banner654
banner655
banner422

Avlanma Yasağı Kalkıyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bilecik’inde içinde bulunduğu Marmara Bölgesi’ndeki avlanma yasağını 19 Ağustos Cumartesi günü itibariyle kaldırılacağını bildirdi.

Avlanma limitleri; Bıldırcın 10, üveyik 5, karatavuk-sakarca 3, çulluk 5, sakarmeke 4, yabani tavşan 1, kınalı keklik - kum kekliği toplamda 2, yeşilbaş-boz ördek- fiyu- çamurcun- macar ördeği-tepeli patka- elmabaş patka, kaşıkgaga ve çıkrıkçın toplamda 6, kaya sansarı 2, yaban domuzu 5, çakal 1,tilki 2 adet olarak belirleyen Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizde kara avcılığını düzenleyen temel yasa 11.07.2003 tarihinde yürürlüğe giren “4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu” (Kanun) dur.

Kanun, av ve yaban hayvanlarını ve yaşama ortamlarıyla birlikte korunmasını ve geliştirilmesini amaçlamaktadır.

Ülkemizde 18 yaşını doldurmuş silah taşıma ehliyetine sahip av ve yaban hayatı ile ilgili eğitim alarak sınavda başarılı olan avcılar, avcılık belgesi ve avlanma izin kartı alma şartıyla yasal olarak av yapabilmektedirler.

Kanunun 3. maddesi uyarınca oluşturulan Merkez Av Komisyonu (MAK) her yıl av ve yaban hayatının korunması ve geliştirilmesi için karar almaktadır. 22.05.2017 tarihli ve 30073 mükerrer sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren 2017-2018 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararı alınmıştır.

Karara göre; 2017-2018 Av Döneminde Bilecik ili Marmara Bölgesinde yer alması nedeniyle avlanma 19 Ağustos 2017 tarihinde I. Grup Kuşlardan bıldırcın ve üveyik, IV. Grup Kuşlardan alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, saksağan avı ve II. Grup Memelilerden yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacaktır.

Avcı başına bazı av hayvanlarının günlük avlanma limitleri; Bıldırcın 10, üveyik 5, karatavuk-sakarca 3, çulluk 5, sakarmeke 4, yabani tavşan 1, kınalı keklik - kum kekliği toplamda 2, yeşilbaş-boz ördek- fiyu- çamurcun- macar ördeği-tepeli patka- elmabaş patka, kaşıkgaga ve çıkrıkçın toplamda 6, kaya sansarı 2, yaban domuzu 5, çakal 1,tilki 2 adet olarak belirlenmiştir.

Avlanma; örnek ve özel avlaklarda yürürlükteki mevzuat çerçevesinde, devlet ve genel avlaklarında ise Bakanlıkça avlak bazında belirlenen yıllık avlanma kotalarının kullanımı şeklinde gerçekleştirilecektir.

Genel ve Devlet avlaklarında belirtilen avlanma süreleri içerisinde Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde (idari tatillerde dahil) avlanmak serbesttir.

Birbirini izleyen bir günden fazla süren avlanmalarda, avlanan av hayvanlarının avlaklarda ve av dönüşünde nakil vasıtası ve/veya avcıların üzerinde taşınabilecek en fazla miktarı; her bir avcı için yukarıda belirlenen bir günlük avlanma limitlerini aşmamalıdır.

Ancak bulunduğu ilin dışına avlanmaya gidecek avcılar beyanları doğrultusunda, birbirini takip eden ava açık iki gün, av dönüşlerinde bagajlarında avcı başına iki günlük limiti bulundurabilirler.

4915 sayılı Kanun ve MAK Kararı Uyarınca;

Namludaki fişek hariç haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış otomatik, yarı otomatik pompalı vb yivsiz av tüfekler ile havalı tüfek ve tabancalar, canlı mühre ve çığırtkanlar, mekanik, elektronik görüntü büyültücü veya görüntü değiştiricide oluşan gece avı cihazları (gece nişan alma ve görüş dürbünleri) avlanma araç ve gereci olarak kullanılamaz.

Zehirli veya uyuşturucu yem, ilaç vb. malzemeler avlanmada kullanılamaz.

Bakanlıkça izin verilen geleneksel avcılık hariç, her türlü kapan, olta, ilmek, ağ, ökse, alaca, kafes ve tuzaklar avlanmada kullanılamaz.

