banner716
banner401
banner422
Memleket Partisi Bilecik

2021 Düve Alım Desteği başvuruları devam ediyor

Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 2021 Yılı Düve Alım Desteklerine ilişkin bir duyuru yayınlandı.

Yayınlanan ilanda müracaat şartları ve başvurusu şekline ilişkin bilgiler yer aldı.

İl Müdürlüğü’nden yayınlanan duyuru şu şekilde:

“Bakanlığımız, Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği (Tebliğ No:2021/43) 07.12.2021 tarih ve 31682 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bakanlığımız tarafından TÜRKVET'e kayıtlı işletmesi olan yetiştiriciler; bir işletme, kapasitesini en fazla 50 başa tamamlayacak şekilde desteklenecek olup, düve alım bedelinin %40'ı hibe olarak verilecektir.

Düve Alım Desteği Müracaat Şartları:
a) Yetiştiricinin işletmesinin, Karar'ın yayım tarihi (10/11/2021) itibariyle TÜRKVET'e kayıt edilmiş olması ve işletme kapasitesinin destek talep edilen hayvan sayısı ile uyumlu olması gerekmektedir.
b) Bir işletme; kapasitesini 50 (yirmi) başa tamamlayacak şekilde desteklemeden yararlandırılır.
c) Bu kapsamda desteklemeden yararlandırılacak düveler;

*Etçi Irklar; Angus, Charolais, Limousin, Hereford, Belgium Bleu
*Kombine Irklar; Simental (Fleckvieh), Brown Swiss, Mondbeliard
*Sütçü Irklar; Jersey (Karadeniz Bölgesindeki İller), Holstein
*Manda
d) Destek miktarı, düve/manda alım bedelinin %40'ı kadar olup düve/manda başına desteklemeye esas Bakanlıkça belirlenen desteklemeye esas 2021 yılı gebe düve fiyatı 20.000 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi sığır fiyatı 12.000 TL/baş, gebe manda fiyatı 16.000 TL/baş ve 8-15 aylık boş dişi manda fiyatı 10.000 TL/baş olarak belirlenmiştir.
e) Düveler/mandalar; düve yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden, Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştirakleri ile yetiştirici/üretici örgütlerinden temin edilmelidir. Hayvanlar, Karar'ın yayımı tarihi itibarıyla TÜRKVET'te kayıtlı ve yurt içinden temin edilmiş olmalıdır.
g) Destek kapsamında alınan düveler/mandalar, mücbir sebepler haricinde 2 yıl süre ile satılamaz. Ölüm ve mecburi kesim sebepleriyle işletmeden ayrılan hayvanların yerine en geç 90 gün içerisinde, Teknik ve Sağlık Şartnamesindeki şartları sağlayan aynı sayıdaki hayvanlar işletmeye konulur. Düvelerin/mandaların iki yıl süreyle satılmama şartı, HAYGEM'den izin alınması koşuluyla işletmenin devri halinde de geçerlidir. İl/ilçe müdürlükleri tarafından yılda en az bir kere olmak üzere düvelerin/mandaların işletmede bulunduğuna ilişkin yerinde kontrol yapılır ve tutanağa bağlanır.
ğ) Gerek görülmesi halinde düve/manda temini ve ilgili düzenlemeler HAYGEM'ce yapılır.

Başvuru Şekli, Yeri ve Zamanı:
Başvurular, işletme sahibi tarafından dilekçe ile 09 Aralık 2021 ile 28 Ocak 2022 tarihleri arasında İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine şahsen yapılacaktır. Düve alım desteğine gerçek/tüzel kişiler sadece bir işletmesi için başvurabilir.

İlgililere ilanen duyurulur.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner714

banner679

banner620

banner390

banner510

banner503