banner401
banner422

AH ŞU OSMANLI TAKINTISI...

    Bize öğretilen tarih, akvaryumda balık gibi olmayı dayattı hep bize; hani oradaki balığın dolaşma alanını nasıl akvaryumun sınırları belirliyorsa, bizimde öğreneceğimiz / öğrenmeyeceğimiz  tarihi  konuları ben belirlerim demiştir hep ‘ üst akıl ’. Bu siyasi literatürümüze  ‘Resmi Tarih’  olarak ta geçmiştir yıllar boyunca.      Tabii, böyle bir eğitim sisteminde yetişen  nesiller, farklı  ideolojik anlayışların şekillendirdiği, kemikleşmiş ve dar kalıplara sıkışmış, peşin hükümlerin beslediği siyasi ve sosyolojik dünya görüşlerini, kısır tartışmalardan kurtaramadan ‘günah keçisi ’ ve ‘hain’  ilan ettikleri  kahramanlarıyla(!) yakın tarihimizi, tarihin çöplüğüne gömmeyi,   büyük bir iş başarmış kabul ediyorlar. Bilgi sahibi olmadan, hüküm sahibi olmanın verdiği ‘ cahil cehaletiyle ’,  hem de kimseye sormadan ve de danışmadan yıktıkları ve bozduklarıyla şov yapmayı ‘ hainler ve kahramanlar ’ resmi geçidine döndürdüklerini zannediyorlar. İdeolojik körlük o kadar akıllarını başlarından alıyor ki  yıktıklarının /  bozduklarının muhasebesini bile yapamıyorlar.

 Prof.Dr. İlber Ortaylı hocamız da kızar bu anlayışa: “ Resimli Osmanlı Tarihi ” okuyarak ahkam kesiyor bazıları der. Tarih bilgisi bu seviyede olanlar, Türkiye’de  Osmanlı mirasını tartışamaz der.

  Aşağıdaki satırları da sevilen tarihçimiz Prof.Dr. İlber Ortaylı hocamızın kaleminden aktarıyorum:

     “Türkiye Cumhuriyeti’nin üzerinde kurulduğu topraklar Osmanlı Devleti’nin anavatanıdır. Bu nedenle Cumhuriyet’le beraber devlet devam ediyor; diliyle, diniyle, toprağıyla ve insanlarıyla elbette Osmanlı’nın halefi biziz. Türkiye bir “ reddi miras ” hakkına sahip değil. Ermeni olayları tartışılırken de kimileri ‘Onu yapan Osmanlı’ydı, biz başka bir devletiz ‘ dedi. Bu büyük bir saçmalıktır.

  Son padişah Vahdettin hakikaten hazineden hiçbir şey almadan-Avrupa bankalarında da parası yoktu.- memleketi terk ediyor, sefalet içinde gurbete gidiyor.

     Benim Türk aydınına sürekli söylediğim bir şey var; Osmanlı mirasını reddetmek ya da benimsememek gibi  bir lüksümüz, dahası böyle bir tercihimiz yok.

     Bu konuyu son padişahın kızı ( Vahdettin ) ve son halifenin ( Abdülmecit ) gelini olan Sabiha Sultan’ın bir değişiyle bitirelim. Kendisi Cumhuriyet ve saltanatın alakası için; ‘O Türklerin imparatorluğuydu, bu da Türklerin Cumhuriyetidir.’ demiştir.”(1)

     Aşağıdaki satırlar ise araştırmacı  yazar / hukukçu Taha Akyol’a ait :

     “16 Mart 1920, İstanbul’u resmen işgal eden İngilizler Osmanlı Meclis’i Mebusan’ını basıyor. Başta Rauf (Orbay) bey olmak üzere pek çok mebusu tutuklayıp Malta adasına sürüyorlar.

     Mustafa Kemal, Erzurum ve Sivas kongrelerinde seçilen ‘ Heyet-i Temsiliye’nin başkanıdır. 19 Mart’ta başkan sıfatıyla valilere ve komutanlara bir genelge göndererek Ankara’da TBMM’nin açılacağını bildiriyor. İstanbul’da dağıtılan  Meclis’i Mebusan üyelerinin de bu meclise katılmasını istiyor.

     TBMM’nin  toplandığı gün 23 Nisan 1920’dealdığı 1 nolu karar şöyledir:

  ‘TBMM’nin bu kere intihap edilen (seçilen) azalarla İstanbul Meclis-i Mebusan’ından iltihak eden azalardan müteşekkil bulunmasına karar verildi.’

     23 Nisan 1920’de  dualarla ve kurbanlar kesilerek açılan meclis Fransız devrimi sürecinde 1792-1795 döneminde faaliyet gösteren Konvansiyon meclisi’ne çok benzer.

