kadir beyi diktatörmü yapıyor. Hayır hızlı karar alıyor, yardımcılarını seçiyor, Meclis var, burada da Meclis var. Önerdiğimiz sistem çok pratik bir sistem. Yapıyı kurumsal hale getirmezsek insanların iyiliği ile iyi insanlar hayatta olduğu sürece sistem iyi çalışır. Hepimiz faniyiz, hepimiz bir gün ayrılıp ebediyete intikal edeceğiz. Bırakacağımız sisteminin kurumsal yapı olarak pratik, hızlı çalışan bir sistem olması lazım.

Bizim partimizin Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte kısıtlıda olsa önerdiği sistem pratik bir sistem. Bu sistemi, inanarak, bütün kalbinizle her tarafta sonuna kadar savunun, hiç endişe etmeyin. Yüzde yüz doğru, yüzde yüz emin olacak şekilde bu sistemi savunun,  Türkiye’nin menfaati evet demekten yana. Hayır dersek ne işe yarayacak, hayır diyen oylarda, hayır oyu verenlerde bizim kardeşimiz, onlarda milletimizin bir parçası. Şunu ifade edeyim, evet oylarıda muteber, hayır oylarıda bizim için muteber. Biz milletimizin iradesine saygılıyız, demokrat bir partiyiz biz.


Fakat hayır oyu verecek arkadaşlarımızın bunun kimin işine yarayacağını biraz düşünmeleri lazım. Bu hayır oyları Kandil’in işine yarayacak, FETÖ’nün işine yarayacak, DAEŞ’in işine yarayacak. Allah korusun 15 Temmuz darbe gişimi o kötü gece bir koalisyon hükümetine karşı yapılmış olsaydı şuanda Türkiye, Mısır gibiydi. Güçlü iktidarın, güçlü iradenin, güçlü bir liderin sayesinde bugün bu noktadayız.


Sizlere başarılar diliyorum, sizleri kutluyorum, Bilecik’ten iyi bir evet sonucu çıkması için şuarada bir 40 gün var canla başla çalışmanızı istiyorum. Ben bürokraside yetiştim, 15-20 sene çalıştım. Siyasetle, teşkilatlarla yeni tanıştım ama şundan emin olun 2 yıldır teşkilatlarla beraberim, teşkilat olmazsa siyaset olmaz. Geçen sene 2 defa seçim geçirdik, özellikle kadın kollarımızın yaptığı faaliyetler, ev toplantıları gerçekten çok taktire şayan. Emeğinizi verdiniz, zamanınızı, paranızı, fedakarlıkta bulundunuz. Sizleri tebrik ediyorum, Bilecik’ten kuvvetli bir evet oyu istiyoruz” dedi.

Bakan Faruk Özlü daha sonra Bilecik Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Başkanı Selim Yağcı tarafından karşılanan Bakan Özlü’ye Başkan Yağcı tarafından Türk bayrağı, Kayı flaması ile Osmanlı turası hediye edildi. Belediye Başkanı Selim Yağcı bakana projelerini anlatarak Bilecik için proje isteğinde bulundu.

Bilecik Belediyesi ziyaretinin ardından Bakan Faruk Özlü, Ticaret ve Sanayi Odası’na geçerek TSO yöneticileri ve sanayicilerle biraraya gelerek toplantı düzenledi.


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner18
  ARŞİV
  

  banner311

  banner313

  banner310

  banner312

  banner317

  banner318