Kişilerin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak mahiyetteki kullandıkları aydınlatma araçları hariç, ışık yayan araç ve gereçler, şarjlı el projektörleri ve sabit projektörler, aküyle çalışan el projektörleri; petrol türevleriyle çalışan her türlü ışık kaynağı avda kullanılamaz, avlaklarda vasıta içinde bulundurulamaz.

Tekne ve benzeri motorsuz araçlar avda kullanılabilir. Ancak bu araçlar, üzerleri kapatılarak güme haline getirilemez.

Yivli av tüfekleri kuş avında kullanılamaz.

Sulak sahalarda; saz, kamış, diken, ot, çuval vb. şeylerle yapılmış veya toprakta çukur açılarak hazırlanmış üstü açık gümeler hariç, özel mülkiyetteki araziler de dâhil, her türlü üstü kapalı, korunaklı gümeler yapılamaz veya kurulamaz ve buralarda avlanılamaz.

Kara ve hava araçlarıyla hareket halindeyken avlanılamaz. Bu araçlar içerisinde avlaklarda tüfekler kılıfında taşınmak zorundadır.

Yaban hayvanlarının yavrularını yakalayarak alıkoymak; boş dahi olsa yaban hayvanlarının yumurtalarını toplamak ve bulundurmak yasaktır.

Av ve yaban hayvanlarını, tuzak, kapan, ilmek gibi araç ve gereçlerle canlı ya da yaralı olarak avlamak yasaktır, herhangi bir şekilde canlı yakalanan av hayvanları öldürülemez, alıkonamaz.

İzin almaksızın av ve yaban hayvanlarını beslemek, büyütmek, üretmek ve bulundurmak yasaktır.

Ürünlerini ve hayvanlarını korumak için tarla, bağ ve bahçelerinde, arı kovanlarının bulunduğu yerde ve ormanda çalıştıkları için çadır ve barınaklarında, kendilerini korumak amacıyla ruhsatlı yivli veya yivsiz tüfekleri bulunduracaklar, şube müdürlüklerinden koruma amaçlı av tüfeği taşıma belgesi almak zorundadırlar. Ancak bu kişiler yanlarında tek kurşun fişek dışındaki diğer fişekleri bulunduramazlar.

Bu kişiler tarla, bağ ve bahçelerine, arılarına, kendilerine zarar veren yaban domuzu veya diğer av ve yaban hayvanlarını ürkütmek ve uzak tutmak istemelerine rağmen öldürmek mecburiyetinde kalmaları halinde, derhal şube müdürlüğü veya orman işletme müdürlüklerine veya güvenlik güçlerine haber vermek ve olay tespit tutanağı tutturmak zorundadırlar.

Çobanlar çoban köpeği, diğerleri bekçi köpeği bulundurabilir, av köpeği bulunduramaz. Köpekler başıboş bırakılamaz.

Yetkisiz av yasağı konulamaz, av izni verilemez. Mülki amirler, köy muhtarları, köy ihtiyar heyetleri, yerel avcılık kuruluşları ve diğer kuruluşlar kendi bölgelerindeki avlakları, avcılara yasaklayamazlar, avlanmanın yasaklandığı sahalarda avlanmaya izin veremezler.

Yetkili makamlarca mevzuat kapsamında silah taşıma yasağı getirilen günlerde avlanılamaz.

Bu karardaki yasaklara, kısıtlamalara ve düzenlemelere aykırı hareket edenler hakkında, Kanun, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu ve diğer mevzuata göre yasal işlem yapılır.

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununda men edilen fiilleri işleyenler ile Merkez Av Komisyonunca belirlenen avlanma esas ve usullerine uymayanlar hakkında her bir aykırılık için 31,00 Türk Lirası ile 18.377 Türk Lirası arasında idari para cezası verilecek, ayrıca av hayvanı türüne göre 50 Türk Lirası ile 78.000 Türk Lirası arasında değişen tazminat bedelleri talep edilecektir.

Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini il şube müdürlüğü döner sermaye hesaplarına yatırmaları,

Merkez Av Komisyonun 22.05.2017 tarihli ve 30073 sayılı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan 16 sayılı Kararındaki diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunludur.

Avcılarımız, 0850 8880606 çağrı merkezini arayarak AVBİS (Avlak Yönetim Bilgi Sistemi) üzerinden avlaklardan kota alabilecektir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Misafir 3 yıl önce

Avlanma olayı komple yasaklanmali. Ya da belli bir bölgede kendi yetiştirdikleri hayvanları avlansinlar. Doğal Hayatı koruyalım.

banner524

banner92

banner503

banner620

banner390

banner510

banner653