banner401
banner422
banner472Bilecik’te, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), mesleki ve teknik ortaöğretim sisteminin yeniden yapılanmasına ilişkin çalışmalar kapsamında, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren okul türü sayısıikiye indirildi. Bu kapsamda endüstri meslek liseleri, otelcilik ve turizm meslek liseleri, ticaret meslek liseleri, kız teknik ve meslek liseleri ile sağlık meslek liselerinin isimleri ülke genelinde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak tek isim altında toplanırken, ilimizde İnhisar, Osmaneli, Pazaryeri ve Yenipazar ilçelerinde bulunan çok programlı liselerin isimleri ise Çok Programlı Anadolu Lisesi olarak değiştirildi.

Bilecik’de bulunan 20meslek lisesinin ismi değişti. Karışıklık yaşanmaması için bazı liselerin isimlerinin başına ise Büyük Türk değerlerinin ismi geldi. Bilecik merkez ilçede bulunan Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin ismi Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesiolarak, Kız Teknik ve Meslek Lisesi’ninismiHayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesiolarak, Ticaret Meslek Lisesi, Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nin ismi Yavuz Selim Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak, Bilecik Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nin ismi ise İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değiştirildi.

 

OKULUN ESKİ ADI

OKULUN YENİ ADI

Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

BilecikKız Teknik ve Meslek Lisesi

Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

BilecikTicaret Meslek Lisesi, Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi

Yavuz Selim Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bilecik Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bozüyük Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

Bozüyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bozüyük Kız Teknik ve Meslek Lisesi

Bozüyük Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bozüyük Ticaret Meslek Lisesi

Bozüyük Şeyh Edebali Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bozüyük Selahattin Şeker Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi

Bozüyük Selahattin Şeker Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bozüyük 70. Yıl Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

Bozüyük 70. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Gölpazarı Ticaret Meslek Lisesi

Gölpazarı Köprülü Mehmet Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Güner Orbay Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

Güner Orbay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Osmaneli Ticaret Meslek Lisesi

Osmaneli Nilüfer Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Osmaneli Çok Programlı Lisesi

Osmaneli Çok Programlı Anadolu Lisesi

Pazaryeri Kız Teknik ve Meslek Lisesi

Pazaryeri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Pazaryeri Çok Programlı Lisesi

Pazaryeri Çok Programlı Anadolu Lisesi

Pazaryeri Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

Pazaryeri Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Söğüt 700.Yıl Anadolu Teknik Lisesi, Meslekî ve Teknik Eğitim Merkezi

700. Yıl Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi

SöğütErtuğrulgazi Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

Söğüt Ertuğrulgazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

İnhisar Çok Programlı Lisesi

İnhisar Çok Programlı Anadolu Lisesi

Yenipazar Çok Programlı Lisesi

Yenipazar Çok Programlı Anadolu Lisesi

 

Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak yaptığı açıklamada “Dönüşüm sürecinde aynı yerleşim biriminde aynı adı taşıyan birden fazla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ortaya çıkması halinde Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Kurumlara Ait Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği hükümlerine göre bu okulların Valiliklerce yeniden adlandırılması istenildi.Bu kapsamda İl Milli Eğitim Komisyonu toplanarak Bilecik genelinde bulunan20adet mesleki ve teknik ortaöğretim okullarının isimleri,2014/8 Nolu Genelge doğrultusunda "Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi" ve "Çok Programlı Anadolu Lisesi" olarak değiştirilmiş olup, karışıklığa sebebiyet vermemek için okulların isimlerinde de bazı değişiklikler yapıldı.” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Altınkaynak; yapılan değişiklikler sonrasında mevcut mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumlarının 2014-2015 eğitim-öğretim yılından itibaren kademeli olarak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine dönüştürüleceğini, okul ve kurumların tabelalarının Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Tanıtım Yönetmeliği´ne uygun olarak değiştirilmeye başlandığını, 2014-2015 eğitim öğretim yılında ismi değişen tüm okullardaki tabelaların asılmış olacağını belirtti.

 

 

TERCİH YAPACAKLARA UYARI

 

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak “Birçok öğrencinin geleceğini ilgilendiren TEOG Sınavından sonra kritik bir dönem olan tercihlerin 31 Temmuz itibarı ile başlayacağını, bu kritik dönemle ilgili olarak öğrencilerin kendisine bir hedef belirlemesi gerektiğini, hedefin ulaşılabilir, öğrencinin ilgi ve yeteneklerine uygun, gelecek beklentileri ile örtüşen bir hedef olmasının çok önemli olduğunu” hatırlatarak öğrencinin lise tercihi yaparken lise eğitimini tamamlayıp bir iş sahibi olmayı mı, yoksa üniversiteye gitmeyi mi hedeflediğine karar verip, tercihlerini bu soruyu yanıtladıktan sonra yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak, geçmiş yıllarda öğrenci sınavla bir meslek lisesine yerleştiğinde alanının da belli olduğunu, ancak bu yıl tüm meslek liselerinde 9’uncu sınıfa kayıtlarda alan tercihinin kaldırıldığını, öğrencilerin 10’uncu sınıfa geçtiklerinde alan tercihinde bulunacaklarını, bu nedenle 9’uncu sınıf sonunda alan seçimi yaparken isteyen öğrencilerin okul değiştirebileceğini belirtti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
onemli not 5 yıl önce

değişen okuların hıcıbırınde ataturk ün i̇smi yok...tamam ibni sina ertuğrulazi̇.şeyh edebali̇ bizim atalarimiz ama atatrk te izim atamiz..unuturumayacaksiniz atatturk u....

Avatar
Gören Göz 5 yıl önce

ulan anadolu lisesinin bir anlamı vardı. iyi eğitim vardı oralarda. sen niye bütün okulların adını anadolu lisesi yapıyorsun? diğerlerini o seviyeye çıkaramadım, bari kaliteli olanları yokediym de açığım görünmesin mi diyorsun? bu ülke daha iyi yöneticileri hak ediyor. başı dik, bağımsız, güçlü, eğitimli, tecrübeli, doymuş ve hür iradeli yöneticileri.

banner524

banner92

banner504

banner503

banner402

banner406

banner520

banner390

banner510