banner566
banner401
banner422

AYA YORGİ MÜZE OLUYOR

Gökay Şimşek

18.yüzyılda çıkan yangın sonrası yeniden inşa edilen Osmaneli İlçesi’ndeki Aya Yorgi Kilisesi Müze ve Kültür Merkezi olarak inşa edilip turizme kazandırılacak.

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin Aya Yorgi Kilisesi’nin restorasyonuna ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Osmaneli 18 medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerden geriye kalan bir çok tarihi ve kültürel varlığa sahiptir.Bu kültürel varlıklardan Hagios Georgios(Aya Yorgi)Kilisesi, tarihi camilerimiz gibi Osmaneli için çokça ziyaretçi çeken turizm değerlerimizdendir.

Hristiyanlık’tan önceki medeniyetler döneminde tapınaklar bölgesi olarak ta kullanılan bu bölgede kilise inşa edilmiş, en son kilise 18.yüzyılda yangın sonucu büyük hasar görünce onun kalıntıları üzerine bugünkü kilise inşa edilmiştir.

Mülkiyeti Osmaneli Belediyesine ait olan Georgios(Aya Yorgi)Kilisesi ilk belediye başkanlığımız döneminde Hemşerimiz Prof. Dr. Nabi Avcı'nın Kültür ve Turizm Bakanı olarak verdiği desteklerle, kültür merkezi ve müze olacak şekilde projelendirilmiş ve İçişleri Bakanlığımızın onayı ile kilisenin bağlı olduğu Ortodoks Fener Patriğinin de katkılarıyla gerekli izinler alınmıştı.

İki kez ihale edilmesine rağmen ihaleyi kazanan şirketlerin restorasyonu yapmamaları nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığınca restore edilememişti. Milletvekilimiz Selim Yağcı ve İl Başkanımız Fikret Karabıyık ve de Prof .Dr. Nabi Avcı'nın destekleriyle tekrar restorasyon yatırımı hızlandırılmış ve inşallah 2021 yılında restorasyonun tamamlanması kararlaştırılmıştır.Kültür Merkezi ve Müze olarak kullanılacak kilise ve çevresi Osmaneli’ye gelen özellikle yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmekte ve önemli bir tarih ve kültür varlığı olarak korunmaktadır.

Emeviler, Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Osmaneli'de Ortodoks Hıristiyanlar ile Müslüman Türkler kardeşlik,birlik ve beraberlik içinde dostça yaşamışlardır.O dönemde Osmaneli'de 5 cami ve 6 mescit,1 kilise bulunduğu kaynaklarda görülmektedir.Geçmişten Osmaneli'de kalan Rüstem Paşa Camii(Ulu Camii),Yıldırım Beyazıt Camii(Kırgıllı Camii),Medrese Camii(Yeni Camii) bugün restorasyonları tamamlanmış şekilde hizmet etmektedir.Diğer iki camimizin yerleri bilinmekle birlikte artık restorasyonları için çalışmalar yapmaktayız.

Osmaneli turizmde yükselen değer olurken Georgios(Aya Yorgi)Kilisesi ve sahip olduğu tarihi camileri, konakları, köprüleri,kaleleri gibi varlıkları ile dikkat çekmektedir.İnşallah Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapacağı restorasyonla kilisemizde,dikkat çeken ilçemizin önemli bir değeri olarak müze ve kültür merkezi olarak turizme hizmet edecektir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ATATÜRK DİYOR Kİ,,BAKINIZ İNTERNET1 4 ay önce

""""""""""ALLAH Hazret-i Adem Aleyhisselâm'dan başlamak üzere sınırsız peygamber ve elçiler göndermiştir. Peygamberimiz aracılığıyla en son dinsel ve yaşamsal gerçekleri verdikten sonra artık insanlık ile aracı ile ilişkide bulunmaya gerek görmemiştir. İnsanlığın kavrayış, aydınlanma ve gelişme düzeyleriyle her kulun, doğrudan doğruya Allah tarafından gönle doğan şeylerle ilişki kurma yeteneğine ulaştığını kabul etmiştir ve bu nedenle Hazret-i Muhammed son peygamber olmuştur."...

Avatar
2 4 ay önce

Atatürkümüz ,,,İLİMLE İRFANLA OLUN,,,boş manasız afaki saçma sapan işlerle uğraşmayın,,,DİNİ HAKİKİYEYİ İZAHATLE ARAYIN DEMİŞTİR....ki,,,

Avatar
4 İHLAS SURESİNİN ANLAMI BUDUR.. 4 ay önce

İHLAS SURESİ ANLAMI


Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- De ki; O Allah bir tektir.
2- Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir).
3- Doğurmadı ve doğurulmadı
4- O 'na bir denk de yoktur.

Avatar
7 4 ay önce

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::tamam her canlıyı severiz,,yaradılanı yaradan dan ötürü hoş görürüz ANNCCAAKKK,,,tabiki sınırlarımız HUDUDUMUZ DA VARDIR BİZİM....:::::::::::::::::::::::::::::::::::

Avatar
OSMANLIYIZ,,,PEKŞANLIYIZ,,,,: 4 ay önce

::::::::::::::::::sultan mehmet han ülkülü,,,,,,,,,,,,,,,ilim irfan yolluyuz ATATÜRKLÜYÜZdürde öyle…..vesselam

Avatar
!!!!!!!!!!!!!!! 3 ay önce

ATATÜRK ZAMANINDA .....lefkenin ismi """"OSMAN"""ELİ olmuştur...
::::::atatürk AYRICA OSMANELİ İSMİNİN ,,OSMANELİNİN DE MUHAFIZIDIR...:::::::::::::::::::::::::::::::::::((((BİLDİĞİMİZ ATATÜRK BUDUR BİZİM...terazinin kefesi budur LEFKE İÇİN)))

Avatar
...... KISACA 3 ay önce

CAMİ YAPILSIN İSTİYORUZ

Avatar
ali 3 ay önce

Eski dini yapılar artık müze olarak kullanılmalıdır !

banner524

banner92

banner503

banner520

banner620

banner644

banner390

banner510