banner401
banner422
banner472

2013 YILI YATIRIM PROGRAMINDAKİ BAZI KÖYLER REVİZE EDİLDİ


Kıymet Aslan-
  

İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantısının 2. Birleşimi dün yapıldı. İl Genel Meclisi Başkanı H. Hüseyin Çelik Başkanlığında gerçekleşen toplantı da 3 teklif görüşüldü. Teklifler arasında ilk olarak, Bilecik Merkez İlçe Köylerinde gezici mobil sağlık hizmetlerinde kullanılmak şartı ile 2 motorsiklet hizmet araçlarını hibe edilmesi görüşüldü. Buna göre,
  İl Genel Meclis üyelerince Köy yada kasabaya acil müdehale gereken durumlar için sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere 2 adet motosiklet talebinin karşılanması oy birliğiyle  kabul edildi.

Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü’nce teklif edilen  gündem maddesi ise şöyle;  İçme suları 2013 yılı yatırım programının revize edilmesi, köylerin alt yapıları yatırım programındaki değişikliklerin yapılması görüşüldü. 

2013 Yılı İçme Suları Yatırım Programı kapsamında, Merkez Bekdemir, Bozüyük /Osmaniye, Bozüyük/Yeniüreğil, Gölpazarı/Hamidiye, Gölpazarı/ İncirli, Bostancılar Mah., Osmaneli Hisarcık –Beşevler Mh. İçme suyu inşaatları ödenek yetersizliği nedeniyle yapılamadığından 2013 yılı içme suları Yeni İhaleli İşler Programından çıkarılmalarına istinaden İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü’nce teklif sunuldu. Bu maddenin İl Genel Meclis Üyelerince görüşülmesi üzerine oybirliğiyle 2013 Yılı İçme Suları Yatırım Programından çıkarıldı.

İçme Suları Yeni sondaj İşleri bölümünde yer alan köylerin ise isimleri şöyle;  Merkez Bekdemir, Bozüyük/ Yeniüreğil, Gölpazarı/ İncirli-Bostancılar Mh. İçme suyu sondaj İnşaatları ödenek yetersizliği nedeniyle yapılamadığından 2013 yılı içme suları Yeni Sondaj İşleri programından çıkarılmalarına karar verildi.

“Kaliteli olan suların peşindeyiz”

Teklifin okunması üzerine, yukarıda bahsi geçen köylerin durumları hakkında Meclis Başkanı H.Hüseyin Çelik tarafından meclis üyelerine görüşlerini sordu. Ak Parti İl Genel Meclis üyesi İbrahim Polat; 10 yıldır her sene yol ve sularda İl Genel Meclisi olarak bir çok köyü bu kapsam altına aldıklarını ifade ederek, bütçe denk gelmediğinde Kasım ayında köyleri revize etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Bunun için bütün köyleri bu kapsam altında tutmayarak, köylerin araştırılması sonucu isimlerinin belirlenmesini istedi.

Polat konuşmasına şöyle devam etti. “Meclis üyeleri olarak kendi bölgemizin bir fazla programa koydurmak istiyoruz ama olmuyor. Bütçemiz belli yapacak bir şey yok o yüzden programdan çıkaracağız önümüzdeki yıl değerlendireceğiz.

CHP İl Genel Meclis Üyesi Hikmet Turan ise esprili bir dille çıkış yaparak: “Bizde para bitmez diyorduk” demesi üzerine konuşmasına devam eden Polat; “Para bitmez doğrudur, özellikle Ak Parti iktidarında bitmez ama zamanda yetmiyor,  zamanda güç oluyor. 240 tane köyde alan alan içme sularında kullanım programından çıkartılması olmasa olmaz denilebilecek bir köyümüz yok. 240 tane köyümüzde her türlü şebekesinden su akıyor, daha iyisini daha ekonomik olanını, cazibeli olanları, kaliteli olan suların peşindeyiz. Bunlar hep iyileştirmeyle ilgili olan programlar. Susuz köyümüz yok ama insanlarımız her zaman daha iyisine, güzeline layık. Dolayısıyla hizmette de sınır yok. Durmak yok yola devam diyorum” şeklinde konuştu. 2. Birleşime konu olan tekliflerin okunup meclis içinde değerlendirilmesinin ardından yazılı olan projelerin  yatırım programından çıkarılması oylamaya sunuldu. 3 madde de oy birliğiyle kabul edildi.