     Gerçekten, her kesimden, her fikirden, her yöreden mebusların katılımıyla oluşan, 1920-1923 arasında Milli mücadeleyi yürüten ve kazanan bu meclis Tarihimizin en demokratik meclisidir.

     Parlamenter gelenekler ve kurumsal açıdan da TBMM Osmanlı mebusan Meclisi’nin bir devamıdır. Osmanlı Mebusan Meclisi’nin içtüzüğü olan dahili Nizamname TBMM’de uygulanmaktadır. Osmanlı meşrutiyeti’nin kültürel ve kurumsal gelenekleri devam etmektedir.”(2)

     Evet, Sahiba Sultan’ın çok güzel özetlediği gibi, Türkler’in İmparatorluğundan, Türkler’in  Cumhuriyet’ine geçisi hala anlatamadık  bizdeki İdeoloji’den körelmiş beyinlere..

     O geçişin, başta Mustafa Kemal ve tüm silah arkadaşlarının Osmanlı’nın en seçkin subaylarıyla olduğunu ve yine Osmanlı’nın 1876’da ilan edilen 1. Meşrutiyet’ten itibaren oluşmuş parlamenter sistem tecrübesi ve birikimiyle başarıldığını..

     Bunu anlayamadıkları içinde tarihi tahrip etmekten başka bir şey düşünemiyorlar…

(1): Prof.Dr.İlber Oltaylı 1923/2023                                                                                            

Cumhuriyet’in İlk Yüzyılı Timaş Yay.                                                                                

(2): Taha Akyol  Atatürk’ün İhtilal Hukuku

Doğan Kitap

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dutluca-bilecik 6 ay önce

Türklerin imparatorluğu türklerin cumhuriyeti olarak devam edecektir.

Avatar
Hülagü Han 6 ay önce

Tbmm Osmanlı Mebusan meclisinin devamı değildir, onu iddia edenlerin tek dayanağı Mebusan Meclisi işgal edildikten sonra "seçilmiş mebus" sıfatıyla Tbmm tarafından kabul edildiler tek dayanak budur. Ayrıca siz ve sizin gibi Osmanlıcılar Ertuğrul gazi ile Kanuni Sultan Süleyman arasındaki padişahlarımıza ek olarak Abdülhamit ve sonrasını kabul ediyorsunuz, 25 tane padişahımızı yok sayıyor ayrıyetten 2. Mahmut'u gavur padişah olarak lanse ediyorsunuz.

Avatar
MİKAİL G. 6 ay önce

BAŞLIK İLE İÇERİK BİRBİRİNE TEZAT. OSMANLI TARİHİ ARŞİVİ İLE GÖZLER ÖNÜNDEDİR. BİZE ÖĞRETİLEN KURTULUŞ SAVAŞI İLE GERÇEKTE OLAN KURTULUŞ SAVAŞI TARİHİ UYUŞMUYOR. ONUN İÇİN TAKINTI MARJİNAL BİR KESİMDEDİR. TOPLUMUMUZUN GENELİ ARTIK TAKINTILI DEĞİL, GEÇMİŞİNİ REDDETMEYEN ONUN VERDİĞİ IŞIK İLE ÖNÜNE BAKAN BİR TOPLUMDUR. GEÇMİŞTE YAPILAN YANLIŞLARI DA GÖREN ONA TEDBİR ALMA İRADESİNE DE SAHİPTİR. İNŞAALLAH.

Avatar
Türk 6 ay önce

Osmanlı hanedandır millet değildir şunu bi anlatamıyoruz elbette mükemmel işleri başaran padişahlar olmuştur ama esas hedef Türklüktür ve osmanlılar gerek eş seçımı gerek devlet yonetımınde Türkleri arka plana itmiştir

Avatar
GÖLPAZARLI 6 ay önce

YANİİİİ

Avatar
Dutluca-bilecik 6 ay önce

Hulagü han nedir bu osmanlıcılık ayrımcılığı.Osmanlıyı seven cumhuriyeti sevmez cumhuriyeti seven osmanlıyı sevmez diye bir kuralmı var.1923 ikisi arasında berlin duvarımı böyle şey olurmu.1923 den sonra bu ülkede yaşayanlar 1900 lü yıllarının babalarının dedelerinin torunları değilmi.

Misafir Avatar
Hülagü Han 6 ay önce @Dutluca-bilecik

İlk Önce Yazdığımı iyi okursanız anlarsınız, Türkiye Osmanlının devamı olmasa o kadar borcu ödemezdi. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi insanlar Osmanlıyı sadece 4 padişahtan ibaret olduğunu zannediyor, bunu öyle zanneden en az 50 milyon insan var. Ayrımcılığı ben değil Osmanlıyı 4 padişahtan ibaret sananlar yapıyor. Bu yazıyı ele alan kişide 50 milyonun içinde.

Beğenmedim! (1)

banner524

banner92

banner503

banner520

banner390

banner510

banner563