Teklifte ismi geçen köylere 2014 yılında bir  projenin olup olmayacağını soran CHP Meclis Üyesi Hikmet Turan’a yanıt  İl Genel Meclis Başkanı H.Hüseyin Çelik’ten “Eğer bu proje ekonomik ise 2014 yatırım programı kapsamında alınır. Sondajda bir problem yok, yapılacaktır”şeklinde geldi.

2013 Yatırım programından çıkarılan köyler için, arazi şartlarının çok sert olması ve b şartlarda gelecek bir projenin yapılması halinde  aşırı bir maliyet çıkacağı açıklandı. Cazibeli su için, sondaja uygun görülen projenin olduğunu,  bazı köy muhtarlığının proje istediğini, sondaj istenmediği ve 2013 yatırım programı kapsamına  bu şekilde girmiş olan köylerden oluştuğu açıklandı. Sondaj istemeyen köy halkının artık sondaja uygun baktıkları da ifade edildi. Bu kapsamda olan köyler için adece işin ödenek kısmında temin edilmesi halinde  yapılacağı söylendi.

Alt yapıları yatırım programından çıkarılan köyler

2013 Yılı Köy İçi Alt yapıları yatırım programı değişikliği istenilen diğer köyler ise şöyle; Kanalizasyon Yapımı Yeni İşler Bölümünde yer alan, Merkez Kuyubaşı, Bozüyük Gökçeeli, Aşağı Armutlu, Dombayçayırı, Ketenlik, Kuyupınar, Kızıltepe, Gölpazarı/ B. Sürmeli, K. Sürmeli MH. Türkmen, Tongurlar, Aktaş Beşevler Mh., Pazaryeri/Esemen, Söğüt/Kayabalı, Zemzemiye, Yenimahalle, köy ve bağlantılarının Kanalizasyon Tesisi inşaatları ödenek yetersizliği nedeniyle yapılamadığından  2013 yılı Kanalizasyon Yapım İşler Programından çıkarılmasına karar verildi.

Fosseptik Yapımından ise çıkarılan köyler

Fosseptik Yapımından ise çıkarılan köyler arasında ise şu isimler  yer aldı. “Merkez/ Kızıldamlar, Şükraniye, İlyasça, Okluca, Cumalı, Bekdemir, İlyasbey, Karaağaç, Hasandere, Çukurören, Abadiye, BOZÜYÜK: Yeniçepni, Kapanalan, Düzağaç, Delielmacık, Aksutekke, Muratdere, Kozpınar, GÖLPAZARI: Üzümlü, Üyük, Karaağaç, B.Susuz, Gökçeözü, Kvak Şerhler Mh. İNHİSAR: Hisarcık, Akköy, Çayköy, OSMANELİ: Selçik, Düzmeşe, Ağlan, Hisarcık Beşevler Mh., Oğulpaşa Yeşil Çimen Mh., Bereket, Selimiye, Çiftlik, PAZARYERİ: Sarıdayı, Kınık, Ahmetler, Burçalık, SÖĞÜT: Dereboyu, Borçak, Yeşilyurt, Gündüzbey, Akçasu, Kepen, YENİPAZAR: Yumaklı, Katran, Y.Çaylı, Esenköy, Sorguncukahiler, Batıbelenören köy ve bağlantılarının Fosseptik tesisi inşaatları ödenek yetersizliği nedeniyle yapılamadığından 2013 yılı Fosseptik Yapımı Yeni İşler Programından çıkarıldı. Teklif Maddelerinin görüşülmesi üzerine oturum kapatıldı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner524

banner92

banner504

banner503

banner402

banner406

banner520

banner390

banner510